تاثیر مسئله نژاد در مقایسه بانوان اول آمریکا

حق نشر عکس BBC World Service

در سمت چپ تصویر عکسی سیاه و سفید از ژاکلین کندی همسر جان اف کندی دیده می‌شود. به نظر می رسد که او در یک میهمانی شام رسمی نشسته باشد. او لباسی تیره رنگ به تن دارد با گردنبندی از مروارید بر گردنش. نور این عکس باعث شده که روی بخشی از چهره او سایه بیافتد و این جذابیت اسرار آمیزی به چهره او داده است.

تصویر رنگی سمت راست، عکسی از میشل اوباما است که در جریان یک مسابقه بسکتبال مشغول تشویق تیم مورد علاقه اش است. او به سمت چپ خم شده، چشم هایش نیمه بسته و دهان او به هنگام فریاد زدن کاملا باز است. بازوی سمت راست او بالا رفته و بنابراین زیربغل او هویدا است. او یک تاپ (بلوز بی آستین) آبی رنگ و دامن پر نقش و نگاری به تن دارد که شبیه لباس کار نقاشهاست که لکه های رنگی مختلفی روی آن پاشیده باشد.

روی این تصویر که مقایسه ای است از عکس های دو بانوی اول آمریکا، با حروف بزرگ و سفید نوشته شده است: "آمریکا، چه برسرت آمده؟"

یک وب سایت دست راستی آمریکایی به نام " هیومن ایونتس" روز هجدهم ماه ژوئن این تصویر را روی صفحه فیسبوک خود منتشر کرد. طی سه هفته ای که از آن تاریخ می گذرد حدود ۲۵ هزار بار این تصویر را باز نشر شده و حدود هفت هزار نفر نیز آن را "لایک" کرده‌اند.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption عکسی از میشل اوباما در لباس رسمی

انتشار این تصویر نماد دیگری از حملات مستمر محافظه کاران آمریکا به باراک اوباما است که مدعی اند او جایگاه و وجهه ریاست جمهوری را تنزل داده است. پاسخ آنها به این سئوال که "در آمریکا چه اتفاقی افتاده؟" این است که هیچ اتفاق خوب و مثبتی نیافتاده است. و جالب اینکه دموکرات بودن کندی هم ظاهرا در روش برخورد آنها هیچ تفاوتی ایجاد نکرده است.

با نگاهی به هزاران اظهاری نظری که در مورد این تصویر منتشر شده است به خوبی می توان خط تمایز محافظه کاران و لیبرال‌ها درعرصه سیاست آمریکا را مشاهده کرد.

به عنوان مثال کاربری به نام نیکی تشیباکا می نویسد:"ژاکلین کندی تواضع، ملاحت و جذابیت ویژه ای داشت که بانوی اول فعلی آمریکا از آنها برخوردار نیست."

کاربر دیگری به نام برندا بنت می نویسد:"میشل اوباما اصلا کلاس ندارد. با وجودیکه از پول بیت المال فردی را برای کمک کردن به لباس پوشیدن او استخدام کرده‌اند، بلد نیست درست لباس بپوشد. حتی موهای زیر بغل خود را نتراشیده، فکر می کند که ستاره تلویزیون است."

در مقابل کاربر دیگری به نام کیم هانت نوشته است :"آنچه که من در این تصویر می بینم آزادی به اشکال مختلف آن است. آزادی برای اینکه خودش باشد و بگذارد دیگران هم او را طوری که واقعا هست ببینند."

و کار بر دیگری به نام جین رینولدز می نویسد:"خانم اوباما یک زن واقعی است که به موضوعات واقعی زندگی مثل سلامت کودکان و آموزش و پرورش توجه می کند."

کاترین جلیسون مورخ در زمینه بانوهای اول آمریکا می گوید که بحث های سیاسی تند و نیشدار در آمریکا چیز تازه ای نیست. ولی در زمان خودش ژاکلین کندی حتی بیشتر از میشل اوباما به خاطر نزاع های سیاسی مورد اهانت قرار می گرفت.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption در دوران ریاست جمهوری جان اف کندی دولت در انتشار تصاویر نسبتا خصوصی بانوی اول کنترل بیشتری اعمال می‌کرد

او می افزاید:"در دوران ریاست جمهوری جان اف کندی تصاویری منتشر شده از بانوی اول به شدت کنترل می شد. ولی امروزه اعمال یک چنین کنترل شدیدی امکانپذیر نیست."

نکته عجیب این است که خانم اوباما یکی از محبوبترین بانوهای اول آمریکا در دوران معاصر است. میزان محبوبیت دو بانوی اول قبلی آمریکا، همسران بیل کلینتون و جورج دبلیو بوش، در دوره ریاست جمهوری همسرانشان به شدت کاهش یافت. ولی محبوبیت خانم اوباما در تمام سالهای اخیر حدود ۶۸ درصد بوده که میزان نسبتا خوبی است.

کاترین جلیسون مورخ و پروفسور دانشگاه اوهایو یادآوری می کند که نکته مهمی که از انتشار این تصاویر روی شبکه فیسبوک برملا شده این است که وجهه یک زن سفیدپوست و یا یک زن سیاه پوست چقدر متفاوت از یکدیگر ارائه می شود. در این تصاویر می بینیم که از ژاکلین کندی یک چهره "متین و بسیار محترم" ارائه شده در حالیکه وجهه ای که از خانم اوباما ارائه شده "سبک و ناهنجار" است.

او می افزاید :"در این مقایسه تبلیغاتی می توان دید که تمام کلیشه های موجود در مورد زنان آفریقایی تبار آمریکا مثل پر سر و صدا بودن و یا بی پروا بودن آنها به خدمت گرفته شده است."

مطالب مرتبط