درگیری شبه نظامیان رقیب برای بدست گرفتن کنترل فرودگاه طرابلس

حق نشر عکس AP
Image caption ستونی از دود در افق طرابلس در منطقه اطراف فرودگاه دیده می‌شود

شبه نظامیان رقیب در نزدیکی فرودگاه بین‌المللی پایتخت لیبی، طرابلس با یکدیگر درگیر شده‌اند.

کنترل فرودگاه در دست شورشیان "زنتان" است و گروه‌های شبه نظامی دیگر برای به دست گرفتن کنترل فرودگاه به آنها حمله کرده‌اند.

با این حال دقیقا روشن نیست کدام گروه‌های شبه‌نظامی در درگیری‌های امروز صبح (یکشنبه ۲۲ تیر، ۱۳ ژوئیه) دخیل هستند.

شبکه‌های اجتماعی از توقف پروازهای این فرودگاه خبر می‌دهند و خطوط هوایی ترکیه و بریتانیا نیز پروازهای خود را به طرابلس لغو کرده‌اند.

به گفته شاهدان، خودروهای زرهی از دیشب در منطقه مستقر شدند و درگیری‌ها از سپیده‌دم امروز آغاز شده است.

به گزارش رعنا جواد، خبرنگار بی‌بی‌سی در طرابلس، اخیرا گروه‌های مسلح نزدیک به اسلام‌گرایان تهدید کرده بودند که برای به دست گرفتن کنترل فرودگاه اقدام خواهند کرد.

هنوز خبری از میزان تلفات این درگیری در دست نیست اما صدای انفجارهای شدید در طرابلس شنیده و ستونی از دود در فرودگاه دیده می‌شود.

به گزارش خبرگزاری "التضامن"، اصابت چهار موشک "گراد" به فرودگاه آسیب‌هایی وارد کرده است.

این خبرگزاری همچنین مدعی شده گروه زنتان کنترل فرودگاه را از دست داده و به سمت عزیزیه فرار کرده‌اند اما شبکه‌های اجتماعی زنتان خبر داده‌اند که این حمله "تروریستی" را دفع کرده‌اند.

اما از سوی دیگر، النبا، تلویزیون لیبی خبر داده یک گروه مسلح به نام "نیروی ثبات و امنیت" وارد محدوده فرودگاه شده اما جزئیات بیشتری در این باره در دست نیست و منابع مستقل هیچ‌یک از این گزارش‌ها را تایید نکرده‌اند.

زنتان بزرگترین شهر شمال غربی لیبی است و در ۱۳۰ کیلومتری پایتخت واقع است. شبه نظامیان این شهر جزء گروه‌هایی بودند که به انقلاب لیبی پیوستند و در دستگیری سیف‌الاسلام پسر دوم معمر قذافی نقش داشتند.

پس از سرنگونی قذافی در سال ۲۰۱۱، شبه نظامیان زنتان تلاش کرده‌اند مانع از این شوند که اسلام‌گرایان قدرت را به دست گیرند.

آنها از آن زمان کنترل فرودگاه طرابلس و منطقه اطراف آن را که در سی کیلومتری پایتخت واقع است در اختیار دارند.

لیبی پس از جنگ‌های داخلی سال ۲۰۱۱ بین نیروهای وفادار به معمر قذافی و مخالفان که در نهایت به سرنگونی دیکتاتور لیبی منتهی شد، دچار بی ‌ثباتی و ناامنی است و تلاش رهبران فعلی برای برقراری آرامش به نتیجه نرسیده و این کشور نفت خیز در کنترل شبکه پیچیده‌ای از گروه‌های شبه نظامی متعدد است.

تحلیلگران می گویند شورشیان در نبود یک ارتش منسجم و کارآمد امنیت را در بیشتر مناطق کشور و همچنین مرزها تامین کرده‌اند اما این گروه‌ها به نقض حقوق بشر، دستگیری‌های غیرقانونی و عدم تبعیت از قانون متهم‌ هستند.

مطالب مرتبط