تشدید تحریم‌های آمریکا و اروپا علیه روسیه

حق نشر عکس AFP
Image caption درگیری‌ها در شرق اوکراین در روزهای گذشته به شکل بارزی بالا گرفته است

با ادامه بحران اوکراین که کشورهای غربی مسکو را به دست‌داشتن در آن متهم می‌کنند، آمریکا و اروپا تحریم روسیه را تشدید کرده‌اند.

در این دور جدید تحریم‌ها، آمریکا بانک‌های عمده و شرکت‌های نظامی و انرژی روسیه را هدف گرفته است؛ از جمله بانک گازپروم، شرکت روس‌نفت و شرکت کلاشنیکوف که تولیدکننده اسلحه است.

نام برخی مقام‌های ارشد روسیه و همچنین دو جمهوری خودخوانده شورشی‌ها در لوهانسک و دونستک در شرق اوکراین هم در فهرست تازه دیده می‌شود.

در ماه‌های گذشته که بحران اوکراین بالا گرفته، آمریکا و اروپا مرتب روسیه را به حمایت از شورشی‌ها و جدایی‌خواهان متهم کرده است. مسکو این اتهام را همواره رد کرده است.

Image caption غرب، روسیه را به دست‌داشتن در بحران شرق اوکراین متهم می‌کند

رهبران ۲۸ کشور اتحادیه اروپا هم موافقت کرده‌اند که حلقه تحریم‌ها علیه روسیه را تنگ‌تر کنند.

آنها گفته‌اند فهرستی از "نهادها و افراد" را که شامل تحریم‌های بیشتر می‌شوند، تا پایان ماه جاری میلادی یعنی دو هفته دیگر اعلام می‌کنند.

اتحادیه اروپا می‌گوید همکاری‌های بانک سرمایه‌گذاری اروپا (EIB) و بانک نوسازی و توسعه اروپا (EBRD) با روسیه را متوقف می‌کند.

دور تازه تحریم‌های آمریکا علیه روسیه، مجازات‌های قبلی را که محدود به افرادی در روسیه و اوکراین و چند شرکت بود، به طور چشم‌گیری گسترش داده است.

واکنش‌های 'دردناک برای آمریکا'

باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا، بعد از ظهر روز چهارشنبه گفت این تحریم‌ها به این خاطر وضع شده‌اند که روسیه در عمل به وعده‌هایش برای کاهش بحران در اوکراین کوتاهی کرده است.

مجازات آمریکا برای روسیه، در مرز قطع کامل رابطه با بخش اقتصاد آن کشور مانده است؛ گامی که مقام‌های آمریکایی می‌گویند آن را برای زمانی نگه داشته‌اند که مسکو به اوکراین حمله نظامی کند.

روسیه اقدام آمریکا در گسترش تحریم‌ها را محکوم کرده است.

سرگئی ریابکوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه، گفته است که کشورش در پاسخ اقداماتی می‌کند "که برای واشنگتن خیلی دردناک خواهد بود".

در همین حال در خود اوکراین درگیری‌های سنگین ادامه دارد.

مقام‌های کیف می‌گویند ظرف ۲۴ ساعت، ۱۱ سرباز اوکراینی کشته شده‌اند. شمار کشتگان جدایی‌خواهان هوادار روسیه هنوز مشخص نشده است.

در ماه مارس، روسیه شبه‌جزیره کریمه در جنوب‌شرقی اوکراین را ضمیمه خود کرد. مسکو همچنین به تجهیز و تسلیح شورشی‌ها و حتی اعزام نیروهای نظامی روس به مناطق دونتسک و لوهانسک متهم شده است. روسیه این اتهام‌ها را رد می‌کند.

از میانه آوریل که دولت اوکراین نیروهای امنیتی‌اش را برای پس‌گرفتن مناطق شرقی فرستاد، درگیری‌ها در اوکراین شدت گرفت. در این مدت بیش از یک هزار نفر، چه غیرنظامی و چه مسلح، کشته شده‌اند.

مطالب مرتبط