اسرائیل حملات به غزه را از سر گرفت

حق نشر عکس AFP
Image caption حملات اسرائیل به غزه خسارات و تلفات سنگینی به بار آورده است

اسرائیل می‌گوید که با توجه به بی‌توجهی حماس و گروه‌های مسلح فلسطینی به پیشنهاد آتش‌بس مصر و ادامه پرتاب راکت از غزه به اسرائیل، حملات به غزه را از سر گرفته است.

پیشتر مصر گفته بود که گروه های فلسطینی به پیشنهاد آتش بس پاسخ رسمی نداده اند.

سامی ابو زهری، سخنگوی حماس به بی بی سی گفته بود که این گروه چنین پیشنهادی را دریافت نکرده است.

او گفت که تمام شرایط حماس، از جمله آزادی زندانیان باید پیش از آتش بس پذیرفته شود.

دولت اسرائیل پیشنهاد آتش بس دولت مصر را پذیرفته بود، اما بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل گفته بود که اگر پرتاب راکت به اسرائیل ادامه پیدا کند، این کشور آماده است عملیات نظامی خود را از سر گیرد و بر شدت آن بیفزاید.

پس از توقف حملات اسرائیل به غزه، چند راکت از این منطقه به اسرائیل پرتاب شد. از تلفات یا خسارات احتمالی ناشی از پرتاب این راکت ها گزارشی مخابره نشده است.

در جریان حملات اخیر اسرائیل به غزه حدود ۲۰۰ فلسطینی کشته شده اند که بسیاری از آنها غیرنظامی بوده اند.

پس از توقف موقت حملات اسرائیل در واکنش به پیشنهاد مصر، تصاویر خبری از غزه منشر شد که ساکنان این منطقه را نشان می‌داد که با اعلام آتش بس از سوی اسرائیل، به خیابان‌ها آمده بودند و شهر پس از یک هفته اضطراب، حالت عادی‌تری به خود گرفته بود.

حق نشر عکس Getty
Image caption با توقف موقتی حملات اسرائیل، غزه تا حدودی حالت عادی به خود گرفته بود

دور جدید درگیری بین اسرائیل و حماس با ربودن سه نوجوان اسرائیلی در اوایل ماه ژوئیه در کرانه باختری رود اردن و سپس قتل آنان آغاز شد.

در پی یافت شدن اجساد این سه نوجوان، یک نوجوان فلسطینی نیز ربوده شد و به قتل رسید و منابع اسرائیلی یهودیان تندرو را مسئول این آدم ربایی و قتل معرفی کرده و از بازداشت سه نفر در این ارتباط خبر داده‌اند.

در گیری دو طرف از حدود یکهفته پیش با حملات سنگین هوایی اسرائیل به غزه و افزایش موشک‌پرانی از غزه به داخل اسرائیل شدت گرفت. در مقابل، گروه‌های فلسطینی مستقر در نوار غزه به پرتاب موشک به سوی اسرائیل مبادرت کرده‌اند و به گفته مقامات اسرائیلی،مردم این کشور را در معرض ناامنی و خطر قرار داده‌اند.

تعدادی از موشک‌های فلسطینی به هدف هایی در داخل اسرائیل اصابت کرده و خساراتی به بار آورده اما تلفات جانی نداشته است. مقامات اسرائیلی تهدید کرده بودند که در صورت ادامه موشک‌پرانی از داخل غزه، به عملیات علیه این بخش از سرزمین های فلسطینی شدت خواهند بخشید.

حق نشر عکس AFP
Image caption حماس و شاخه نظامی آن آتش بس پیشنهادی مصر را قابل قبول ندانسته است

همچنین، ارتش اسرائیل به اعزام واحدهای زمینی و تمرکز نیرو در مرز اسرائیل و غزه مبادرت کرده که احتمال شروع جنگ زمینی و اشغال غزه را افزایش داده است.

براساس طرح پیشنهادی مصر که اواخر روز گذشته ارائه شد، قرار بوده از روز سه شنبه دو طرف به تمامی عملیات نظامی علیه یکدیگر خاتمه دهند و در پی آن، مذاکراتی برای کاهش محاصره غزه صورت گیرد.

اسرائیل در سال ٢٠٠٥ با برچیدن شهرک های یهودی نشین در غزه، نیروهای نظامی خود را از این منطقه خارج کرد. براساس توافق بین اسرائیل، مصر و تشکیلات خودگردان فلسطینی، قرار بود ساکنان غزه علاوه بر دریافت مجوز عبور از خاک اسرائیل، بتوانند از طریق گذرگاه‌ مرزی با مصر به خارج سفر کنند. براساس این توافق، قرار بود این گذرگاه مرزی توسط ماموران تشکیلات خودگردان و با نظارت نمایندگان اتحادیه اروپا فعالیت کند.

در سال ٢٠٠٧ شبه‌نظامیان گروه اسلامگرای حماس پس از یک دوره درگیری نظامی با ماموران تشکیلات خودگردان، توانستند آنان را از غزه اخراج کنند و اداره این بخش از اراضی فلسطینی را در دست بگیرند. این اقدام به خروج ناظران اتحادیه اروپا و بسته شدن مرز رفح با مصر منجر شد در حالیکه اسرائیل نیز نوار غزه را کمابیش تحت محاصره اقتصادی قرار داده است.

مطالب مرتبط