مقامات اسرائیلی و حماس برقراری 'آتش بس جامع' را تکذیب کردند

حق نشر عکس Reuters
Image caption آتش بس موقت برای چند ساعت اوضاع را به حالت عادی بازگرداند

در حالیکه درگیری نظامی در غزه از سر گرفته شده، برخی منابع اسرائیلی و حماس خبر دستیابی به آتش بس جامع در پی مذاکرات در مصر را تکذیب کرده اند.

در واکنش به اظهارات یک مقام ارشد دولت اسرائیل در مورد توافق اسرائیل و حماس بر سر برقراری آتش بس جامع در جنگ غزه، آویگدور لیبرمن، وزیر خارجه اسرائیل، دستیابی به چنین توافقی را تکذیب کرده است.

همچنین، موسی ابومرزوق، از اعضای ارشد حماس که در قاهره به سر می برد، دستیابی به توافق آتش بس را نادرست خوانده و گفته است که ظرف چهل و هشت ساعت گذشته، مذاکراتی با مقامات مصری نداشته اند.

روز پنجشنبه، ٢٦ تیر (١٧ ژوئیه)، یک مقام ارشد اسرائیلی در گفتگو با بی‌بی‌سی گفت که از ساعت شش بامداد روز جمعه - فردا - بین اسرائیل و جنبش حماس "آتش‌بس جامع" برقرار خواهد شد. وی افزود که دو طرف در جریان مذاکراتی در مصر با برقراری آتش‌بس موافقت کرده‌اند.

از ده روز پیش، نوار غزه هدف حملات سنگین هوایی اسرائیل قرار داشته و در مقابل، شبه‌‌نظامیان فلسطینی مستقر در غزه به پرتاب موشک به داخل خاک اسرائیل مبادرت کرده‌اند. اسرائیل هشدار داده بود که تا زمانی که موشک‌پرانی فلسطینیان متوقف نشود، به عملیات نظامی علیه غزه ادامه خواهد داد و احتمال حمله زمینی به این بخش از اراضی فلسطینی را نیز مطرح کرده بود.

حق نشر عکس AP
Image caption حملات اسرائیل به غزه خسارات و تلفات سنگینی را به بار آورده است

خبر برقراری آتش‌بس جامع در جنگ دو طرف در حالی انتشار می‌یابد که از صبح پنجشنبه، به پیشنهاد سازمان ملل بین دو طرف آتش‌بس موقت پنج ساعته برقرار شده بود. این آتش بس به درخواست سازمان ملل برقرار شد و هدف از آن، ایجاد شرایطی بود تا ساکنان مناطق جنگ زده به خصوص در نوار غزه بتوانند به تهیه مواد غذایی مبادرت کنند.

در همانحال، به گزارش خبرگزاری فرانسه، اداره امور آوارگان فلسطینی سازمان ملل گفته است که بررسی‌های انجام شده حاکی از آن است که بیست فروند موشک در یکی از مراکز اسکان آوارگان در غزه مخفی شده بود. این اداره ضمن محکوم کردن گروه یا گروه‌های مسئول این اقدام، گفته است که تحقیقاتی را برای شناسایی آنان آغاز کرده است.

با پایان گرفتن آتش بس، تعدادی موشک از نوار غزه به سوی اسرائیل پرتاب شد و در پی آن، ارتش اسرائیل اعلام کرد که نیروی هوایی این کشور چند مزرعه در داخل غزه را که ظاهرا محل استقرار شبه‌نظامیان فلسطینی بوده بمباران کرده اما این حمله تلفاتی نداشته است.

حق نشر عکس AP
Image caption تعدادی از موشک‌های پرتاب شده از غزه به مناطق مسکونی اسرائیل اصابت کرده است

یک ساعت پس از آغاز آتش‌بس در ساعت ده بامداد به وقت محلی هم، منابع نظامی اسرائیل اعلام کردند که سه گلوله خمپاره از غزه به نواحی مرزی اسرائیل اصابت کرده هر چند تلفات و خساراتی به بار نیاورده اما حماس این گزارش را تکذیب کرد و گفت که افراد وابسته به این گروه و سایر گروه‌های فلسطینی مستقر در غزه به طور کامل آتش بس‌موقت را رعایت می‌کنند.

روز جمعه گذشته هم اسرائیل اعلام کرد با طرح آتش‌بس پیشنهادی مصر موافقت کرده اما این آتش‌بس پس از چند ساعت به دلیل مخالفت گروه حماس با آن و پرتاب چند موشک به سوی اسرائیل، برهم خورد و شرایط جنگی به نوار غزه بازگشت.

در جریان درگیری سنگین اسرائیل و حماس در سال ۲۰۱۲ نیز دولت مصر توانست دو طرف را به قبول آتش‌بس در یک جنگ خونین هشت روزه متقاعد سازد و این آتش‌بس کمابیش تا اوایل ماه جاری برقرار بود. آتش بس سال ۲۰۱۲ به ابتکار دولت محمد مرسی، رئیس جمهوری وقت، و حمایت ایالات متحده برقرار شد.

گروه حماس با دولت به رهبری محمد مرسی، رئیس جمهوری برکنار شده مصر که به گروه اسلامگرای اخوان المسلمین وابسته بود روابط دوستانه‌ای داشت و قبول آتش‌بس پیشنهادی مصر، به نشانه‌ای از نفوذ دولت آقای مرسی در منطقه تعبیر شد. محمد مرسی در پی اعتراضات عمومی در تابستان سال گذشته توسط ارتش مصر برکنار شد و در جریان پیگرد قضایی بعدی، همکاری با حماس علیه منافع مصر از جمله اتهامات او بوده است.

برقراری آتش بس‌بین در جنگ کنونی در غزه باعث افزایش اعتبار منطقه‌ای دولت کنونی مصر به رهبری عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهوری جدید خواهد شد.

در واکنش به طرح مصر برای آتش بس در جنگ کنونی، مقامات حماس گفته بودند که این طرح باید شامل راه حلی سیاسی برای پایان دادن به محدودیت‌هایی باشد که اسرائیل علیه غزه به اجرا گذاشته و در غیر اینصورت، برای این گروه قابل قبول نیست و موشک‌پرانی به سوی اسرائیل ادامه خواهد یافت.

به گفته مقامات فلسطینی، از زمان آغاز عملیات سنگین اسرائیل علیه نوار غزه در روز ٨ ژوئیه، تا کنون بیش از دویست و بیست فلسطینی کشته و بیش از یکهزار و ششصد نفر دیگر زخمی شده‌اند.