ارتش آمریکا 'جوانان ۱۲۰ ساله' را به خدمت سربازی فراخواند

حق نشر عکس AP
Image caption مارتا ویور یکی از کسانی است که نامه احضار به خدمت پدرش را دریافت کرده است

سازمانی که در آمریکا مسئولیت فراخواندن جوانان به خدمت سربازی را بر عهده دارد به اشتباه برای کسانی که تاریخ مشمول شدن آنها به دو قرن پیش باز می‌گردد، نامه احضار به خدمت فرستاده است.

سازمان سلکتیو سرویس سیستم (اس.اس.اس) ضمن عذرخواهی از دریافت‌کنندگان این نامه‌ها اعلام کرده این اشتباه از آنجا نشات گرفته که یکی از کارمندان به هنگام وارد کردن اطلاعات در کامپیوتر در انتخاب قرن اشتباه کرده و نامه‌ها را به جای مشمولان متولد سالهای ۹۷-۱۹۹۳ به کسانی که در سالهای ۹۷-۱۸۹۳ مشمول شده بودند ارسال کرده است.

بدین ترتیب بیش از ۱۴ هزار نامه به آدرس کسانی ارسال شده که جوانترین‌ آنها اگر در قید حیات باشد دست کم ۱۱۷ سال سن دارد.

بسیاری از بازماندگان این افراد می‌گویند پس از دریافت این نامه‌ها از تعجب "کم مانده بود شاخ در آوردند."

چاک هیوی که خود ۷۳ سال دارد و ساکن ایالت پنسیلوانیاست می‌گوید نامه‌ای دریافت کرده که پدر بزرگش را به خدمت سربازی فراخوانده است.

این در حالی است که پدر بزرگ او که از کهنه سربازان جنگ جهانی بوده است در سال ۱۹۹۵ و در سن ۱۰۰ سالگی درگذشته است.

"به خودم گفتم. یا مسیح مقدس. این دیگه چیه؟"

آقای هیوی به آسوشیتدپرس گفته که در نامه آمده بود که اگر او خودش را معرفی نکند، ممکن است به جریمه مالی و یا حتی زندان محکوم شود.

"داشتم از تعجب شاخ در می‌آوردم."

پسران متولد شده در آمریکا باید پس از ورود به سن ۱۸ سالگی خود را به سازمان نظام وظیفه معرفی کنند. جوانانی که در آمریکا مهاجر محسوب می‌شوند هم باید ما بین سنین ۲۵-۱۸ سالگی خود را معرفی کنند اما قانون نظام وظیفه اجباری پس از جنگ ویتنام دیگر به اجرا در نمی آید و اکنون خدمت سربازی در آمریکا کاملا دواطلبانه صورت می‌گیرد.