دولت عراق: مقادیری مواد رادیو اکتیو به دست داعش افتاده است

حق نشر عکس Reuters
Image caption نماینده عراق در مورد احتمال استفاده از مواد رادیو اکتیو در تولید تسلیحات کشتار جمعی هشدار داده است

دولت عراق در مورد دستیابی داعش به مقادیری مواد رادیو اکتیو اعلام خطر کرده و سیاستمداران کرد عراقی به اظهارات نخست وزیر در مورد ارتباط کردها با داعش واکنش تندی نشان داده‌اند.

نماینده عراق در سازمان ملل متحد در نامه‌ای به بان کی مون، دبیرکل سازمان، اطلاع داده است که شورشیان داعش بعد از تصرف شهر موصل در دوهفته پیش، مقادیری مواد رادیواکتیو متعلق به دانشگاه این شهر را در اختیار گرفته‌اند.

محمد علی الحکیم، نماینده عراق در سازمان ملل، در نامه خود به بان کی مون نوشته است که "تروریست‌ها این مواد را در مراکزی یافته‌اند که اداره آنها از دست دولت خارج شده است."

نماینده عراق تاکید کرده که مقدار مواد رادیواکتیو موجود در این مراکز محدود است اما هشدار داده که "ممکن است همین مقدار باعث شود گروه‌های تروریستی، با استفاده از مهارت‌هایی که قابل دسترس است،بتوانند برای تولید تسلیحات کشتار جمعی از آن استفاده کنند یا به طور جداگانه یا همراه مواد دیگر، در عملیات تروریستی به کار گیرند."

آقای الحکیم گفته ممکن است این مواد از عراق به خارج قاچاق شود و در اختیار سایرین قرار گیرد. وی افزوده است که "دولت عراق وظیفه خود می‌دانسته جامعه جهانی را از این پدیده خطرناک آگاه ساخته و درخواست کند برای مقابله موثر با خطر کاربرد تروریستی این مواد در عراق و سایر نقاط جهان، به این کشور کمک کنند."

حق نشر عکس AFP
Image caption دولت نوری مالکی در صدد کسب حمایت بین‌المللی در جنگ علیه داعش بوده است

در عین حال، منابع دولتی آمریکا که با شرایط عراق آشنایی دارند گفته‌اند که به اعتقاد آنان، مواد مورد اشاره شامل اورانیوم غنی شده نیست و بنابراین، به سادگی قابلیت استفاده در تسلیحات اتمی را ندارد. به گفته آنان، ربوده شدن این مواد باعث نگرانی دولت آمریکا نشده است.

روز دوشنبه این هفته، دولت عراق رسما به کنوانیسون حفاظت فیزیکی از مواد هسته‌ای پیوست که از جمله شامل حمایت و کمک به کشورهای عضو برای حراست از تاسیسات و مواد اتمی آنهاست.

گروه داعش پس از تصرف مناطقی از خاک عراق، روز شنبه گذشته رسما تاسیس حکومت یا خلافت اسلامی را در این بخش از خاک عراق و مناطقی از خاک سوریه که در تصرف دارد اعلام کرد و از ابوبکر البغدادی، رهبر گروه به عنوان خلیفه یا رهبر مسلمین جهان نام برد.

اختلاف دولت مرکزی و کردهای عراق

در خبری دیگر در مورد عراق، وزیران کرد عضو کابینه عراق اعلام کرده‌اند که در اعتراض به اظهارات نوری مالکی، نخست وزیر، در مورد ارتباط اقلیم کردستان عراق با گروه داعش، از شرکت در جلسات کابینه خودداری می‌ورزند هر چند از سمت های خود استعفا نمی‌دهند. روز گذشته، آقای مالکی هشدار داد که "یک ستاد فرماندهی" گروه داعش در اربیل در اقلیم کردستان عراق واقع است.

حق نشر عکس Getty
Image caption دفتر رئیس اقلیم کردستان نخست وزیر عراق را مسئول نابودی کشور دانسته است

دفتر مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق هم در بیانیه‌ای، آقای مالکی را به ایراد "اتهامات توخالی" متهم کرده و گفته است که وی "گرفتار هیستری شده و تعادل خود را از دست داده و می‌کوشد به هر نحو، اشتباهات و شکست‌هایش را توجیه و مسئولیت آن را متوجه دیگران کند."

در این بیانیه آمده است که اربیل به پناهگاهی"برای تمام کسانی تبدیل شده که از حکومت دیکتاتوری او [مالکی] می‌گریزند" و از نخست وزیر خواست از مردم عراق به خاطر نابود کردن کشورشان پوزش بخواهد. دفتر رئیس اقلیم کردستان افزوده است: "واقعیت این است که کسی که کشور را نابود کرده نمی‌تواند آن را نجات دهد." پارلمان کردستان عراق هم اظهارات نوری مالکی را محکوم کرده است.

دو هفته پیش، پس از فرار نیروهای دولتی عراق از موصل و تصرف این شهر توسط داعش، شبه نظامیان این گروه در صدد پیشروی به سوی کرکوک بودند اما نیروهای کرد عراقی به منظور مقابله با آنان، کنترل کرکوک را در دست گرفتند. مالکیت کرکوک مورد اختلاف دولت مرکزی عراق و دولت اقلیم کردستان بوده و از چند سال پیش، قرار بود برای تعیین مالکیت آن، یک همه‌پرسی برگزار شود.

به نقل از برخی مقامات دولت اقلیم کردستان گفته شده که بازگرداندن کرکوک به دولت مرکزی مطرح نیست.

دو هفته پیش، مسعود بارزانی، رئیس دولت اقلیم خودگران کردستان عراق، گفت که ممکن است موضوع استقلال کردستان از عراق را به همه پرسی بگذارد. آقای مالکی این اظهارات را مورد انتقاد شدید قرار داده و مقامات کردستان را متهم کرده است که از شرایط کنونی به نفع خود بهره‌برداری می‌کنند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption نیروهای اقلیم کردستان عراق کرکوک را در اختیار گرفته‌اند

با پیشروی سریع نیروهای داعش در مناطق عمدتا سنی نشین عراق، مخالفان آقای مالکی و حتی برخی از روحانیون شیعه عراق ناکامی دولت او در جلب حمایت و همکاری گروه‌های عرب سنی را از عوامل زمینه‌ساز نفوذ گروه‌های تندرو سنی و در نهایت، موفقیت نظامی غیرمنتظره داعش معرفی کردند.

ائتلاف حزبی به رهبری آقای مالکی در انتخابات ماه آوریل در عراق توانست بار دیگر بیشترین کرسی‌های پارلمان را به دست آورد و او کوشیده است تا با جلب حمایت سایر احزاب و گروه‌ها، دولتی ائتلافی جدیدی تشکیل دهد.

در مقابل، مقامات برخی کشورهای غربی و همچنین شماری از سیاستمداران عراقی خواستار تشکیل دولتی فراگیر به رهبری یک شخصیت قابل قبول برای تمامی مردم عراق، به خصوص اقلیت عرب سنی شده‌اند اما نوری مالکی کناره‌گیری از قدرت را رد کرده است.

مطالب مرتبط