زندان ابد برای هفت نفر به اتهام تجاوز جنسی در مصر

حق نشر عکس x
Image caption طبق تحقیقاتی که سازمان ملل متحد در ۲۰۱۳ انجام داده است از هر ۱۰ زن در مصر ۹ نفر از آنان مورد یکی از انواع آزار جنسی قرار می‌گیرند.

دادگاهی در مصر ۷ نفر را به جرم تجاوز جنسی به زنان به زندان ابد و دو نفر دیگر را در همین رابطه به ۲۰ سال زندان محکوم کرد.

ماه گذشته چند زن در جریان جشن پیروزی عبدالفتاح سیسی در انتخابات ریاست جمهوری مورد تجاوز جنسی قرار گرفتند.

بعد از این حادثه به دستور آقای سیسی قانون جدیدی وضع شد که طبق آن برای اولین بار آزار جنسی جرم تلقی می شود.

گروه های فعال در زمینه حقوق زنان در گذشته از مقامات مصری برای عدم مقابله با آزار جنسی انتقاد می کردند.

طبق تحقیقاتی که سازمان ملل متحد در ۲۰۱۳ انجام داد از هر ۱۰ زن در مصر ۹ نفر از آنان مورد یکی از انواع آزار جنسی (از مزاحمت گرفته تا تجاوز) قرار می‌گیرند.

وزارت کشور مصر می‌گوید از روی فیلم‌هایی که دوربین‌های امنیتی و حاضران گرفته‌اند به نظر می‌رسد تجاوزها در طی جشن پیروزی برنامه‌ریزی شده بود و گروه مردان، قربانیان بالقوه را در جمعیت شناسایی می‌کرده‌اند.

دست کم ۹ مورد تجاوز جنسی گروهی و مزاحمت در روزهای بین ۳ تا ۸ ژوئن که هواداران آقای سیسی به مناسبت پیروزی او در انتخابات و مراسم تحلیف وی در میدان تحریر و اطراف آن جشن می گرفتند، به ثبت رسیده است.

حق نشر عکس AFP
Image caption آقای سیسی از یکی از قربانیان تجاوز در بیمارستان دیدن کرد

این ۹ نفر که روز چهارشنبه ۱۶ ژوئیه محکوم شدند، با جرم‌هایی در رابطه با چهار پرونده مختلف مواجه هستند.

هنوز مشخص نیست که آیا یکی از پرونده‌ها مربوط به زنی ۴۲ ساله است که آقای سیسی برای ملاقاتش به بیمارستان رفت یا نه.

این زن ۴۲ ساله که همراه دخترش در روز سوم ژوئن برای شرکت در جشن به میدان تحریر رفته بود، توسط گروهی مرد کاملا عریان شد و سپس به زمین انداخته شد و صورتش در اثر اصابت با یک مخزن آب داغ شدیدا دچار سوختگی شد. او که در همین حال به زمین افتاده بود توسط این گروه مورد تجاوز جنسی قرار گرفت.

بعد از آن ویدیویی منتشر شد که نشان می داد این زن در حالی که عریان و بدنش غرق خون بود با کمک یک پلیس به سوی آمبولانس حمل می‌شود.

رئیس جمهوری مصر از این زن عذرخواهی کرد و وعده داد که دولت از این پس "وقوع چنین اتفاقاتی را نمی پذیرد".

آقای سیسی، فرمانده سابق ارتش مصر افزود: "ما با هر نوع مزاحمت و تعرض جنسی مخالفیم و با آن سرسختانه مبارزه می‌کنیم."

فعالان حقوق زنان در مصر از قانون جدید که آزار جنسی را جرم تلقی می‌کند استقبال می‌کنند، اما در عین حال خواهان وضع قوانینی فراگیر برای مبارزه با خشنونت علیه زنان و تعیین شیوه‌ای برای اعمال آن در سطح جامعه هستند.

طبق گزارش‌ها، از زمان برکنار حسنی مبارک در ۲۰۱۱ تا اویل سال جاری میلادی پانصد زن مورد تجاوز جنسی و هزاران نفر دیگر مورد انواع تعرض جنسی قرار گرفته‌اند.

مطالب مرتبط