هشدار فرستاده سازمان ملل در عراق در مورد فروپاشی این کشور

حق نشر عکس .
Image caption نیکلای ملادف،فرستاده سازمان ملل متحد به عراق

فرستاده سازمان ملل متحد در عراق به سیاستمداران این کشور گفته است که یا برای تشکیل یک دولت فراگیر هر چه زودتر اقدام کنند یا شاهد فروپاشی کشورشان باشند.

نیکلای ملادف در بیانیه ای گفته است که عدم توافق بر سر انتخاب رئیس جمهور، نخست وزیر و رئیس پارلمان تنها به نفع کسانی خواهد بود که خواستار تجزیه عراق هستند.

قرار است پارلمان عراق فردا، یکشنبه سیزدهم ژوئیه (۲۲تیر) بار دیگر تشکیل جلسه دهد.

جلسه پیشین پارلمان عراق که اول ماه ژوئیه تشکیل شد به دلیل نارضایتی نمایندگان سنی و کرد و خروج آنها از پارلمان، به هم خورد.

در همین حال هوشیار زیباری، وزیر خارجه عراق از نوری مالکی، نخست‌وزیر خواسته از اینکه مقامات کردستان عراق را به پناه دادن به نیروهای داعش متهم کرده بود، عذرخواهی کند. آقای زیباری کرد است.

هوشیار زیباری به بی‌بی‌سی گفت که اگر نوری مالکی عذر خواهی نکند همکاری کردها با دولت عراق بسیار مشکل خواهد شد.

پیش‌تر، جناح سیاسی کردها به نشانه اعتراض به اتهامات نوری مالکی به مشارکت خود در دولت پایان داده بود.

قدرت های مهم جهانی از سیاستمداران عراق خواسته اند که برای مقابله با داعش با هم متحد شوند.

در داخل و خارج از عراق نیز فشارها برای تشکیل یک دولت وحدت ملی بالا گرفته است ولی گروه‌های سیاسی مختلف تا حالا برای رسیدن به یک توافق همه جانبه در این زمینه ناموفق بوده اند.

آقای مالکی از سال ۲۰۰۶ در راس یک دولت ائتلافی به رهبری گروه‌های شیعه اداره امور عراق را در دست داشته و به گفته منتقدان، سیاست‌های او از عوامل دلسردی اقلیت عرب سنی بوده و زمینه نفوذ اسلامگرایان تندرو سنی و در نهایت، پیشروی های‌ غافلگیرکننده داعش را فراهم کرده است.