کُشته شدن یک ساکن وارخ از سوی نیروهای ویژه قرقیز

نقشه اسفره حق نشر عکس BBC World Service
Image caption نیروهای ویژه قرقیز یک ساکن جماعت وارخ ناحیه اسفره را کُشته و هشت نفر از ساکنان دیگر را زخمی کرده‌اند

در اثر درگیری در منطقه مرزی بین "اسفره" تاجیکستان و "بادکند" قرقیزستان دستکم یک نفر کُشته و هشت تن دیگر زخمی شده‌اند.

منابع محلی در شمال تاجیکستان می‌گویند که نیروهای ویژه قرقیز با تیراندازی به سوی ساکنان روستای وارخ تاجیکستان در موضع بیدک یک ساکن ناحیه اسفره را کُشته و هشت نفر دیگر را زخمی کرده‌اند.

به گفته مسئولان جماعت دهات وارخ، مرزبانان قرقیزستان همچنین راه منتهی به شهر خجند، مرکز ولایت سغد را، مسدود کرده‌اند.

طالبجان محکم اف، معاون رئیس شرکت کشاورزی وارخ، روز پنج‌شنبه‌ ۱۰ ژوئیه در صحبت تلفنی به بی‌بی‌سی گفت که وضع سلامت دو نفر از ساکنان مجروح وخیم است.

آقای محکم اف می‌گوید که این ساکنان در مزارع خود مشغول کار بودند که نیروهای ویژه قرقیز به سوی آنها گلوله شلیک کردند. وی افزود که این واقعه در موضع بیدک در حوالی روستای وارخ اتّفاق افتاده است.

آقای محکم اف که خودش در بیمارستان وارخ، جایی که زخمیها تحت مراقبت پزشکان هستند، قرار داشت، گفت: "در این واقعه سفال‌الدین شراف اف ۳۶ ساله کُشته شد. حالا ما می‌خواهیم زخمیها را به شهر خجند بریم، ولی مرزبانان قرقیز راه را بسته‌اند."

آقای محکم اف می‌گوید که در حال حاضر مرزبانان تاجیک و قرقیز مشغول گفتگو در مورد باز کردن این راه هستند.

پیشتر رسانه‌های قرقیزستان نویشته بودند که صبح روز ۱۰ ژوئیه در منطقه مرزی بین دو کشور تیراندازی رخ داده است.

از جمله تارنمای خبری "۲۴.کگ" نوشت: "حدود ۳۰ نفر تلاش داشتند یک لوله آبرسانی را از قلمرو قرقیزستان به روستای بیدک وارخ (تاجیکستان) نصب کنند. مرزبانان قرقیز در محل حاضر شده و از آنها خواستند که به کار خود پایان دهند، چون این موضع هنوز علامت‌‌گذاری نشده است. در پاسخ به تقاضای مرزبانان قرقیز اتباع تاجیک به سوی آنها سنگ انداختند."

این خبرگزاری قرقیزی می‌نویسد که نخست "مرزبانان تاجیک که در نزدیکی محل قرار داشتند، به سوی مرزبانان ما تیر انداختند"، هرچند منابع محلی در منطقه وارخ تاجیکستان این ادعا را بی‌پایه خوانده و می‌گویند که مرزبانان قرقیز "به سوی مردم بی‌سلاح تیر گشادند."

این در حالیست که مذاکرات گروههای کاری تاجیکستان و قرقیزستان که روز دوشنبه ۷ ژوئیه در شهر قیراقم ولایت سغد، در شمال تاجیکستان، انجام شد، مسائل مربوط به بنیاد راهها و قرارداد استفاده از راهها در این منطقه را بررسی کرده‌اند.

قرار بود میان دو طرف قراردادی در این باره امضا شود، اما به دلیل اختلاف نظر بین هیئتهای دو کشور بر سر مسائل مربوط به استفاده از راهها توافقی حاصل نشد.

در اثر درگیری میان مرزبانان تاجیک و قرقیز در ۱۱ ژانویه سال جاری در مرز مشترَک پنج مرزبان قرقیز و دو مرزبان تاجیک زخمی شدند. در پی این درگیری روابط این دو کشور به سردی گرایید.

جانبها همدیگر را به نقض مقررات مرزی و حمله به مرزبانان متهم کرده و دولت قرقیزستان به طور یک‌جانبه مرزهای خود با تاجیکستان را بسته بود.

پس از مذاکرات پیگیرانه هیئتهای دولتی تاجیکستان و قرقیزستان گذرگاههای مرزی و راه ارتباطی در مسیر اسفره-وارخ باز شده بود.

مطالب مرتبط