مشاهدات خبرنگاران بی‌بی‌سی از تحولات اخیر در نوار غزه

حق نشر عکس s
Image caption حمله هوایی اسرائیل به نوار غزه

مقامات فلسطینی می‌گویند بیش از ۲۰ نفر در اثر تازه‌ترین رشته حملات هوایی اسرائیل به نوار غزه کشته شده اند و این حملات همچنان ادامه دارد.

حملات سنگین هوایی اسرائیل به نوار غزه از روز سه‌شنبه این هفته آغاز شده و به گفته منابع بیمارستانی در غزه، تاکنون دست کم ۸۰ فلسطینی، که اکثر آنان غیرنظامی بودند، در این حملات جان خود را از دست داده‌اند. ده‌ها خانه مسکونی و شماری از مراکز اداری غزه نیز در نتیجه حملات موشکی اسرائیل ویران شده است.

از طرف اسرائیلی، تلفاتی گزارش نشده است.

مقامات اسرائیلی تایید کرده‌اند که روز گذشته، هفتاد و دو موشک از نوار غزه به سوی شهرهای جنوبی اسرائیل، از جمله شهر تل آویو و همچنین تاسیسات هسته‌ای دیمونا در فاصله هشتاد کیلومتری غزه پرتاب شد.

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد هشدار داده است که وضعیت اکنون بر روی "لبه تیغ" قرار دارد.

یولاندا نل در نوار غزه

در روزهای معمولی، مردم در خیابان‌های غزه در حال رفت آمدند و خودروها در حالی که بوق های خود را به صدا در می آورند در ترافیک سنگین بی حرکت ایستاده‌اند. اما حال همه جا بسیار ساکت است.

گاهی اوقات یک نفر با قدم‌هایی هدفمند رد می شود و یا یک خودرو یا آمبولانس به سرعت عبور می‌کند. کرکره همه مغازه‌ها پایین کشیده شده است.

بیشتر مردم برای امنیت بیشتر در خانه‌ها می‌مانند. بعضی‌ها برای آنکه بی خوابی شب پیش، از آن همه سر و صدای بمباران را جبران کنند، در خانه ها خوابیده‌اند.

حمله نیروی دریایی اسرائیل به این سواحل خانه ها را به لرزه درمی آورد، بچه ها را از خواب بیدار می‌کند و به گریه می اندازد.

شبکه‌های محلی تلویزیونی به سختی می توانند پا به پای اتفاقات از داخل بیمارستان‌ها و خانه‌های تخریب شده، خبرها را پوشش دهند.

آنها دائم در حال پخش تصاویر شوک آور هستند که نشان می دهد اجساد کودکان از زیر خرابه‌ها بیرون کشیده می‌شود.

تعداد غیر نظامیان کشته شده بی شمار و هشدار دهنده است. بسیاری از مردم به خانه اقوام خود در محله‌هایی که گفته می شود امن تر است پناه برده‌اند.

مصر گذرگاه مرزی رفح با غزه را به روی زخمی‌های فلسطینی باز کرده است. ایست‌های بازرسی اسرائیلی و مصری راهی برای خروج از سرزمین‌های فلسطینی باقی نگذاشته است.

حق نشر عکس s
Image caption ساکنین شهری در جنوب اسرائیل سرگرم مشاهده صدمات ناشی از موشک‌پرانی فلسطینیان

جیمز رینولدز از مرز نوار غزه در اسرائیل

در طی ۱۰ دقیقه گذشته سه موشک هوایی از غزه به سمت اسرائیل شلیک شد. دود غلیظ سفید فضا را پر کرد و درخشش برق آن هوا را روشن کرد.

ما نمی‌دانیم که موشک‌ها به کجا اصابت کردند. اما من دیدم که اسرائیل تک تک آنها را با موشک‌های خود هدف قرار داد.

واضح است که درگیری‌ها ادامه خواهد داشت و ما تحولات را لحظه به لحظه دنبال می‌کنیم.

من با مردم دهکده ای در نزدیکی اینجا صحبت کردم.

این دهکده در طی شب گذشته دو بار بمباران شده است. یک خانه مسکونی و یک کارگاه هنری مورد اصابت قرار گرفتند. هیچکس آنجا نبود زیرا بسیاری به منازل اقوام خود پناه برده اند.

مردم از عملیات ارتش اسرائیل دفاع کرده و برای جامعه خود تنها آرزوی آرامش می‌کنند.

مطالب مرتبط