دولت لیبی خواستار کمک نظامی بین‌المللی برای برقراری نظم می‌شود

حق نشر عکس AFP
Image caption فرودگاه لیبی که در اختیار گروه زیتان بود هدف حمله شبه نظامیان اسلامگرا قرار گرفته است

دولت لیبی احتمال درخواست کمک خارجی برای پایان دادن به درگیری بین گروه‌های شبه نظامی رقیب را مطرح کرده است.

با ادامه درگیری بین شبه‌نظامیان اسلامگرا و سکولار بر سر تصرف فرودگاه طرابلس، پایتخت لیبی، روز سه شنبه، ٢٤ تیر (١٥ ژوئیه) دولت این کشور با صدور اطلاعیه‌ای گفت که موضوع درخواست اعزام نیروهای بین‌المللی برای "برقراری امنیت و کمک به دولت برای تحکیم اقتدار" خود را مورد بررسی قرار داده است.

سخنگوی دولت لیبی گفته است که هدف از این درخواست، کمک به نیروهای پلیس و ارتش لیبی برای حفظ امنیت غیرنظامیان و جلوگیری از بروز هرج و مرج است تا دولت بتواند به بازسازی و تقویت واحدهای ارتش و پلیس مبادرت ورزد.

در جریان شورش علیه حکومت معمر قذافی، رهبر سابق لیبی در سال ٢٠١١، مخالفان با برخورداری از حمایت هوایی خارجی توانستند نیروهای دولتی را شکست دهند و معمر قذافی را سرنگون کنند.

این بیانیه درحالی صادر شده است که طی چند روز اخیر، شبه‌نظامیان متعلق به گروه‌های رقیب در نبردی سنگین درگیر بوده‌اند که باعث بسته شدن فرودگاه بین‌المللی طرابلس و قطع پروازهای داخلی و خارجی به پایتخت لیبی شده است.

شبه‌نظامیان گروه زیتان، که از جمله گروه‌های فعال در جنگ علیه حکومت سابق لیبی بوده و از تشکل‌های لیبرال محسوب می‌شود، در سال‌های اخیر کنترل فرودگاه طرابلس را در دست داشته اما روز یکشنبه این هفته، افراد مسلح وابسته به گروه‌های اسلامگرا مواضع زیتان را هدف حمله قرار دادند.

حق نشر عکس AFP
Image caption به بخشی از تجهیزات و تاسیسات فرودگاه آسیب رسیده است

روز دوشنبه، فزودگاه مصراته، سومین فرودگاه بزرگ لیبی نیز به دلیل نیاز به دریافت خدمات پرواز از فرودگاه طرابلس، فعالیت خود را متوقف کرد و به این ترتیب، لیبی کمابیش در انزوای هوایی قرار گرفته است.

در جریان درگیری بین دو گروه رقیب، به تعدادی از هواپیماهای شرکت هواپیمایی لیبی مستقر در فرودگاه طرابلس آسیب رسیده است.

پیشتر، اداره ویژه سازمان ملل برای حمایت از لیبی اعلام کرد که به دلیل وخامت اوضاع امنیتی در طرابلس، به طور موقت تمامی کارکنان خود را از این شهر منتقل می‌کند. هفته گذشته این اداره تعدادی از کارکنان خود را به خارج از لیبی انتقال داد.

در اطلاعیه اداره ویژه سازمان ملل آمده است که "انتقال کارمندان صرفا اقدامی موقت است و به محض بازگشت اوضاع به شرایط عادی، این افراد به محل ماموریت خود باز خواهند گشت. سازمان ملل که در جریان انقلاب سال ٢٠١١ در کنار مردم لیبی قرار داشت، هرگز آنان را که در صدد ساختن یک کشور برخوردار از دموکراسی هستند تنها نمی‌گذارد." کارکنان سازمان ملل از طریق زمینی عازم خارج مرز با تونس، واقع در حدود یکصد و هفتاد کیلومتری غرب طرابلس شدند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption ژنرال حفتر هدف خود را مقابله با اسلامگرایان اعلام کرده است

از زمان سقوط معمر قذافی و تضعیف ارتش در جریان رویارویی با نیروهای مخالف، شبه‌نظامیان گروه‌های مختلف از جمله اسلامگرایان و نفرات وابسته به قبایل مختلف هرکدام بر بخشی از کشور مسلط شده و دولت مرکزی نیز امکانات لازم برای مقابله با این وضعیت را نداشته است.

در ماه‌های اخیر، گروه زیتان، که از آن به عنوان یک گروه شبه‌نظامی برخوردار از انضباط و تجهیزات مناسب نام برده می‌شود، از ژنرال خلیفه حفتر حمایت کرده است. ژنرال حفتر با تشکیل یک نیروی شبه‌نظامی، هدف خود را مقابله با گروه‌های اسلامگرا و استقرار حکومت غیردینی در لیبی اعلام کرده اما فعالیت او عملا به تضعیف موقعیت دولت مرکزی منجر شده است. ژنرال حفتر خواستار کناره‌گیری دولت کنونی و تشکیل یک دولت انتقالی شده است.

روز دوشنبه، نمایندگان دولت‌های الجزایر، چاد، مصر، نیجر، سودان و تونس - کشورهای همسایه لیبی - پس از جلسه‌ای در تونس خواستار مذاکره و گفتگو بین گروه‌های رقیب و دولت مرکزی لیبی و بازگشت آرامش به این کشور شدند و کشورها از وجود "مراکز پراکنده تروریستی" در لیبی سخن گفتند و آن را خطری جدی برای منطقه خواندند. همسایگان لیبی از خطر گسترش نفوذ اسلامگرایان نگران هستند.

همچنین، مقامات اتحادیه اروپا از تمامی گروه‌های فعال در لیبی خواستند براساس نتیجه انتخابات پارلمانی ماه گذشته، دولتی فراگیر تشکیل دهند که از حمایت سیاسی گسترده‌ای در کشور برخوردار باشد و زمینه بازسازی تشکیلاتی دولت به خصوص نیروهای امنیتی و نظامی را فراهم آورد.

مطالب مرتبط