آتش‌بس پنج ساعته غزه 'نقض شد'

حق نشر عکس Reuters
Image caption حملات اسرائیل به غزه تلفات و خسارات سنگینی به ساکنان این منطقه وارد کرده است

مدتی کوتاه پس از برقراری آتش‌بس موقت در درگیری اسرائیل و گروه حماس در غزه، ارتش اسرائیل از نقض آتش بس توسط فلسطینیان خبر داده است.

صبح روز پنجشنبه، ۲۶ تیر (۱۷ ژوئیه)، از ساعت ١٠ به وقت محلی، "آتش‌بس بشردوستانه" به مدت پنج ساعت بین گروه حماس و اسرائیل در جنگ غزه برقرار شد اما ساعاتی بعد، منابع نظامی اسرائیلی گفتند که سه خمپاره از نوار غزه به سوی اسرائیل پرتاب شده است. براساس این گزارش، گلوله‌های خمپاره در خارج از مناطق مسکونی منفجر شده و خسارت و تلفاتی نداشته است.

هنوز ارتش اسرائیلی نسبت به این اقدام واکنشی نشان نداده‌ است اما این نگرانی ایجاد شده که در صورت ادامه اینگونه عملیات، ممکن است آتش بس موقت روز پنجشنبه نیز دوام نداشته باشد.

این آتش‌بس به خواست سازمان ملل برقرار شده تا به ساکنان منطقه درگیری امکان آن داده شود بدون هراس از عملیات نظامی برای مدتی به شرایط عادی زندگی بازگردند و به رفع نیازهای خود از جمله خرید مواد غذایی بپردازند. برقراری آتش‌بس به خصوص برای ساکنان غزه اهمیت بیشتری دارد زیرا حملات هوایی گسترده اسرائیل روال زندگی عادی را در این بخش از سرزمین‌های فلسطینی مختل کرده است.

نهادهای امدادرسانی سازمان ملل گفته‌اند که از فرصت آتش‌بس برای کمک به ساکنان غزه استفاده خواهند کرد.ارتش اسرائیل قبل از انجام حملات هوایی، به ساکنان منطقه مورد نظر در مورد انجام حمله هشدار می‌دهد و در روزهای اخیر، چندین هزار تن از اهالی غزه به خصوص ساکنان مناطق نزدیک مرز با اسرائیل از خانه‌های خود آواره و به مراکز امن پناهنده شده‌اند.

حق نشر عکس AFP
Image caption دولت اسرائیل هدف از حملات هوایی به غزه را متوقف کردن موشک‌پرانی حماس اعلام کرده است

روز جمعه، پس از اینکه اسرائیل اعلام کرد که با آتش‌بس پیشنهادی مصر موافقت کرده، خبرگزاری‌ها گزارش کردند که ساکنان غزه برای نخستین بار طی حدود یک هفته، به طور عادی به خیابان ها آمده‌اند. این آتش بس پس از چند ساعت به دلیل مخالفت گروه حماس با آن و پرتاب چند موشک به سوی اسرائیل، برهم خورد و شرایط جنگی به نوار غزه بازگشت.

روز گذشته، دولت اسرائیل اعلام کرد که آتش بس پیشنهادی سازمان ملل را روز پنجشنبه بین ساعات ده صبح تا سه بعد از ظهر به وقت محلی به اجرا می‌گذارد و سخنگوی حماس نیز گفت که با آغاز آتش‌بس، به مدت پنج ساعت موشک پرانی به داخل اسرائیل متوقف خواهد شد.

با وجود پذیرش آتش‌بس موقت، در ساعات بامداد روز پنجشنبه هم عملیات نظامی با شدت ادامه داشت و به گفته منابع فلسطینی، چندین خانه واقع در غزه هدف بمباران هوایی اسرائیل قرار گرفت که چهار کشته و چندین زخمی برجای گذاشت.

حق نشر عکس AP
Image caption پرز کشته شدن کودکان فلسطینی را غیرعمد دانسته است

سخنگوی ارتش اسرائیل هم گفته است که هواپیماهای اسرائیلی در سی و هفت ماموریت هوایی، خانه‌های تعدادی از "اعضای ارشد" گروه حماس را هدف قرار دادند. وی افزوده است که در طول شب گذشته، هفت موشک از داخل نوار غزه به سوی اسرائیل پرتاب شد که چهار فروند در مناطق خارج از شهرها فرود آمد و سه فروند دیگر توسط دفاع ضد موشکی اسرائیل خنثی شد.

منابع فلسطینی گفته‌اند که طی ده روز درگیری سنگین در غزه، بیش از دویست و بیست نفر کشته و بیش از یکهزار و ششصد تن زخمی شده‌اند. منابع دولتی اسرائیلی از کشته شدن یک نفر و زخمی شدن چند تن دیگر در اثر حملات موشکی حماس خبر داده و گفته‌اند که حماس بیش از یکهزار و دویست موشک به سوی اسرائیل پرتاب کرده که اکثر آنها توسط دفاع ضدموشکی قبل از اصابت به مناطق مسکونی منهدم شده است.

روز گذشته، منابع فلسطینی گزارش کردند که چهار کودک فلسطینی در حملات اسرائیل به یک نقطه ساحلی کشته شده‌اند که انتقاد گسترده بین‌المللی از اسرائیل را در پی آورد. اسرائیل تاکید داشته که تنها به هدف‌های وابسته به گروه حماس و به خصوص شاخه نظامی آن حمله می‌کند و ارتش آن کشور، کشته شدن این چهار کودک را فاجعه‌بار خوانده و با مسئول دانستن حماس برای تلفات ناشی از ادامه درگیری کنونی، وعده داده است در این مورد تحقیقاتی انجام دهد.

حق نشر عکس AP
Image caption با پخش اطلاعیه‌های اسرائیل در مورد حمله هوایی، فلسطینیان ناگزیر خانه‌های خود را ترک می‌کنند

روز پنجشنبه، شیمون پرز، رئیس جمهوری اسرائیل، در گفتگو با بی بی سی از کشته شدن این سه کودک فلسطینی ابراز تاسف کرده و گفته است این اقدام غیرعمدی بوده است.

همچنین، صبح روز پنجشنبه، منابع نظامی اسرائیلی گفتند که سیزده شبه نظامی مسلح فلسطینی با حفر تونلی در مرز اسرائیل و غزه وارد خاک اسرائیل شدند اما هدف حمله هوایی قرار گرفتند. به گفته آنان، یک تن از این افراد کشته شد و بقیه از محل گریختند. به گفته منابع اسرائیلی، هدف این افراد حمله به یک مرزعه اشتراکی در نزدیکی مرز با غزه بود.

همزمان، محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی مستقر در کرانه باختری رود اردن، به منظور تلاش برای متوقف کردن درگیری در نوار غزه به مصر سفر کرده و ضمن گفتگو با دبیرکل اتحادیه عرب، قرار است با مقامات مصری هم دیدار کند. نماینده‌ای از سوی حماس نیز برای گفتگو با مقامات مصری به قاهره رفته است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption عباس در تلاش برای متوقف کردن جنگ به قاهره سفر کرده است

در جریان درگیری سنگین اسرائیل و حماس در سال ۲۰۱۲ دولت مصر توانست دو طرف را به قبول آتش‌بس در یک جنگ خونین هشت روزه متقاعد سازد و این آتش‌بس کمابیش تا اوایل ماه جاری برقرار بود. آتش بس سال ۲۰۱۲ به ابتکار دولت محمد مرسی، رئیس جمهوری وقت، و حمایت ایالات متحده برقرار شد.

گروه حماس با دولت به رهبری محمد مرسی، رئیس جمهوری برکنار شده مصر که به گروه اسلامگرای اخوان المسلمین وابسته بود روابط دوستانه‌ای داشت و قبول آتش‌بس پیشنهادی مصر، به نشانه‌ای از نفوذ دولت آقای مرسی در منطقه تعبیر شد. محمد مرسی در پی اعتراضات عمومی در تابستان سال گذشته توسط ارتش مصر برکنار شد و در جریان پیگرد قضایی بعدی، همکاری با حماس علیه منافع مصر از جمله اتهامات او بوده است.

در واکنش به طرح مصر برای آتش بس در جنگ کنونی، مقامات حماس گفتند که این طرح باید شامل راه حلی سیاسی برای پایان دادن به محدودیت‌هایی باشد که اسرائیل علیه غزه به اجرا گذاشته و در غیر اینصورت، برای این گروه قابل قبول نیست و موشک‌پرانی به سوی اسرائیل ادامه خواهد یافت.

سازمان ملل گفته است که علاوه بر تلفات سنگین انسانی در غزه، چندین هزار واحد مسکونی و تاسیسات دیگر نابود شده و این منطقه نیاز به بازسازی دارد.