بشار اسد برای یک دوره هفت ساله دیگر سوگند ریاست‌جمهوری خورد

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption بشار اسد وعده "آشتی ملی" را به مخالفانش داده است

بشار اسد امروز، چهارشنبه ۱۶ ژوئیه در مراسمی در دمشق، برای یک دوره هفت ساله دیگر، سوگند ریاست‌جمهوری یاد کرد.

مخالفان حکومت سوریه انتخابات اخیر ریاست جمهوری را که ماه پیش برگزار شد، نمایشی و مضحک توصیف کردند.

تلویزیون دولتی سوریه تصاویر زنده مراسم سوگند خوردن بشار اسد را از کاخ ریاست‌جمهوری در دمشق پخش کرد.

آقای اسد متعهد شد که تا زمانی که امنیت در کل کشور برقرار شود، با "تروریسم" مبارزه کند.

بشار اسد همچنین وعده "آشتی ملی" را به مخالفانش داد.

بشار اسد در سخنانی خطاب به هوادارانش گفت: "مردم سوریه! سه سال و چهار ماه از زمانی که عده‌ای فریاد آزادی سر دادند، گذشته است، آنها انقلاب می‌خواستند، اما انقلابی واقعی شما بودید و من به شما برای انقلابتان و پیروزی‌تان تبریک می‌گویم."

رئیس‌جمهوری سوریه در ادامه گفت: "افرادی که گمراه شدند، الان می‌توانند به طور واضح چهره‌هایی شیطانی را که نقاب از صورت برداشته‌اند، ببینند، نقاب آزادی و انقلاب بر افتاده است."

بشار اسد همچنین افزود که کشورهای عربی، منطقه‌ای و غربی که به شورشیان برای ساقط کردن او کمک می‌کنند، به زودی "بهای سنگینی را برای حمایت از تروریسم خواهند پرداخت."

پس از شروع ناآرامی‌ها در سوریه در ماه مارس سال ۲۰۱۱، مخالفان آقای اسد خواهان کناره‌گیری او از قدرت شدند، اما او این درخواست‌ها را رد کرد و ناآرامی‌ها با سرکوب شدید نیروهای دولتی رو به رو شد.

در این چند سال، جنگ داخلی سوریه منجر به مرگ ۱۷۰ هزار نفر و آوارگی میلیون‌ها شهروند سوریه شده است.

آقای اسد در انتخابات ریاست‌جمهوری ماه پیش که سه کاندیدا داشت، ۸۸.۷ درصد آرا را به خود اختصاص داد. این انتخابات تنها در مناطق تحت کنترل دولت برگزار شد.

نیروهای بشار اسد طی سال گذشته توانسته‌اند مناطق تحت کنترل خود را گسترش دهند و مناطق مختلفی را از دست شورشیان خارج کنند. ایران و نیروهای حزب الله لبنان در این میان از نیروهای دولت سوریه حمایت کرده‌اند.

هنوز بخش‌هایی از شمال و شرق سوریه در دست شورشیان از جمله نیروهای دولت اسلامی عراق و شام است که در عراق نیز بخش‌های وسیعی را در اختیار دارند.

مطالب مرتبط