آمریکا برای برقراری آتش‌بس میان اسرائیل و فلسطینیان آماده می‌شود

حق نشر عکس Reuters
Image caption مقام‌های فلسطینی از کشته شدن بیش از نود نفر طی سه روز گذشته خبر داده‌اند

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرده کاخ‌سفید آماده می‌شود تا تلاش‌ها برای برقراری آتش‌بس میان اسرائیل و شبه نظامیان در نوار غزه را بر عهده بگیرد.

همزمان روسای جمهوری فرانسه و روسیه هم خواهان آتش‌بس در غزه شده‌اند.

آقای اوباما این سخنان را در خلال گفتگوی تلفنی روز پنجشنبه (دهم ژوئیه - ۱۹ تیر) با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل عنوان کرده است.

آقای نتانیاهو روز گذشته و پس از جلسه با وزیر دفاع اسرائیل وعده داده بود که حملات علیه حماس را تشدید کند.

به گفته مقام‌های تشکیلات خودگردان فلسطینی، تاکنون و از زمان آغاز موج جدید حملات اسرائیل (سه شنبه ۱۷ تیر) بیش از ۹۰ نفر در غزه کشته شده‌اند.

هنوز گزارشی از کشته‌شدن کسی در اسرائیل بر اثر راکت‌پرانی‌های شبه‌نظامیان فلسطینی در سه روز گذشته گزارش نشده است.

اسرائیل اعلام کرده تاکنون ۱۰۰ هدف را در غزه مورد حمله قرار داده و همزمان شبه نظامیان فلسطینی به پرتاب راکت به سوی اسرائیل ادامه می‌دهند.

در همین حال، بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد از دو طرف درگیر خواسته خویشتن داری کنند و گفته: "خاورمیانه تاب یک جنگ تمام عیار دیگر را ندارد."

بحران کنونی از اواخر ماه ژوئن و با بازداشت صدها تن از فعالان وابسته به حماس در کرانه باختری رود اردن آغاز شد. این افراد در ارتباط با ربودن سه نوجوان اسرائیلی بازداشت شدند که روز ١٢ ژوئن در کرانه باختری رود اردن ربوده شدند و اجساد آنان دوشنبه گذشته یافت شد. مقامات اسرائیلی گفته‌اند براساس شواهدی که در دست دارند، گروه حماس با این آدم‌ربایی و قتل ارتباط داشته است.

روز چهارشنبه هفته گذشته نیز یک نوجوان فلسطینی در کرانه باختری ربوده و جسد او ساعاتی بعد یافت شد. دولت اسرائیل تا کنون شش "یهودی افراطی" را به ظن ارتباط با این قتل بازداشت کرده و نخست وزیر اسرائیل در ملاقات با پدر نوجوان فلسطینی، وعده داده است تمامی مسئولین این آدم ربایی و قتل بازداشت و مجازات خواهند شد.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption سیستم دفاع ضدموشکی اسرائیل

مطالب مرتبط