چهار کودک فلسطینی در حمله اسرائیل کشته شدند

حق نشر عکس AP
Image caption برای بیش از یک هفته، نوار غزه زیر آتش اسرائیل بوده است

حمله‌های اسرائیل به نوار غزه شدت یافته است و در تازه‌ترین حمله، چهار کودک فلسطینی عضو یک خانواده هنگام بازی در ساحل کشته شدند.

این کودکان در مقابل ساختمان هتلی کشته شدند که محل اقامت خبرنگاران خارجی است و پس از حمله هوایی اسرائیل گروهی از این خبرنگاران به نجات‌یافتگان از حمله کمک‌های اولیه ارائه کردند.

حماس که کنترل غزه را در اختیار دارد، این حمله را یک جنایت جنگی خواند. ارتش اسرائیل هم اعلام کرده که در حال تحقیق در این باره است.

حماس همچنین اعلام کرد که رسما طرح پیشنهادی مصر را برای برقراری آتش‌بس و پایان یافتن تهاجم ۹ روزه اسرائیل رد کرده است. هرچند مقامات ارشد حماس و محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی برای بحث بر سر بحران غزه به قاهره، پایتخت مصر، رفته‌اند.

در طرح پیشنهادی مصر از دو طرف خواسته شده بود از صبح سه‌شنبه، ۱۵ ژوئیه، اعلام آتش‌بس کنند و بعد در قاهره به مذاکره بنشینند.

حمله زمینی

همزمان با شدت یافتن حمله‌های هوایی به غزه، تعداد بیشتری از اعضای هیات دولت اسرائیل خواهان حمله زمینی شده‌اند. آویگدور لیبرمن، وزیر امور خارجه اسرائیل گفته است که حمله‌های هوایی به تنهایی نمی‌توانند خنثی‌کننده تهدید راکت‌های حماس باشند.

در حمله‌های بامداد روز چهارشنبه، ۱۶ ژوئیه، دست‌کم هفت فلسطینی جان خود را از دست دادند.

اسرائیل به ده‌ها هزار نفر از ساکنان شهر بیت‌لاهیا و دو منطقه در حومه شهر غزه هشدار داده است که خانه‌های خود را ترک کنند. ارتش اسرائیل گفته است که نیروهایش به زودی در این مناطق دست به حمله خواهند زد.

مقامات فلسطینی می‌گویند که تاکنون بیش از ۲۰۰ نفر در پی حمله‌های اسرائیل کشته شده‌اند.

در این مدت، یک اسرائیلی هم کشته شده است.