تقاضای رئیس جمهور تاجیکستان برای تقویت مراقبت از مرز با افغانستان

پرزیدنت رحمان حق نشر عکس BBC World Service
Image caption آقای رحمان خواستار تحکیم بیشتر مرزهای این کشور با افغانستان شده است

در آستانه خروج نیروهای ناتو از افغانستان در اواخر سال جاری میلادی امامعلی رحمان، نخست وزیر بریتانیا، خواستار تحکیم بیشتر مرزهای این کشور با افغانستان شده است.

رئیس جمهوری تاجیکستان در جلسه هیئت مشاوره دادستانی کل کشور که امروز روز پنج‌شنبه‌ ۱۰ ژوئیه، برگزار شد، این اظهارات را کرد.

بر اساس گزارشها او در همین ارتباط نهادهای نظامی و مرزبانی را موظف کرد که برای آماده‌باش فوری واحدهای نظامی، تحکیم انضباط جنگی، تحکیم سطح مالی و فنی واحدهای نظامی و بهبود تأمین اجتماعی نظامیان، تدابیر ضروری ‌اتخاذ کنند.

آقای رحمان گفت که با توجه به امکانات موجود، تعداد پاسگاه‌های مرزی باید بیشتر شده و آنها با تجهیزات معاصر فنی مجهز کرده شوند.

وی تاکید کرد: که "با توجه به خروج نیروهای ائتلاف پاسدار صلح از افغانستان که در اواخر سال جاری پیش‌بینی شده است، حکومت، رهبران ساختارهای نظامی، پیش از همه کمیته دولتی امنیت ملی، مرزبانان، وزارت دفاع، شورای امنیت و دیگر ساختارها و مقامات وظیفه‌ دارند" تا "همه تدبیرهای ضروری را عملی گردانند."

همچنین، او به مقامات اداره نیروهای مرزبانی کمیته امنیت ملی تاجیکستان دستور داد که در همکاری با ساختارهای نظامی و نهادهای ذیربط کشور مشکل کمبود افسران مرزبان را حل و نظام معتدل مراقبت از مرز را تأمین کنند.

قبلا نیز مقامات تاجیکستان در مورد امکان افزایش تنش در افغانستان در پی خروج نیروهای ناتو ابراز نگرانی کرده، از سازمان پیمان امنیت دسته‌جمعی برای تحکیم مرزهای این کشور با افغانستان درخواست کمکهای فنی کرده بودند.

یکی از چالشهای عمده پیش‌روی تاجیکستان پس از خروج نیروهای ناتو از افغانستان مقابله با قاچاق مواد مخدر است که عمدتا از افغانستان می‌آید.

به اضافه مراقبت ضعیف از مرزها، تحلیلگران می‌گویند که دست داشتن مرزبانان و نمایندگان ساختارهای دیگر دولتی در قاچاق موادمخدر از مشکلات جدی تاجیکستان است.

در همین رابطه آقای رحمان اذعان کرد: "از سال ۲۰۱۰ تا امروز ۵۸ نفر کارمندان مقامات حفظ حقوق برای دست داشتن در معاملات غیرقانونی مواد مخدر دستگیر و به جوابگری کشیده شده‌اند."

او افزود که به نظر می رسد که تلاشهای رهبران حفظ حقوق و ساختارهای نظامی کشور دایر به تربیت کادرها، بلند برداشتن سطح کسبی کارمندان و (استفاده از) کادرهای تخصصی، انتخاب و جابجا کردن آنها هنوز پاسخگوی مشکلات نیست.

نگرانی از افزایش جرایم

در همایش هیئت مشاوره دادستانی کل کشور، آقای رحمان همچنین از افزایش میزان جرایم در تاجیکستان ابراز نگرانی کرد و گفت که در سال گذشته میزان جرایم سنگین، نظیر قتل، راهزنی، تجارت (قاچاق) انسان و اوباشی در مقایسه‌ با ارقام سال ۲۰۱۲ از ۱۰ تا ۲۵ درصد افزایش یافته است.

به گفته آقای رحمان، میزان جرایم در ولایات ختلان ۴۸ درصد، سغد ۲۵ درصد، شهر دوشنبه ۷۶ درصد و در شهر تورسون‌زاده ۱۴۳ درصد بالا رفته و ۲۸۷ جنایت با استفاده از سلاح آتش فشان (گرم) صورت گرفته است.

آقای رحمان گفت: "هرچند که تا امروز از جانب مقامات حفظ حقوق و ساختارهای نظامی دهها هزار میل سلاح و مقدار زیاد مهمات جنگی مصادره کرده شده است، ولی صادرشوی (ارتکاب) جنایتها نشان می‌دهد که هنوز هم در دست اهالی کشور مقدار زیاد سلاح غیرقانونی موجود است."

از سوی دیگر، طبق اطلاع منابع رسمی دولت تاجیکستان، ۷۱۱ تن از جوانان به طور غیررسمی در مؤسسات به اصطلاح مذهبی کشورهای خارجی آموزش می‌بینند.

برخی از این افراد در درگیریهای کشورهای خارجی، از جمله سوریه، شرکت داشته و بنا به اطلاع منابع غیررسمی، شش نفر آنها در جنگهای سوریه کُشته شده‌اند.

الحسونی، مفتی سوریه، در اواخر سال گذشته گفته بود که ۱۹۰ تن از اتباع تاجیک در صفوف مخالفان علیه نیروهای دولت این کشور جنگ می‌کنند.

امامعلی رحمان افزایش موارد قاچاق انسان توسط گروههای سازمان یافته جنایی را تهدیدی برای ثبات و آرامی و امنیت تاجیکستان عنوان کرد.

او گفت، با وجود تصویب قانون “مبارزه علیه تجارت (قاچاق) انسان” و تدابیر دولت تاجیکستان علیه این پدیده، موارد قاچاق انسان، بخصوص دختران و کودکان، به طور قابل ملاحظه‌ای کاهش نیافته است. در چهار سال اخیر تنها ۴۴ نفر برای دست داشتن در قاچاق انسان بازداشت و زندانی شده‌اند.

آقای رحمان گفت: "خرید و فروش آدمان بیرون از کشور، بخصوص خرید و فروش کودکان و زنان و دختران، عمل بسیار ننگینی می‌باشد. تاریخ ملت صاحب تمدن ما، یگان وقت حادثه از جانب جوانمردان خود به خارجه برده، فروختن زن تاجیک را یاد ندارد. کجا شد ننگ و ناموس ملی، وطنداری و وجدان و ایمان مسلمانی مردان و جوانان ما؟!"

رئیس جمهوری تاجیکستان افزود: "اشخاصی که برای قانع ساختن نفس بد خود زنان و دختران مردم را با راه فریب به خارجه برده می‌‌فروشند، تصور نمی‌کنند که اگر کسان دیگر با دختران آنها همین عمل ننگین را روا بینند، حالشان چه می‌شود."

آقای رحمان به دادستانی کل، وزارتهای خارجه و داخلی، کمیته امنیت ملی، کمیته‌های دین و امور زنان تاجیکستان دستور داد که مبارزه را علیه این "ظهورات ننگین و برای ملت ما بیگانه" تقویت کنند.

زد و خوردها میان نوجوانان

امامعلی رحمان به حوادث زد و خورد میان شاگردان مدارس شهر دوشنبه نیز اشاره‌ کرد که در سال جاری افزایش یافته و در برخی موارد عواقب فاجعه باری داشته است.

گفته می‌شود، اخیرا در میان نوجوانان جرایم قتل، اوباشی، دزدی، غارتگری، قاچاق مواد مخدر و نقض قواعد حرکت وسایل نقلیه افزایش بیشتری داشته است.

از جمله، میزان جرایم میان نابالغان نیز افزایش چشمگیری داشته و در سال گذشته نابالغان مرتکب ۷۲۵ جنایت شده‌اند که این رقم در مقایسه‌ با نشان داد سال ۲۰۱۰ سی و سه درصد بیشتر است.

آقای رحمان گفت: "باعث نگرانیست که سالهای آخر نابالغان بیشتر به اوباشی دست می‌زنند. این نوع جنایت در اکثر حالتها در زمینه مناقشه‌های بین مکتبی نورسان و جوانان که در بعضی موارد با فاجعه انجام می‌یابند، خصوصا در پایتخت مملکت - شهر دوشنبه بیشتر به نظر می‌رسد." و افزود: "متاسفانه، بی‌مسئولیتی بعضی پدر و مادران به حدی رسیده است که به فرزندان نابالغشان امکانیت اداره کردن واسطه‌های نقلیات را داده، حیات خود آنها و دیگران را زیر خطر می‌مانند."

در ماه مه سال جاری در پی مناقشه و زد و خورد میان دو گروه از دانش‌آموزان مکاتب شماره‌های ۶۶ و ۵۴ شهر دوشنبه یک دانش‌آموز مکتب ۶۶ به ضرب چاقو کُشته شد.

در اواخر این ماه شمس‌الدین ظریف اف ۱۷-ساله، دانش‌آموز یک مکتب همگانی در خیابان علیشیر نوایی شهر دوشنبه نیز به ضرب چاقو شدیدا زخمی شده و در بیمارستان جان باخت.

رئیس جمهوری تاجیکستان افزایش این حوادث را به "کاهش سطح تعلیم و تربیت، اثرات منفی وسایل الکترونی و تلویزیون، مواد چاپی دارای تصاویر خشونت، از تحصیل در کنار ماندن عده‌ای از نوجوانان و بی‌مسئولیتی پدر و مادران در تربیت فرزندان" مربوط خواند.

مطالب مرتبط