نبرد بار دیگر در نزدیکی لوهانسک اوکراین شعله کشید

شورشیان در لوهانسک حق نشر عکس Reuters
Image caption شورشیان در ماه آوریل از جمله در لوهانسک اعلام استقلال کردند

نبردها بار دیگر در نزدیکی شهر لوهانسک اوکراین که در کنترل شورشیان است شعله کشیده و شورشیان آن را به حمله تانک های دولتی برای بازپس گرفتن شهر نسبت داده اند.

به نقل از ایگور استرلکوف رهبر نظامی شورشیان گزارش شد که نیروهایش ستونی از وسایل زرهی دولتی که از جنوب و شرق می آمدند را عقب رانده است.

منابع نزدیک به دولت اوکراین هم گزارش داده اند که در جنوب و غرب این شهر ۴۲۵ هزار نفری درگیری هایی روی داده است.

در همین حال باراک اوباما رییس جمهور آمریکا و دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا از روسیه خواستند تا تنش‌ها را در شرق اوکراین کاهش دهد و گام‌های جدی برای برقراری صلح در این منطقه بردارد در غیر این صورت روسیه با تحریم‌های بیشتری روبرو خواهد شد.

روز یکشنبه (۲۲ تیر، ۱۳ ژوئیه) نیز آلمان و روسیه، کیف و شورشیان را به مذاکرات مستقیم ترغیب کردند.

آنگلا مرکل صدراعظم آلمان و ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در دیداری کوتاه در شهر ریو دو ژانیروی برزیل پیش از بازی فینال جام جهانی خواستار برگزاری این گفتگوها از طریق تماس ویدئویی شدند.

سخنگوی کرملین گفت که دو رهبر توافق نظر دارند که اوضاع در اوکراین "به سمت وخامت بیشتر می رود."

جدایی طلبان هوادار روسیه از زمان اعلام استقلال در لوهانسک و دونتسک در ماه آوریل مشغول نبرد با کیف بوده اند.

قرار بود آقای پوتین و پترو پوروشنکو رئیس جمهور اوکراین در ریو ملاقات کنند اما این دیدار به علت لغو شرکت رهبر اوکراین در مسابقه نهایی جام جهانی انجام نشد.

رهبر نظامی شورشیان گفت که آنها دو ستون از وسایل زرهی را که شمار آنها بین ۴۰ تا ۷۰ دستگاه بود عقب زده اند.

به گزارش وبسایت خبری انفورماتور نزدیک به دولت نیروهای ارتش روز یکشنبه وارد روستای سابیوکا در غرب لوهانسک شدند. پس از آن تیراندازی شروع شد و ساکنان منطقه به پناهگاه ها رفتند.

نبردها همچنین بعد از ظهر یکشنبه درست در جنوب لوهانسک در روستای هیوریوکا و رزکشینی گزارش شد.

ارتش اوکراین که در ماه آوریل عملیات موسوم به "ضدتروریستی" را برای سرکوب شورشیان آغاز کرد جمعه متحمل یکی از سخت ترین ضربات شد.

در آن حادثه ستونی از وسایل زرهی ارتش هدف راکت شورشیان در دونتسک قرار گرفت و حداقل ۱۹ سرباز کشته و حدود ۱۰۰ نفر زخمی شدند.

پیشتر در روز یکشنبه ظاهرا پس از کشته شدن مردی در داخل مرز روسیه در اثر گلوله راکتی که از اوکراین پرتاب شده بود روسیه نسبت به "عواقب غیرقابل برگشت" آن هشدار داد.

دولت اوکراین هدف گرفتن خاک روسیه را تکذیب کرده است.

تصور می شود که از ماه آوریل تاکنون بیش از هزار غیرنظامی و رزمجو کشته شده باشند.

مطالب مرتبط