دادگاه تجدید نظر نیویورک به زیان بانک مرکزی ایران رای داد

ساختمان بنیاد علوی حق نشر عکس AP
Image caption ساختمان بنیاد علوی را ابتدا بنیاد پهلوی قبل از انقلاب خریده بود

یک دادگاه تجدید نظر در نیویورک با رد درخواست بانک مرکزی ایران دستور داده است یک میلیارد و ۷۵۰ میلیون دلار اموال ایران میان خانواده های آمریکایی هایی که از جمله در بمبگذاری سال ۱۹۸۳ در بیروت کشته شده اند توزیع شود.

حکم روز چهارشنبه را هیاتی متشکل از سه قاضی در شعبه دوم دادگاه تجدید نظر دولت فدرال در منهتن نیویورک صادر کرد.

حکم دادگاه تجدید نظر در نیویورک ۱۳۰۰ پرونده منفرد را که یکجا علیه ایران جمع شده شامل می شود.

وکلای این شاکیان گفته اند که وقتی فرآیند تجدید نظر تکمیل شد هر کدام احتمالا حدود ۱۸ میلیون دلار دریافت خواهند کرد.

حکم روز چهارشنبه تازه ترین مورد در یک رشته تصمیم دادگاه های آمریکاست که به دولت ایران دستور می دهد به خانواده های قربانیان چند حادثه تروریستی به خصوص بمبگذاری بیروت غرامت بپردازد.

پرونده تازه در سال ۲۰۱۰ به جریان افتاد زمانی که خانواده های قربانیان بمبگذاری بیروت متوجه شدند اموال مرتبط با بانک مرکزی ایران در حسابی در «سیتی بانک» نیویورک نگهداری می شود.

در ماه سپتامبر سال ۲۰۱۳ دادگاهی فدرال در نیویورک تحت نظر قاضی کاترین فارست به نفع خانواده های قربانیان رای داد.

بانک مرکزی ایران همان سال درخواست تجدید نظر و استدلال کرد که این حکم ناقض تعهدات آمریکا براساس معاهده ۱۹۵۵ با ایران است. بانک مرکزی پس از رد این تجدید نظر اکنون می تواند به دیوان عالی آمریکا رجوع کند.

به گزارش آسوشیتدپرس جیمز بونر از وکلای قربانیان پس از صدور حکم تازه گفت این «یک روز عالی برای موکلان مستحق ماست که چند دهه منتظر عدالت به خاطر اقدامات تروریستی ایران بوده اند.»

حکم قاضی کاترین فارست به دولت آمریکا همچنین اجازه می داد یک برج بزرگ متعلق به بنیاد علوی و شرکت آسا را مصادره کند و به فروش بگذارد.

ساختمان ۳۶ طبقه بنیاد علوی در خیابان پنجم منهتن نیویورک قرار دارد که از محلات مجلل این شهر است. همه حساب‌های بانکی مرتبط با این برج نیز مصادره شده است.

این بنیاد براساس حکم قاضی فارست به اتهام نقض تحریم‌های ایران و همکاری مالی با تهران، مجرم شناخته شده است.

آن حکم بزرگ‌ترین مصادره اموال بر اساس قوانین ضد تروریسم آمریکا خوانده شد.

در بمبگذاری ۱۹۸۳ بیروت حدود هزار کیلوگرم مواد منفجره با کامیون به داخل مقر تفنگداران نیروی دریایی در اطراف بیرون منتقل و منفجر شد. شاکیان مستقیما ایران و رهبر وقت آن آیت الله خمینی را مسئول آن حمله معرفی کردند.

سربازان آمریکایی کشته و زخمی شده در آن حمله بخشی از یک نیروی حافظ صلح بین المللی در لبنان بودند.

مطالب مرتبط