تاجیکستان از قرقیزستان برای تیر‌اندازی در مرز توضیح خواست

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption فعلاً مقامات هر دو کشور در جای حادثه مشغول تحقیقات هستند

وزارت خارجه تاجیکستان با ارسال یادداشتی به مقامات قرقیزستان خواستار توضیح در مورد درگیری امروز در حوالی روستای واروخ ناحیه اسفره هم مرز با قرقیزستان شده‌است.

همچنین مسئولان این وزارت از عملکرد نیرو‌های مرزبانی قرقیزستان در منطقه مرزی این ناحیه که منجر به کشته شدن یک ساکن اسفره شد، اظهار تاسف کرده‌اند.

در خبرنامه‌ای که شام روز پنجشنبه ۱۰ ژوئیه وزارت خارجه تاجیکستان انتشار داد آمده است که جانب قرقیزستان توافقات در باره مناطق مورد بحث در مرز دو کشور را نقض کرده‌است.

وزارت خارجه تاجیکستان همچنین توضیحاتی درباره تیر‌اندازی مرگبار مرزبانان قرقیز در ناحیه اسفره ارائه داده و نوشته‌ است که این حادثه زمانی رخ داد که ساعت ۱۱:۳۰ به وقت محلی عده‌ای از ساکنان جماعت واروخ مشغول نصب لوله‌های آب بودند.

اما مرزبانان قرقیزستان که از مرز مشترک دو کشور در موضع "تمدیق" مراقبت می‌کردند " با سخنان قبیح " از اتباع تاجیک " تقاضا‌های غیرقانونی " کرده‌اند که کار خود را متوقف کنند.

زمانی که مرزبانان تاجیک برای جلو‌گیری از اعمال همتایان قرقیز خود تلاش کردند مرزبانان قرقیز با استفاده از اسلحه گرم به سوی اتباع تاجیک گلوله شلیک کرده‌اند که در نتیجه یک نفر از ساکنان کشته و هشت نفر د‌یگر، از جمله یک مرزبان، جراحت برداشته‌اند .

آن گونه که از اطلاعیه وزارت خارجه تاجیکستان برمی‌آید، این وزارت تیر‌اندازی از سوی مرزبانان قرقیز را که منجر به کشته شدن یک تبعه تاجیک و زخمی شدن هشت تن د‌یگر شد به صراحت محکوم نکرده‌اند، ولی در مورد آن ابراز تاسف کرده‌ است.

در بیانیه وزارت خارجه در این باره آمده: "باید ذکر کرد که مرزبانان تاجیک هیچ گلوله‌ای شلیک نکرده‌اند. در ارتباط با این حادثه که صرف نظر از توافقات متعدد درباره مناطق مورد بحث به وقوع پیوست، جانب تاجیکستان از نقض توافقات دوجانبه از سوی نهاد‌های جداگانه قرقیزستان ابراز تاسف می‌کند."

در ارتباط با این حادثه، جانب تاجیکستان به قرقیزستان "یادداشت رسمی" فرستاده و خواستار توضیح در باره تیر‌اندازی مرزبانان قرقیز به سوی غیرنظامیان در مرز دو کشور شده‌است.

پیش‌تر منابع محلی در شمال تاجیکستان به بی‌بی‌سی گفته بودند که روز پنجشنبه نیرو‌های ویژه قرقیز با تیر‌اندازی به سوی ساکنان روستای واروخ تاجیکستان در موضع بیدک یک نفر را کشته و هشت نفر د‌یگر را زخمی کرده‌اند .

این در حالیست که اداره نیرو‌های مرزبانی قرقیزستان نیز بیانیه‌ای انتشار داده و در آن مرزبانان تاجیکستان در این منطقه را به ناآرام ساختن وضعیت در مرز مشترک متهم کرده‌ است.

در این بیانیه آمده‌است که مرزبانان تاجیک به سوی مرزبانان قرقیز مستقر در منطقه مرزی موسوم به " تندم” از نارنجک‌انداز و خمپاره‌انداز شلیک کرده‌اند و به این ترتیب تمام قوانین بین‌المللی را نقض کرده‌اند.

همچنین، مرزبانان قرقیز گفته‌اند که به منظور جلو‌گیری از تنش‌های بعدی آن‌ها حرکت وسائل نقلیه در راه آقسای-تمدیق را مسدود کرده‌اند.

اما ساکنان روستای واروخ که یکی از بزرگ‌ترین روستا‌ها در ناحیه اسفره است می‌گویند که مسدود کردن راه از سو مرزبانان قرقیز منجر به این شده ,که ساکنان نتوانند بموقع زخمیان را به بیمارستان انتقال بدهند.

فعلاً مرادعلی علیمردانف، معاون نخست‌ وزیر تاجیکستان و عبدالرحمان ممت علی یف معاون نخست‌وزیر قرقیزستان ,در جای حادثه مشغول تحقیقات هستند.

مطالب مرتبط