اوکراین: هواپیمای ارتشمان احتمالا از روسیه هدف قرار گرفته

حق نشر عکس AFP

وزارت دفاع اوکراین می‌گوید که یک هواپیمای ترابری ارتش این کشور با شلیک راکتی سرنگون شده است. اوکراین می‌گوید احتمالا این هواپیما از خاک روسیه هدف قرار گرفته است.

همزمان ناتو اعلام کرده است که افزایش چشمگیری در شمار نیروهای روسیه در مرز با اوکراین به چشم می‌خورد.

به گفته مقام‌های اوکراینی هواپیمایی که امروز سقوط کرده است در ارتفاع ۶۵۰۰ متری هدف قرار گرفته و این ارتفاع آنقدر بالا است که شبه‌نظامیان جدایی‌طلب شرق اوکراین توانایی هدف قرار دادن هواپیما را نداشته‌اند. وزارت دفاع اوکراین می‌گوید این هواپیما با موشک‌هایی قوی‌تر از راکت‌های در اختیار جدایی‌طلبان هدف قرار گرفته است.

روسیه تاکنون موضعی در اینباره نگرفته است.

آن طور که اعلام شده است شماری از خدمه پرواز نجات یافته‌اند و جستجو برای دیگران ادامه دارد.

اوکراین روسیه را به زمینه‌سازی اقدام نظامی متهم می‌کند و ناتو هم تخمین می‌زند که نیروهای روس در مرز اوکراین به ١٠ تا ١٢ هزار نفر افزایش یافته‌اند. روسیه این امر را تکذیب کرده است.

در روز یکشنبه ظاهرا پس از کشته شدن مردی در داخل مرز روسیه در اثر گلوله راکتی که از اوکراین پرتاب شده بود، مسکو نسبت به "عواقب غیرقابل برگشت" آن هشدار داد.

اما دولت اوکراین هدف گرفتن خاک روسیه را تکذیب کرد.

سرنوشت نامعلوم

پترو پوروشنکو رئیس جمهور اوکراین در بیانیه ای که در وبسایت ریاست جمهوری منتشر شد گفت که هواپیمای ای ان-۲۶ در عملیات "ضدتروریستی" در منطقه شرکت داشت که هدف قرار گرفت.

والری هالیتی وزیر دفاع اوکراین گفت که عملیات جستجو و نجات برای یافتن خدمه مفقود هواپیما در جریان است.

آندری لیسنکو از شورای امنیت و امور دفاعی اوکراین بعدا به رسانه های این کشور گفت که هشت نفر سرنشین هواپیما بوده اند.

به گزارش رسانه های روسی نیروهای شورشی که پیشتر گفتند هواپیما را در منطقه لوهانسک هدف گرفته اند ادعا کردند که خدمه هواپیما را اسیر کرده اند و درحال بازجویی از آنها در شهر کراسنودون هستند.

ماه گذشته شورشیان یک هواپیمای ترابری نظامی از نوع Il-76 را که در حال فرود در فرودگاه لوهانسک بود ساقط کردند که به مرگ ۴۹ سرباز و خدمه آن منجر شد.

نبردها در این ناحیه از روز جمعه که حمله شورشیان با راکت به نیروهای دولتی در نزدیکی مرز روسیه باعث مرگ حداقل ۱۹ سرباز اوکراینی شد بار دیگر تشدید شده است.

آقای پوروشنکو قول تلافی جویی به خاطر آن حمله را داده است. او روز دوشنبه همچنین گفت که افسران نظامی در میان شورشیان دیده می شوند؛ ادعایی که روسیه رد کرده است.

مطالب مرتبط