درخواست کمک وکیل زید سعیداف از سازمان‌های بین‌المللی و دولت‌ها

قدرت اف حق نشر عکس BBC World Service
Image caption آقای قدرت اف از کشورهای خارجی و سازمانهای بین‌المللی دفاع از حقوق بشر در حلّ قضیه زید سعیداو درخواست کمک کرده است

یکی از وکلای مدافع زید سعیداف، تاجر و سیاستمدار زندانی، در نامه‌ای به کشورهای خارجی و سازمانهای بین‌المللی مدافع حقوق بشر خواستار توجه به سرنوشت آقای سعیداف و مساعدت به تأمین حقوق او شده است.

شهرت قدرت‌اف، وکیل مدافع زید سعیداف، روز سه‌شنبه‌ ۱۵ ژوئیه به بی‌بی‌سی گفت که در مورد قضیه زید سعیداف به کلیه دادگاههای تاجیکستان شکایت استینافی ارسال شده و در این زمینه به رئیس‌جمهوری و دادستانی کل کشور نیز مراجعه شده بود.

آقای قدرت‌اف گفت به دلیل آن که تلاش‌ها برای حل منصفانه قضیه زید سعیداف در داخل تاجیکستان نتیجه نداد، وکیل مدافع مجبور شده است که از کشورهای خارجی و سازمانهای بین‌المللی مدافع حقوق بشر در این زمینه درخواست کمک کند.

در این نامه که به آن ضمیمه‌ای ۱۹-صفحه‌ای با دلایل نواقص در روند بازرسی و محاکمه زید سعیداف اضافه شده، به اعمال به گفته آقای قدرت‌اف غیرقانونی نهادهای ذیربط تاجیکستان، از جمله بازداشت با وجود مصونیت داشتن آقای سعیداف، "قانون‌شکنی"، "بیدادگری" به هنگام بازرسی و مصادره "غیرقانونی" اموال او اشاره‌ شده است.

همچنین، به فشار و تعقیب وکلای مدافع زید سعیداف، از جمله، بازداشت فخر‌الدین ذاکراف با بهانه در مدت مقرر پرداخت نکردن بدهیهای بانکی تأکید شده است.

در ماه جاری دادگاه ناحیه فردوسی شهر دوشنبه خود شهرت قدرت‌اف را هم بر اساس شکایت ماهره بابارجب‌اوا، یک "جبردیده تجاوز" در قضیه آقای سعیداف، محاکمه و ۲۰۰ هزار سامانی جریمه کرد. خانم بابارجب‌اوا که در دادگاه گفته از سوی آقای سعید‌اف مورد تجاوز قرار گرفته ادعا کرده اظهارات آقای قدرت‌اف در مورد این مسئله به حیثیت او لطمه زده است.

ضمنا، ۲۵ دسامبر سال گذشته دادگاه عالی تاجیکستان زید سعیداف، تاجر سرشناس و مبتکر تأسیس حزبی به نام "تاجیکستان نو" را برای ۲۶ سال به زندان محکوم کرده، همچنین حکم مصادره اموال و دارایهای آقای سعیداف را صادر کرد. دارایی‌های برخی از نزدیکان و پیوندان او نیز مصادره شد.

دادگاه او را بر اساس چهار پرونده در تجاوز جنسی، چندهمسری، قَلابی (کلاه برداری)، رشوه‌ستانی و نگهداری غیرقانونی افراد مجرم شناخته بود.

زید سعیداف در ماه مه سال گذشته هنگام بازگشت از فرانسه در فرودگاه شهر دوشنبه بازداشت و روانه زندان شد. در ماه سپتامبر دادگاه عالی تاجیکستان محاکمه پرونده او را پشت درهای بسته آغاز کرد.

مقامات آژانس مبارزه با فساد تاجیکستان علیه آقای سعیداف هشت اتهام، از جمله رشوه‌ستانی، چندهمسری، سوءاستفاده از مقام، تقلب، تجاوز به ناموس، رابطه جنسی با یک فرد زیر سن قانونی، وادار کردن به سقط جنین و اخاذی یا طمع‌جویی را مطرح کرده‌اند.

اما در نامه وکیل مدافع به کشورهای خارجی و سازمانهای بین‌المللی بازداشت آقای سعیداف دارای انگیزه‌های سیاسی است و سبب اصلی بازداشت وی اعلام تصمیمش به تأسیس حزب جدید "تاجیکستان نو" ارزیابی شده است. آقای سعید‌اف سال‌های ۲۰۰۷ -۲۰۰۲ در کابینه تاجیکستان وزیر صنایع بود.

مطالب مرتبط