اطلاعات جدید از مسافران هواپیمای ساقط شده خطوط مالزی

حق نشر عکس Reuters
Image caption بوئینگ ۷۷۷ خطوط هوایی مالزی از آمستردام عازم کوآلالامپور، پایتخت مالزی بود

جو بایدن، معاون رئیس جمهوری آمریکا می‌گوید هواپیمای مسافربری مالزیایی که در مناطق مرزی اوکراین و روسیه سقوط کرده است در آسمان مورد هدف قرار گرفته و منفجر شده است.

هم‌زمان گزارش های اولیه از هویت ۲۸۰ مسافر این هواپیما منتشر شده است.

در همین حال، وال استریت ژورنال خبرداده که منابع امنیتی آمریکا می گویند این هواپیمای مسافربری با یک موشک زمین به هوا هدف قرار گرفته است.

خطوط هواپیمایی مالزی اعلام کرده مشغول کنترل دقیق لیست پرواز است اما پیش از اعلام دقیق اسامی مسافران می‌تواند تایید کند که ۱۵۴ شهروند هلند، ۲۷ استرالیایی، ۴۳ مالزیایی، ۱۲ اندونزیایی، ۹ بریتانیایی به همراه ۴ آلمانی، ۴ بلژیکی، ۳ فیلیپینی و یک کانادایی در پرواز ام.اچ ۱۷ حضور داشته اند که همگی کشته شده‌اند. ملیت ۴۱ مسافر دیگر این هواپیما هنوز اعلام نشده است.

این بوئینگ ۷۷۷ خطوط هوایی مالزی علاوه بر ۲۸۰ مسافر ۱۵ خدمه هم داشت و از آمستردام، پایتخت هلند، عازم کوآلالامپور، پایتخت مالزی بود که در آسمان اوکراین و در حالی که در ارتفاع بالای ۱۰ هزار متری پرواز می کرد به نظر می‌رسد "مورد هدف قرار گرفته" و لحظاتی بعد سرنگون شد.

این دومین هواپیمای مسافربری خطوط هوایی مالزی است که امسال سقوط کرده است. پرواز ام.اچ. ۳۷۰ که در ماه آوریل از کوآلالامپور عازم پکن بود پس از ناپدید شدن از روی صفحه رادار دیگر تماسی با زمین برقرار نکرد و هنوز هم هیچ اثری از بقایای آن یافت نشده است.

خطوط هوایی دیگر کشورها پس از این واقعه اعلام کردند که مسیر پروازهای بین المللی خود رو از آسمان اوکراین منحرف کرده و مسیرهای جدیدی را از حاشیه مرزهای اوکراین و روسیه برای ادامه سفرهای هوایی انتخاب کرده اند.

واکنش‌ها به سقوط ام.اچ. ۱۷

در واکنش به واقعه امروز خبرگزاری آسوشیتدپرس از ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه نقل کرده که: "دولت سرزمینی که این واقعه در آسمان آن رخ داده باید مسئولیت این واقعه را بر عهده گیرد".

آقای پوتین همچنین گفته است: "این تراژدی روی نمی‌داد اگر در این مناطق صلح برقرار می‌شد و حملات جدید ارتش اوکراین در مناطق جنوب شرقی اوکراین از سر گرفته نمی‌شد."

این در حالی است که هر دو طرف درگیر، جدایی طلبان هوادار روسیه و ارتش اوکراین یکدیگر را مسئول هدف قرار دادن این هواپیما دانسته و می‌گویند که هیچ‌یک در وقوع این حادثه دست نداشته‌اند.

رئیس جمهوری اوکراین این حادثه را یک اقدام تروریستی توصیف کرده و آن را به شورشیان هوادار روسیه در شرق کشورش نسبت داده است.

پاولو کلیمکین، وزیر خارجه اوکراین مدعی است به شنود تلفنی دسترسی دارد که "اثبات می‌کند" هواپیمای مسافربری خطوط مالزی توسط جدایی طلبان هوادار روسیه هدف قرار گرفته است.

همزمان وزیرر دفاع اوکراین هم اعلام کرده که هیچ جت جنگنده‌ای در آسمان حوالی این واقعه در حال پرواز نبوده و هیچ موشک زمین به هوایی هم از سوی ارتش اوکراین پرتاب نشده است.

هواپیمای مسافربری مالزیایی در منطقه کراسنی لوچ واقع در منطقه لوهانسک و حوالی شاختارسک که در همسایگی ایالت دونتسک است سقوط کرده است.

در همین حال، باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا سقوط این هواپیما را یک "تراژدی وحشتناک" توصیف کرده و گفته است اولویت او این است که مشخص شود آیا شهروندان آمریکایی نیز در میان سرنشینان بوده اند یا خیر.

او در ادامه گفت: "آمریکا حاضر است در زمینه تحقیق درباره آنچه اتفاق افتاده است هر نوع کمکی ارائه دهد."

کمی بعد از سخنان آقای اوباما، کاخ سفید اعلام کرد که تیمی از کارشناسان این کشور برای کمک به دولت اوکراین در انجام تحقیقات، به این کشور اعزام می‌شوند.

در واکنشی دیگر، آندره فو راسموسن، دبیرکل ناتو گفته از شنیدن این خبر "عمیقا شوکه شده" و نسبت به پیامدهای این واقعه ابراز نگرانی کرده است.

شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز قرار است فردا (جمعه) جلسه ای اضطراری در ارتباط با این واقعه تشکیل دهد.

واکنش در مالزی

نجیب رزاق، نخست وزیر مالزی در صفحه توییر خود نوشته است: "من از گزارش‌های رسیده مبنی بر سقوط این هواپیما شوک شده‌ام. ما تحقیقات در این زمینه را فورا آغاز می‌کنیم."

آقای رزاق با انتشار عکسی از جلسه اضطراری کابینه خود خبر داده و اعلام کرده در گفتگو با رئیس جمهوری اوکراین از او شنیده که کیف مشغول رایزنی با شورشیان در شرق اوکراین است تا به منظور عملیات تجسس و جمع آوری بقایای هواپیمای ساقط شده، راه دسترسی به این منطقه هموار شود.

همزمان هشام الدین حسین، وزیر دفاع مالزی که مسئول رسیدگی به مسئله ناپدید شدن پرواز ام-اچ ۳۷۰ در ماه مارس بود، در صفحه توییتر خود تقاضا کرده است که همه آرامش خود را حفظ کنند و گفته است که او با همکاری وزرای خارجه، حمل و نقل و نخست وزیر کشور سرگرم بررسی حادثه اخیر هستند.

به گفته خبرنگار بی‌بی‌سی در روسیه انجام تحقیقات در این زمینه با وجود تنش‌های موجود در منطقه برای مقامات یک "کابوس" است.

جدایی طلبان هوادار روسیه از زمان اعلام استقلال در لوهانسک و دونتسک در ماه آوریل مشغول نبرد با کی‌یف بوده اند.

ارتش اوکراین که در ماه آوریل عملیات موسوم به "ضدتروریستی" را برای سرکوب شورشیان آغاز کرد جمعه متحمل یکی از سخت ترین ضربات شد.

برآورد شده است که از ماه آوریل تاکنون بیش از هزار غیرنظامی و پیکارجو کشته شده‌اند.

مطالب مرتبط