'جنگ بین روسیه و اوکراین اجتناب ناپذیر است'

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption الکساندر دوگین معتقد است که جنبش جدایی طلبان اوکراین"روح روسی" را بیدار کرده است

آلکساندر دوگین، فیلسوف سرشناس و دست راستی روس در مصاحبه‌ای با بی بی سی گفت که جنگ بین روسیه و اوکراین اجتناب ناپذیر است و از ولادیمیر پوتین خواسته است که برای "حفظ اقتدار معنوی روسیه" در شرق اوکراین دخالت نظامی کند.

آلکساندر دوگین بنیانگذار جنبش اوراسیایی روسیه است و گفته می شود که دیدگاههای او در میان جناحهای سیاسی تندرو در روسیه طرفداران فراوانی دارد. تا چندی پیش او پروفسور دانشگاه دولتی مسکو بود ولی می گوید که این اواخر همکاری او با این مرکز آموزش عالی نامشخص است.

او مدعی است که دیدگاههایش تغییر نکرده ولی روش برخورد مقامات دولتی با دیدگاههای او احتمالا در حال تغییر است.

محور اصلی فرضیه های او در زمینه ژئوپلیتیک این است که روسیه برای تسلط برجهان باید با آمریکا رقابت کند و در این زمینه باید با ایران و احزاب مخالف اتحادیه اروپا که رو به رشد هستند همکاری کند.

بسیاری او را مغز متفکرتصمیم اخیر رهبران روسیه برای الحاق ناحیه کریمه به آن کشور می دانند. او می گوید که گام بعد باید دخالت نظامی در شرق اوکراین باشد که معمولا آن را "روسیه جدید" می نامد. پوتین نیز در مواردی از این عنوان برای مناطق شرقی اوکراین استفاده کرده است.

الکساندر دوگین معتقد است که جنبش جدایی طلبان در شرق اوکراین "روح روسی" را بیدار کرده است. او این جنبش را "بهار روسی" نامیده است. از نگاه او ایگور استرلکوف رهبر شورشیان شرق اوکراین تجسم این بیداری است و آقای دوگین با شورشیان در ناحیه دونتسک ارتباط نزدیک و مستمری دارد.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption نیروهای مسلح روسیه در جریان یک رزمایش در نزدیکی مرز با اوکراین- آوریل ۲۰۱۴

الکساندر دوگین در یک مصاحبه تلفنی با بی بی سی از شهر مسکو، به زبان انگلیسی خوبی صحبت می کرد و با نگرانی هشدار می داد که "بهار روسی" در حال تضعیف است و اکنون وضعیت بسیار آشفته ای دارد.

آقای دوگین افزود: "لیبرال‌های روسیه با پوتین مخالفند و میهن پرستان از او حمایت می کنند ولی فقط به شرطی که او سیاستهای میهن پرستانه خود را ادامه دهد. اما در شرایطی که او دچار تردید می شود حمایت هر دو جناح را از دست می دهد. بازی خطرناکی است ولی شاید او راه حلی برای آن داشته باشد."

الکساندر گوتین از سال ۲۰۰۸ و زمان جنگ روسیه و گرجستان خواستارالحاق کریمه به خاک روسیه بود. در آن زمان او به ناحیه مورد اختلاف اوستیای جنوبی سفر کرد و در کنار نیروهای نظامی و یک واحد موشک انداز عکس گرفت.

او معتقد است که در آن مناقشه روسیه می بایست تا تفلیس پایتخت گرجستان پیشروی می کرد و پس از سرنگون کردن حکومت میخائیل ساکاشویلی، خاک کریمه را هم تصرف می کرد که از نگاه او "بخش تجزیه شده ای از خاک روسیه" است.

دیدگاههایی نظیر این نه فقط در اوکراین بلکه در بخش گسترده ای از جمهوریهای سابق اتحاد شوروی خشم بسیاری را برمی انگیزد.

سالها پیش حتی بسیاری از مردم روسیه نیز چنین دیدگاه هایی را بسیار افراطی می دانستند. ولی امروزه چنین نیست و از زمان الحاق کریمه به خاک روسیه میزان محبوبیت پوتین دو برابر شده و اکنون حدود ۸۶ درصد است.

طبق نظرسنجی و بررسی هایی که توسط یک مرکز پژوهشی مستقل به نام لوادا در مسکو انجام شده حدود دو سوم از مردم روسیه از اقدامات جدایی طلبان در شرق اوکراین حمایت می کنند و اکثریت مردم معتقدند که دولت روسیه باید از آنها حمایت کند.

'سایه لیبرال'

اکنون که نیروهای دولتی اوکراین به سمت مواضع شورشیان در شرق این کشور در حال پیشروی هستند، الکساندر گوتین "لیبرالها" را مسئول تردیدهای پوتین و اعزام نکردن نیروی نظامی به این مناطق می داند.

از نگاه او " لیبرال های" روسیه اکثرا سرمایه دارانی هستند که در سالهای دهه ۱۹۹۰ ثروت خود را بدست آوردند. به اعتقاد او اگر تحریم های اقتصادی غرب علیه روسیه تشدید شود همین افراد ضرر خواهند کرد چون فعالیت‌های اقتصادی و ثروت آنها در شبکه اقتصاد جهانی ادغام شده است.

حق نشر عکس BBC World Service

از نگاه الکساندر دوگین دلیل تردیدهای پوتین برای دخالت در شرق اوکراین محصول جدال قدرت در درون حکومت روسیه و در ذهن خود رییس جمهور است.

او می افزاید:"این جدالی است بین اردوی میهن پرستان، ارتودکس ها و نیروهای محافظه کار با نیروهای لیبرال که آنها هم بسیار نیرومند هستند. وجه میهن پرستانه پوتین از سوی اکثریت مردم حمایت می شود و سایه لیبرال او در حقیقت نخبگان و مقامات سیاسی، الیگارش ها و آقای مدودف نخست وزیر را شامل می شود."

بسیاری از روسها با این موضع مخالفت با نخبگان و نظام مورد حمایت آنها، همدلی دارند و به "صاحب امتیازان لیبرال" اعتمادی ندارند چون آنها را مسئول نابسامانی های اقتصادی دهه ۱۹۹۰ می دانند.

نه تنها بسیاری از روسها با ایده های ناسیونالیسم افراطی و نظامی الکساندر دوگین موافقند بلکه گروهی از آنها با هزینه خود وسایل و تجهیزات لازم را خریداری کرده و به شرق اوکراین می روند تا در کنار شورشیان طرفدار روسیه بجنگند.

مطالب مرتبط