سازمان ملل: چهار هزار ساکن غزه آواره شدند

حق نشر عکس Reuters

صدها نفر از فلسطینیان ساکن شمال نوار غزه از بیم حملات اسرائیل از خانه‌هایشان گریخته‌اند. سازمان ملل می‌گوید که چهار هزار نفر فرار کرده و در پناهگاه‌های موقت اسکان یافته‌اند.

پیش از این اسرائیل با ریختن اعلامیه‌هایی به ساکنان این مناطق هشدار داده بود که برای امنیت خودشان خانه‌هایشان را تخلیه کنند.

اسرائیل می‌گوید تا توقف شلیک راکت از طرف "تروریست‌ها" و برای از بین بردن پایگاه‌های پرتاب آنها به نوار غزه حمله می‌کند، اما به گزارش سازمان ملل متحد بیشتر از سه چهارم کشته‌شدگان حملات اخیر اسرائیل غیرنظامی هستند.

بسیاری از راکت‌های شلیک‌شده از نوار غزه توسط سیستم دفاعی "گنبد آهنین" اسرائیل خنثی می‌شوند و در دور اخیر درگیری هیچ اسرائیلی کشته نشده است.

در مقابل وزارت بهداشت فلسطین می‌گوید از زمانی که آخرین دور حملات اسرائیل به نوار غزه آغاز شده ۱۷۲ فلسطینی جان باخته‌ و بیش از هزار و دویست نفر زخمی شده‌اند.

اما سرهنگ پیتر لرنر سخنگوی ارتش اسرائیل این آمار را زیر سوال برد و آن را غیر واقعی خواند. او همچنین حماس را متهم کرد غیر نظامیان را عمدا در معرض خطر قرار می‌دهد.

آقای لرنر به بی‌بی‌سی گفت اسرائیل با متوقف کردن عملیات خود علیه "تروریست‌های ارشد"، سعی خود را برای کاستن از از شمار قربانیان کرده است.

اسرائیل در حالی به حملات خود ادامه می‌دهد که رهبران قدرت‌های جهانی، از جمله آمریکا و بریتانیا طرفین را به برقراری آتش‌بس دعوت کرده‌اند.

شورای امنیت سازمان ملل متحد هم خواهان آتش‌بس فوری در نوار غزه شده است، اما حملات اسرائیل به نوار غزه ادامه داشته است.

همچنین در روزهای گذشته در شهرهای مختلف جهان، از جمله نیویورک، تورنتو، لندن، سیدنی و دهلی نو تظاهرات و تجمع‌هایی در حمایت از فلسطینیان و محکومیت حملات علیه نوار غزه برگزار شده است.

در یک حمله موشکی اسرائیل که شب شنبه انجام شد ١٧ عضو یک خانواده کشته شدند. خانه‌ای که هدف قرار گرفت متعلق به تیسیر بطش، رئیس پلیس غزه بود. خود او نیز در این حمله زخمی شده است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption فلسطینیانی که از خانه‌های خود آواره شده‌اند
حق نشر عکس BBC World Service
Image caption اسرائیل در یک حمله موشکی شنبه شب ١٧ نفر از اعضای یک خانواده فلسطینی را کشت
حق نشر عکس BBC World Service
Image caption کودک فلسطینی که پدرش را از دست داده است
حق نشر عکس non
Image caption پناهگاهی که اسرائیلی‌ها در موقع شلیک راکت‌ها از آن استفاده می‌کنند

مطالب مرتبط