پوتین بعد از دیدار با کاسترو به آرژانتین رفت

حق نشر عکس AFP
Image caption پوتین در سفرش به کوبا، با فیدل کاسترو رهبر پیشین کوبا هم دیدار کرد

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه روز شنبه، ۱۲ ژوئیه در دومین روز سفرش به آمریکای لاتین وارد آرژانتین شد و با کریستینا فرناندز کرشنر، همتای آرژانتینی‌اش دیدار کرد.

او پیش از آن در کوبا، که اولین مقصد این سفرش بوده، با رائول کاسترو رئیس جمهور و فیدل کاسترو برادر رائول و رهبر پیشین این کشور دیدار کرده بود.

فیدل کاسترو نزدیک به نیم قرن کوبا را رهبری کرد و در سال ۲۰۰۶ میلادی به علت بیماری از قدرت کناره گیری کرد.

مقامات روسیه دو روز قبل از اسفر آقای پوتین خبر بخشودگی ۹۰ درصد بدهی کوبا را تایید کردند.

گفته شده که سفر رئیس جمهوری روسیه به آمریکای لاتین، تلاشی آشکار برای یارگیری علیه نفوذ آمریکا و غرب در منطقه بوده است.

آقای پوتین در ادامه سفرش پس از دیداری کوتاه با دانیل اورتگا، رئیس جمهوری نیکاراگوئه به آرژانتین سفر کرد.

او قرار است روز یکشنبه به برزیل برود و به عنوان رهبر کشور میزبان دور بعدی جام جهانی فوتبال، در فینال مسابقات امسال حاضر شود.

روسیه میزبان جام جهانی سال ۲۰۱۸ میلادی است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption دیدار ولادیمیر پوتین و کریستینا فرناندز کرشنر

بعد از آن قرار است پوتین برای شرکت در نشست اقتصادی بریکس به شهر فورتالزای برزیل برود . علاوه بر روسیه و برزیل، روسای جمهوری هند، چین و آفریقای جنوبی، سه عضو دیگر بریکس به اجلاس می‌پیوندند.

'قدردانی از حمایت‌ها'

آقای پوتین در کوبا به رسانه‌ها گفت که امروز همکاری با دولت‌های آمریکای لاتین یکی از اصلی‌ترین خطوط سیاست خارجی روسیه است.

رئیس جمهور روسیه همچنین از کشورهای آمریکای لاتین به خاطر حمایت از "پیشگامی‌ها و ابتکار عمل‌ روسیه در عرصه جهانی" قدردانی کرد.

سارا رینزفورد، خبرنگار بی‌بی‌سی در هاوانا می‌گوید: "آقای پوتین به دنبال محکم کردن ارتباطاتش با این منطقه است تا بتواند تا حدی رکود رابطه‌ با غرب را که به دنبال مداخله روسیه در اوکراین به وجود آمده است، متعادل کند."

به گفته خبرنگار بی‌بی‌سی آقای پوتین به عنوان بخشی از آنچه که "جهان چندقطبی" نامیده بر تحکیم و اتحاد هر چه بیشتر با آمریکای لاتین تاکید دارد.

جمعی از طرفداران حقوق همجنسگرایان در اعتراض به سفر ولادیمیر پوتین به آرژانتین تجمع اعتراضی برگزار کردند. آقای پوتین به خاطر سیاست‌های ضد همجنسگرایی در روسیه مورد انتقاد طرفداران حقوق همجنسگرایان قرار دارد.

آرژانتین نخستین کشور آمریکای لاتین است که که ازدواج همجنسگرایان را به رسمیت شناخته است.

مطالب مرتبط