حربه تازه رهبر چین برای مقابله با ژاپن

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption شی جین پینگ گفت که مردم چین با بازنویسی تاریخ مخالفت خواهند کرد

مراسم هفتاد و هفتمین سالگرد جنگ چین با ژاپن امسال با پخش تلویزیونی و حضور شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین همراه بود.

در این مراسم، بیش از یک هزار میهمان ویژه از جمله مقامات بلند پایه حزب کمونیست چین، نظامیان کهنه کار و کودکان خردسال شرکت داشتند. این مراسم که با دقت تمام برنامه ریزی شده بود، به مناسبت سالگرد حادثه پل مارکوپولو بود که آتش جنگ چین و ژاپن در سال ۱۹۳۷ را شعله ور ساخت.

در آن حادثه، درگیری های خونین نیروهای چین و ژاپن در حومه های پکن، به اشغال هشت ساله چین توسط ژاپن انجامید.

شی جین پینگ، در جریان سخنرانی در خارج موزه جنگ که مظهر"مقاومت خلق چین در برابر تجاوز ژاپن" است گفت : " این مراسم با شکوه برای به یاد داشتن تاریخ، یادبود شهدا، گرامیداشت صلح و نیز هشدار برای آینده است."

رهبر چین از این سخنرانی برای شرح وضعیت کنونی استفاده کرد و از "گروه کوچکی از مردم که حقایق تاریخی را نادیده می گیرند..... و موجب تنش های ناحیه ای می شوند" انتقاد کرد.

پس از این اظهارات، تعداد زیادی از کودک دبستانی با صدای بلند قسم یاد کردند که "هرگز سرافکندگی ملت را فراموش نکنند."

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption گروهی چینی عکس شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن را آتش زدند

در گذشته، مراسم یادبود نبرد ۷ ژوئیه نسبتا بی سر و صدا برگزار می شد. سال گذشته تلویزیون دولتی چین تنها یک برنامه دو دقیقه ای را به سالگرد این واقعه اختصاص داده بود که در آن اعضای محلی حزب کمونیست در حال گذاشتن تاج گل بر روی پل مارکوپولو دیده می شدند.

ولی امسال پخش ۹۰ دقیقه ای مراسم باشکوه این سالگرد، ژاپن را تحت فشار قرار می دهد که از رفتار خود در زمان جنگ، از جمله سوء استفاده از زنان و دختران به عنوان برده های جنسی و کشتار نانجینگ در سال ۱۹۳۷عذرخواهی کند.

چین و ژاپن در مناقشه های منطقه ای نیز درگیرند.

هر دو کشور ادعای مالکیت گروهی از جزایر کوچک را دارند که در دریای شرقی چین قرار دارد. نام این جزایر در چین، دیااوبو و در ژاپن سنکاکو است.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption چینی‌ها به قربانیان جنگ با ژاپن ادای احترام کردند

تفسیر اخیر قانون اساسی ژاپن نیز موجب نگرانی چین شده است. بر اساس این تفسیر، محدوده ای که به ارتش ژاپن اجازه جنگ در خارج از مرزهایش را می دهد، گسترش می یابد.

مراسم باشکوه یادبود، سوژه اظهار نظر میلیون ها نفر در وایبو، بود که مهمترین شبکه اجتماعی چین و مشابه توییتر است.

یک کاربر وایبو نوشت: "این یک خفت ملی است که ما هرگز نمی توانیم فراموشش کنیم" و "دوستی چین و ژاپن چیست؟ گرگ ها همیشه انسان ها را می درند. دوستی با دشمنانمان یک جنایت است."

از میان هزاران پیام اینترنتی، تنها اقلیت کوچکی هدف از پخش تلویزیونی مراسم سالگرد را مورد سوال قرار دادند.

یکی از این منتقدان نوشت: "ببینید دولت چه احساسی را در مردم برمی انگیزد؟ خشمی که با هدف سیاسی برانگیخته می شود بد است. فقط کار را بدتر خواهد کرد."

مطالب مرتبط