روسیه و آرژانتین چند توافقنامه همکاری هسته ای امضا کردند

حق نشر عکس AFP
Image caption ولادیمیر پوتین و کریستینا فرناندز، رییس جمهور آرژانتین

ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه، در سفر خود به آرژانتین چند توافقنامه در خصوص همکاری های اتمی با آن کشور امضا کرده است.

بر اساس این توافقنامه ها برای استفاده صلح آمیز از نیروی هسته ای، شرکت روس‌اتم در ساختن نیروگاه هسته ای آتوچا ٣ در آرژانتین مشارکت خواهد کرد.

آرژانتین که بدهی های خارجی سنگینی دارد به شدت به دنبال سرمایه گذاری خارجی است و روسیه نیز به دنبال گسترش نفوذ خود در آمریکای لاتین است.

ولادیمیر پوتین پیش از سفر به آرژانتین از کوبا و نیکاراگوئه در آمریکای مرکزی دیدار کرد. او اولین رهبر روسی بوده است که از نیکاراگوئه دیدار کرده است.

آقای پوتین پس از آرژانتین به برزیل می رود تا پس از مسابقه پایانی جام جهانی فوتبال در اجلاس سران پنج کشور موسوم به 'بریکس'، یعنی برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی شرکت کند.

او در کوبا به رسانه‌ها گفت که همکاری با دولت‌های آمریکای لاتین یکی از اصلی‌ترین خطوط سیاست خارجی روسیه است.

رئیس جمهور روسیه همچنین از کشورهای آمریکای لاتین به دلیل حمایت از "پیشگامی‌ها و ابتکار عمل‌ روسیه در عرصه جهانی" قدردانی کرد.

برخی ناظران غربی معتقدند که در پی رکود رابطه روسیه با غرب پس از اختلاف نظر دو طرف در اوکراین، آقای پوتین به دنبال محکم کردن ارتباط با کشورهای آمریکای لاتین بوده است.

خبرنگار بی‌بی‌سی در کوبا می گوید آقای پوتین به عنوان بخشی از سیاست "جهان چندقطبی" بر تحکیم روابط و اتحاد هر چه بیشتر با آمریکای لاتین تاکید دارد.

مطالب مرتبط