'راه به اسفره بسته و روستای وارخ در محاصره است'

Image caption مرزبانان قرقیز راه ارتباطی مسیر اسفره-وارخ را مسدود کرده‌اند

اداره نیروهای مرزبانی قرقیزستان با انتشار بیانیه ای وضعیت در مرز مشترَک این کشور با تاجیکستان را متشنج ارزیابی کرده است.

در این بیانیه که صبح جمعه 11 ژانویه منتشر شد، آمده است که جانب تاجیکستان هشدار داده است، در صورت نبستا پاسگاه مرزی “تمدیق” و بیرون نرفتن مرزبانان قرقیز حدود 30 ساکن تاجیکستان به این پاسگاه حمله خواهند کرد.

اما سرهنگ رحیم بیردی دویشنبی یف، رئیس اداره نیروهای مرزبانی قرقیزستان، این تقاضا را رد کرده و گفته است که به هنگام "عبور غیرقانونی" ساکنان تاجیکستان از مرز، علیه آنها تدابیر جدی اتخاذ خواهد شد.

در همین حال، ساکنان روستای وارخ شهر اسفره گفتند که جانب قرقیزستان راه ارتباطی این روستا را با شهر اسفره بسته‌اند و این امر می‌تواند به بروز خشونت در مناطق مرزی منجر شود.

عبدالفیض بالته قول اف، یک ساکن روستای وارخ، صبح جمعه 11 ژوئیه به بی بی سی گفت که فعلا وضعیت در مناطق مرزی با قرقیزستان آرام بوده و در صورت باز نشدن راه ارتباطی با شهر اسفره ممکن است ساکنان دست به تظاهرات اعتراضی زنند.

به گفته آقای بالته قول اف، حالا روستای وارخ در محاصره قرار داشته و عبور و مرور به مناطق دیگر کاملا قطع شده است.

لایق محکم اف، رئیس روستای وارخ، گفت که صبح امروز گروهی از ساکنان روستا گردهم آمده، خواستار باز کردن راه ارتباطی به شهر اسفره و بیرون بردن پاسگاه مرزبانان قرقیز در حومه این روستا شده‌اند.

به گفته آقای محکم اف، نهادهای ذیربط تاجیکستان از ساکنان روستای وارخ دعوت کرده‌اند که از اعمال خشونت بار خودداری کرده و برای هیئت تاجیکستان امکان دهند، تا این مشکل را از راه مذاکرات حل کند.

بنا به اطلاع اداره‌های نیروهای مرزبانی تاجیکستان و قرغقیزستان، فعلا در مرز این دو کشور آتش‌بس اعلام شده است.

در همین حال، عسکر بیشیم اف، معاون وزیر خارجه قرقیزستان، صبح جمعه 11 ژوئیه در یک نشست خبری در شهر بشکیک یادداشت وزارت خارجه تاجیکستان در مورد مخالفت در مرز را “یک عمل شتاب زده” خوانده است.

بنا به گزارش خبرگزاری “24.kg”، آقای بیشیم اف گفته است: “جانب تاجیکستان بلافاصله پس از وقوع حادثه در مناطق مرزی و ارزیابی جدی مخالفت چنین یادداشتی ارسال کرده است. این عمل باعث تاسّف است.”

وزارت خارجه قرقیزستان، در حادثه روز گذشته مرزبانان تاجیک را مقصر خوانده و این عمل را “تلاشی برای به هم زدن توافقات به دست آمده” خوانده است.

شام گذشته وزارت خارجه تاجیکستان با ارسال یادداشتی به مقامات قرقیزستان خواستار توضیح در مورد حوادث دیروز در حوالی جماعت وارخ ناحیه اسفره شده بود.

آن گونه که از اطلاعیه وزارت خارجه تاجیکستان برمی‌آید، این وزارت تیراندازی از سوی مرزبانان قرقیز را که منجر به کُشته شدن یک تبعه تاجیک و زخمی شدن هشت تن دیگر شد، به صراحت محکوم نکرده، ولی در مورد آن ابراز تأسف کرده است.

ضمنا، ظهر پنج‌شنبه‌ 10 ژوئیه مرزبانان قرقیز به سوی ساکنان روستای وارخ که مشغول نصب لوله‌های آب بودند، از سلاح گرم گلوله شلیک کردند، که بر اثر آن یک نفر کُشته و هشت نفر دگر زخمی شدند.

بعدا که دو مرزبان تاجیک به کمک ساکنان وارخ آمده بودند، توسط مرزبانان قرقیز زخمی شده‌اند. در مورد تلفات جانب قرقیزستان در این حادثه اطلاعی در دست نیست.

انتظار می‌رود، امروز مرادعلی علی‌مردان و عبدالرحمان محمدعلی یف، معاونان نخست‌وزیران تاجیکستان و قرقیزستان در شهر قیراقّم ولایت سغد، در شمال تاجیکستان، دیدار و مسائل مورد بحث را بررسی کنند.

مطالب مرتبط