فرانسه برای بازگشت سارکوزی آماده است؟

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption در چند دهه اخیر سارکوزی جالب ترین و هیجان انگیزترین چهره سیاسی فرانسه بوده است

او بازگشته است. پس از مصاحبه تلویزیونی نیکولا سارکوزی رییس جمهور سابق فرانسه، که در آن به شدت اتهامات علیه خود را تکذیب کرد، بسیاری از تحلیلگران سیاسی در فرانسه به این نتیجه رسیده اند که او بازگشته است.

آقای سارکوزی حدود دو سال از مجامع علنی دوری کرد ولی به نظر می رسد که در تمام این مدت مشغول طراحی و برنامه ریزی برای بازگشت به خط مقدم سیاست بوده است. تنها سئوال این بود که این بازگشت چه زمانی اتفاق خواهد افتاد.

به نظر می رسد که اکنون این تصمیم گرفته شده و قضاتی که بازپرسی در پرونده فساد علیه او را شروع کردند رییس جمهور سابق فرانسه را مجبور کرده اند که در واکنش به این اقدام موضع بگیرد.

او یا باید به این فشارها تسلیم می شد و منتظر می ماند که در پایان تحقیقات از او رفع اتهام شود و یا باید دست به تهاجم می زد و با این کار عملا به خط مقدم سیاست بازگردد. او از این گزینه ها مورد دوم را برگزید.

تی‌یری بورسا سردبیر روزنامه پاریزین می گوید:"او دراین مصاحبه در حقیقت تمام مردم فرانسه را به شهادت گرفت و به آنها گفت نگاه کنید که چگونه مخالفانم می خواهند من را برای مانورهای سیاسی قربانی کنند و در این شرایط من غیر از مقابله هیچ گزینه دیگری ندارم. این به زبان ساده یعنی اینکه می خواهد کارزار سیاسی خود را شروع کند. البته او این نکته را مستقیما عنوان نکرد. ولی با قاطعیت می توانم بگویم که بازگشت او به خط مقدم سیاست شروع شده است."

واکنش محتاطانه

برای تماشاچیان و روزنامه نگاران فرانسوی بازگشت نیکولا سارکوزی رویداد مفرحی است. در چند دهه اخیر او جالب ترین و هیجان انگیز ترین چهره سیاسی فرانسه بوده است.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption نیکولا سارکوزی اولین رییس جمهور سابق فرانسه است که بازداشت می شود

تردیدی نیست که او یک سیاستمدار جنجالی است ولی در عین حال توجه فراوانی به خود جلب می کند و همیشه خبرساز است. اما اینکه مردم فرانسه تا چه از بازگشت سیاستمداری که او را در سال ۲۰۱۲ کنار گذاشتند استقبال خواهند کرد، یک موضوع کاملا متفاوتی است.

نیکولا سارکوزی هنوز هم در میان حزب راست میانه فرانسه، اتحاد برای جنبش مردمی، پیروان وفاداری دارد. ولی شواهد جدید نشان می دهد که در این جناح، از میزان محبوبیت او کاسته شده است. نظرسنجی های اخیر نشان می دهند که او برای احراز مجدد مقام رهبری این حزب هنوز هم از سایرین اقبال بیشتری دارد ولی میزان تفاوت آرای او با نامزد بعدی، آلن ژوپه نخست وزیر سابق، بسیار کم است و به مرور کمتر می شود.

با نگاهی به حوادث اخیر می توان دید که گذشته از حلقه طرفداران سرسخت او، سایر بخشهای حزب راست میانه فرانسه در واکنش به موضع گیری های او خیلی محتاطانه عمل کرده اند. بسیاری از رهبران این حزب نگران هستند که بازگشت آقای سارکوزی به جای جذب ممکن است باعث دوری مردم شود. برخی از اعضای حزب قبل از بازگشت آقای سارکوزی با نامزدهای دیگر برای رهبری حزب پیمان بسته اند. و بالاخره تمامی آنها نگران هستند که انتخاب فردی که با اتهام فساد روبرو است می تواند آینده سیاسی حزب را به خطر بیاندازد.

در میان افکار عمومی کشور واکنش ها شدیدتر از بیان تردید است و اکثر مردم به بازگشت آقای سارکوزی بدبین هستند. در یک نظرسنجی ۶۵ درصد از پاسخ دهندگان گفتند که با بازگشت رییس جمهور سابق به عرصه سیاست مخالف هستند و فقط ۳۳ درصد موافق بودند.

در یک نظرسنجی دیگر که در روزنامه پاریزین منتشر شد، حدود ۶۳ درصد از پاسخ دهندگان گفتند که آقای سارکوزی را قربانی یک توطئه با انگیزه های سیاسی نمی دانند. به عبارتی دیگر اکثریت مردم فرانسه این ادعای رییس جمهور سابق را باور ندارند که می گوید عوامل چپ گرا در دستگاه قضایی و با اطلاع دولت سوسیالیست قصد دارند او را به زیر بکشند.

نشانه نهفته در مدل ریش

البته باید به خاطر داشت که همه این نظرسنجی ها قبل از مصاحبه تلویزیونی اخیر آقای سارکوزی صورت گرفت و رییس جمهور سابق در چنین گفتگوهایی بسیار زیرکانه عمل می کند و می تواند روی افکار عمومی تاثیر زیادی بگذارد.

آقای سارکوزی که در رشته حقوق و وکالت تحصیل کرده در بیان نظرات و حتی اثبات کردن استدلالهای خود استعداد ویژه ای دارد.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption از منظر روزنامه نگاران و رسانه ها آقای سارکوزی یک سیاستمدار جالب و در عین حال جنجالی است

شاید بسیاری از بینندگان که این مصاحبه را تماشا کردند با خود بیاندیشند که "ممکن است ادعاهای نیکولا سارکوزی درست باشد چون یکی از دو قاضی که این پرونده را علیه آقای سارکوزی به جریان انداخته از قضات چپ گرا و عضو اتحادیه حقوقدانانی است که آقای سارکوزی را سیاستمدار بدی می داند."

سرو صدای مربوط به این ماجرا به شکل گسترده ای در رسانه های فرانسه منعکس شده است. یک بخش از رسانه ها و تحلیلگران می گویند آقای سارکوزی به چه جراتی استقلال و بی طرفی دستگاه قضایی را زیر سئوال می برد. به اعتقاد آنها متهم کردن دستگاه قضایی یک روش قدیمی وکلا برای فرار از پاسخگویی به اتهامات است.

در مقابل اردوی دیگر می گوید که ساختارهای حکومت و از جمله نهادهای قضایی کشور همواره از نیکولا سارکوزی متنفر بوده اند و کسانی که این واقعیت را درک نمی کنند از واقعیت های فرانسه هیچ شناختی ندارند.

اگر آقای سارکوزی واقعا به خط مقدم سیاست کشور بازگشته باشد تردیدی نیست که این سرو صداها و مباحث در آینده تشدید خواهند شد.

چند ماه پیش دوستان و مشاوران آقای سارکوزی از او می پرسیدند که چه زمانی به عرصه فعال سیاست بازمی گردد. او در پاسخ گفت:" به ریش من دقت کنید."

از زمان شکست در انتخابات ریاست جمهوری در سال ۲۰۱۲ او همیشه ته ریش کوتاهی داشت که نشان می داد او از یک زندگی آرام و نظاره کردن حوادث سیاسی لذت می برد.

اما در مصاحبه تلویزیونی اخیرش، او با ریشی کاملا تراشیده شده ظاهر شد.

مطالب مرتبط