دولت عراق نیروهای کرد را به 'اشغال' تاسیسات نفتی شمال عراق متهم کرد

حق نشر عکس Getty
Image caption حوزه نفتی کرکوک از جمله مراکز عمده تولید نفت صادراتی عراق است

دولت عراق گفته است نیروهای اقلیم کردستان دو حوزه نفتی در شمال این کشور را اشغال کرده‌اند.

روز جمعه، ۲۰ تیر (۱۱ ژوئیه)، سخنگوی وزارت نفت عراق با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد که پیشمرگ‌های مسلح اقلیم کردستان عراق تاسیسات نفتی در دو حوزه نفتی کرکوک و بای‌حسن را به تصرف خود در آورده‌اند.

در این اطلاعیه، که روز جمعه از تلویزیون عراق پخش شد، آمده است: "وزارت نفت تایید می‌کند که بامداد امروز، نیروهای مسلح پیشمرگ همراه با تعدادی افراد غیرنظامی وارد ایستگاه‌های تولید نفت خام در حوزه‌های کرکوک و بای‌حسن شدند و کارکنان این تاسیسات را اخراج کردند."

وزارت نفت عراق اقدام پیشمرگ‌های کرد را غیرمسئولانه توصیف کرده و آن را "تخطی از قانون اساسی و تعدی به ثروت ملی" این کشور دانسته است.

در بیانیه وزارت نفت از کردهای عراق خواسته شده است تا "خطرات چنین رویکردی را درک کرده و از افراد مسئول اینگونه رفتارهای غیرموجه بخواهند به منظور اجتناب از عواقب وخیم اقداماتشان، فورا از این مراکز خارج شوند."

حوزه نفتی کرکوک از منابع اصلی تولید نفت صادراتی در عراق است و نفت آن با خط لوله از طریق ترکیه به بنادر سواحل مدیترانه انتقال می‌یابد. حوزه نفتی بای حسن در جنوب غرب حوزه کرکوک واقع شده و در حال حاضر، از نظر صادراتی چندان فعال نیست.

حق نشر عکس Getty
Image caption نیروهای اقلیم کردستان کرکوک را در اختیار گرفته‌اند

پس از نصرف شهر موصل توسط نیروهای داعش در اوایل ماه ژوئن، پیشمرگ‌های اقلیم کردستان عراق به منظور جلوگیری از پیشروی داعش، در مناطق حساس کرکوک مستقر شدند. از زمان سقوط صدام حسین، رئیس جمهوری پیشین عراق، موضوع مالکیت کرکوک محل اختلاف بین دولت مرکزی عراق و دولت اقلیم خودگردان بود و قرار بود این مساله با مراجعه به همه‌پرسی حل و فصل شود.

پس از استقرار پیشمرگ‌های کرد در کرکوک، به نقل از برخی مقامات اقلیم خودگردان گزارش شد که این منطقه به دولت مرکزی عراق بازگردانده نخواهد شد.

اطلاعیه وزارت نفت عراق در حالی انتشار می‌یابد که روابط دولت مرکزی عراق، به رهبری نوری مالکی، نخست وزیر، و دولت اقلیم خودگردان در روزهای اخیر تیره شده است.

روز چهارشنبه، آقای مالکی تلویحا دولت اقلیم کردستان را به عدم مقابله و حتی همسویی با داعش متهم کرد و در مقابل، روز گذشته وزیران کرد عضو دولت مرکزی اعلام کردند در اعتراض به این اظهارات، از حضور در جلسات هیات دولت به ریاست نوری مالکی خودداری می‌کنند.

حق نشر عکس AFP
Image caption کردها از جمله منتقدان سیاست نوری مالکی هستند

همچنین، دفتر مسعود بارزانی، رئیس اقلیم خودگردان، در بیانیه‌ای آقای مالکی را به دیکتاتوری متهم کرد و مسئول بروز بحران کنونی درعراق دانست و خواستار کناره گیری او شد.

آقای مالکی از سال ۲۰۰۶ در راس یک دولت ائتلافی به رهبری گروه‌های شیعه اداره امور عراق را در دست داشته و به گفته منتقدان، سیاست‌های او از عوامل دلسردی اقلیت عرب سنی بوده و زمینه نفوذ اسلامگرایان تندرو سنی و در نهایت، پیشروی های‌غافلگیرکننده داعش را فراهم کرده است.

سیاستمداران مخالف نوری مالکی، شماری از مقامات مذهبی شیعه و برخی مقامات غربی، صراحتا یا تلویحا خواستار کناره‌گیری او از سمت نخست وزیری و تشکیل دولت فراگیر به رهبری فردی شده‌اند که برای همه گروه‌های قومی و دینی عراق قابل قبول باشد. آقای مالکی این درخواست‌ها رد کرده و همچنان بر ادامه حکومت خود اصرار می‌ورزد.

در انتخابات پارلمانی عراق در ماه آوریل، ائتلاف شیعه به رهبری نوری مالکی توانست با ٩٢ کرسی از ٣٢٥ کرسی مجلس نمایندگان، بار دیگر به بزرگترین جناح پارلمانی تبدیل شود و او در صدد است با جلب حمایت سایر احزاب و گروه‌ها، دولت ائتلافی جدیدی تشکیل دهد.

مطالب مرتبط