حماس: با پهپاد مراکز حساس اسرائیل را شناسایی کردیم

حق نشر عکس AP
Image caption حمله موشکی اسرائیل به رفح در نوار غزه

حملات اسرائیل به نوار غزه وارد هفتمین روز خود شده است. همزمان اسرائیل می‌گوید که از سه‌شنبه هفته گذشته هزار راکت به سویش شلیک شده است. به گفته مقام‌های فلسطینی شمار کشته‌شدگان این حملات به ١٧٢ نفر رسیده است.

یکی از سخنگویان جنبش حماس اعلام کرده است که آنها توانسته‌اند با استفاده از پهپاد مراکز حساسی را در اسرائیل و تل‌آویو شناسایی کرده است.

همزمان اسرائیل می‌گوید یک پهپاد متعلق به حماس را بر فراز شهر اشدود، در شمال غزه را سرنگون کرده است.

امروز یک جوان فلسطینی در شهر الخلیل به دست نیروهای اسرائیلی کشته شده است. منابع نظامی اسرائیل می‌گویند هنگامی به سوی این فلسطینی آتش گشودند که او به همراه عده‌ای دیگر به کاروان نظامیان اسرائیلی سنگ و کوکتل مولوتف پرتاب کرد.

الخلیل در کرانه باختری و منطقه تحت کنترل تشکیلات خودگردان قرار دارد و جزو نوار غزه که حماس آن را اداره می‌کند نیست.

تلفات بالای غیرنظامیان

پرتاب راکت‌هایی از جنوب لبنان با آتش توپخانه اسرائیل پاسخ داده شده است.

بسیاری از راکت‌های شلیک‌شده از نوار غزه توسط سیستم دفاعی "گنبد آهنین" اسرائیل خنثی می‌شوند. ارتش اسرائیل می‌گوید یکی از راکت‌های شلیک شده از نوار غزه به تاسیسات برقی اصابت کرده که برق ٧٠ هزار نفر از مردم غزه را تامین می‌کرده است.

در دور اخیر درگیری راکت‌های شلیک‌شده از نوار غزه خسارت‌هایی در اسرائیل ایجاد کرده و برخی را زخمی کرده‌اند اما هیچ اسرائیلی کشته نشده است.

حق نشر عکس AFP

در مقابل وزارت بهداشت فلسطین می‌گوید از زمانی که آخرین دور حملات اسرائیل به نوار غزه آغاز شده ۱۷۲ فلسطینی جان باخته‌ و بیش از هزار و دویست نفر زخمی شده‌اند.

اما سرهنگ پیتر لرنر، سخنگوی ارتش اسرائیل، این آمار را زیر سوال برد و آن را غیر واقعی خواند. او همچنین حماس را متهم کرد غیر نظامیان را عمدا در معرض خطر قرار می‌دهد.

آقای لرنر به بی‌بی‌سی گفت اسرائیل با تمرکز عملیات خود علیه "تروریست‌های ارشد"، سعی خود را برای کاستن از شمار قربانیان کرده است. مطابق آخرین برآورد سازمان ملل متحد بیشتر از سه چهارم کشته‌شدگان حملات اخیر اسرائیل غیرنظامی هستند.

صدها نفر از فلسطینیان ساکن شمال نوار غزه از بیم حملات اسرائیل از خانه‌هایشان گریخته‌اند. سازمان ملل می‌گوید که ١٧ هزار نفر فرار کرده و در پناهگاه‌های موقت اسکان یافته‌اند.

پیش از این اسرائیل با ریختن اعلامیه‌هایی به ساکنان این مناطق هشدار داده بود که برای امنیت خودشان خانه‌هایشان را تخلیه کنند.

حق نشر عکس AFP
Image caption سرباز اسرائیلی که پهپاد شناسایی اسرائیل را برای پرواز آماده می‌کند

اسرائیل در حالی به حملات خود ادامه می‌دهد که رهبران قدرت‌های جهانی، از جمله آمریکا و بریتانیا طرفین را به برقراری آتش‌بس دعوت کرده‌اند.

شورای امنیت سازمان ملل متحد هم خواهان آتش‌بس فوری در نوار غزه شده است، اما حملات اسرائیل به نوار غزه ادامه داشته است.

همچنین در روزهای گذشته در شهرهای مختلف جهان، از جمله نیویورک، تورنتو، لندن، سیدنی و دهلی نو تظاهرات و تجمع‌هایی در حمایت از فلسطینیان و محکومیت حملات علیه نوار غزه برگزار شده است.

حق نشر عکس non
Image caption پناهگاهی که اسرائیلی‌ها در موقع شلیک راکت‌ها از آن استفاده می‌کنند
حق نشر عکس Reuters
Image caption فلسطینیانی که از خانه‌های خود آواره شده‌اند
حق نشر عکس BBC World Service
Image caption اسرائیل در یک حمله موشکی شنبه شب ١٧ نفر از اعضای یک خانواده فلسطینی را کشت
حق نشر عکس BBC World Service
Image caption کودک فلسطینی که پدرش را از دست داده است

مطالب مرتبط