پیشنهاد مصر برای برقراری آتش‌‌بس میان اسرائیل و حماس

منورهای اسرائیل حق نشر عکس Getty
Image caption منورهای اسرائیلی بر فراز نوار غزه

مصر برای پایان یک هفته درگیری بین اسرائیل و حماس در نوار غزه یک پیشنهاد آتش بس ارائه کرده است.

این ابتکار عمل که از سوی وزیر خارجه مصر اعلام شد دو طرف را ترغیب به آتش بس از صبح سه شنبه و در پی آن انجام یک رشته ملاقات ها در قاهره میان نمایندگان حماس و اسرائیل می کند.

این ابتکار عمل قبل از نشست اضطراری وزرای خارجی اتحادیه عرب در قاهره مطرح می شود.

حماس که کنترل غزه را در دست دارد تایید کرد که تلاش برای آتش بس در جریان است اما گفت هنوز توافقی حاصل نشده است.

مقام های اسرائیلی گفتند که کابینه امنیتی بنیامین نتانیاهو نخست وزیر روز سه شنبه برای بحث درباره این پیشنهاد تشکیل جلسه خواهد داد.

جن ساکی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا دوشنبه شب در بیانیه کوتاهی نوشت: "ما از دعوت مصر برای آتش بس استقبال می کنیم و امیدواریم به بازگشت آرامش در اسرع وقت منجر شود. وزیر خارجه جان کری در این دوره دشوار در گفتگوهای نزدیک با نخست وزیر بنیامین نتانیاهو، مقام های دولت مصر و پرزیدنت محمود عباس شرکت داشته و ایالات متحده همچنان به کار با آنها و شرکای منطقه ای برای یافتن راه حلی برای این وضعیت خطرناک و قابل انفجار متعهد است."

مقام های فلسطینی می گویند که از زمان شروع عملیات در روز سه شنبه گذشته حداقل ۱۷۵ نفر در اثر حملات هوایی اسرائیل در غزه کشته شده اند.

اسرائیل می گوید در این مدت تقریبا هزار راکت از غزه به سوی خاک این کشور پرتاب شده است.

در پی اخطارهای اسرائیل هزاران نفر از مردم از خانه هایشان از شمال غزه گریخته اند. اسرائیل همچنین هزاران نیرو را در مرز صف آرایی کرده و گفته که عملیات زمینی را علیه غزه مردود نمی داند.

اسماعیل هنیه رهبر حماس در غزه در سخنانی که از شبکه الجزیره پخش شد گفت که حماس نه فقط به دنبال پایان نبرد است بلکه خواهان تخفیف حصر غزه است که زندگی را بر این ناحیه سخت کرده.

او گفت: "مشکل ما واقعیت زندگی در غزه است، حصر، گرسنگی و بمباران. محاصره باید پایان یابد و مردم غزه باید زندگی آبرومندانه ای داشته باشند."

اسرائیل از سال ۲۰۰۷ که حماس کنترل غزه را به دست گرفت - گروهی که اسرائیل، آمریکا و شماری از دیگر کشورها تروریستی می دانند - ارتباطات این ناحیه را محدود کرد.

یک مقام آمریکایی به بی بی سی گفته است که گزارش رسانه های دولتی مصر دایر بر برنامه سفر جان کری وزیر خارجه آمریکا در روز سه شنبه به قاهره برای میانجیگری آتش بس درست نیست. او قرار است از مذاکرات وین با ایران به واشنگتن برگردد تا بعد درباره سفر احتمالی به خاورمیانه تصمیم بگیرد.

اورلا گورین خبرنگار بی بی سی در قاهره می گوید که مصر به خاطر ناکامی در ایفای نقش معمول خود به عنوان میانجیگر میان اسرائیل و حماس مورد انتقاد قرار گرفته است.

او می افزاید که این کشور حالا پس از یک هفته خونریزی در ناحیه طرح آتش بس را ارائه کرده است.

محمد مرسی رئیس جمهور وقت مصر در سال ۲۰۱۲ با استفاده از نفوذ اخوان المسلمین در حماس،‌آتش بسی را میان دو طرف میانجیگری کرد.

شروع خشونت های جاری به قتل سه جوان اسرائیلی در ماه ژوئن و پس از آن قتل ظاهرا انتقامجویانه یک نوجوان فلسطینی در بیت المقدس برمی گردد.

مقام های اسرائیلی روز دوشنبه گفتند که سه یهودی دستگیر شده به قتل نوجوان فلسطینی اعتراف کرده اند.

مطالب مرتبط