کاهش مجازات همراه‌داشتن ماریجوانا در پایتخت آمریکا

حق نشر عکس AP
Image caption گزارش سالانه سازمان ملل متحد می‌گوید دست‌کم ۸ درصد از جمعیت آمریکا مصرف تقننی یا دائمی ماریجوانا را تجربه کرده‌اند

شهر واشنگتن، پایتخت آمریکا، مجازات‌های کیفری برای داشتن مقدار کم ماریجوانا را برداشته است تا به دیگر نقاط آسان‌گیر آمریکا در این باره بپیوندد.

حامیان قانون جدید امیدوار اند که با این تغییر، از تبعیض نژادی در بازداشت‌های مرتبط با داشتن ماریجوانا کاسته شود.

با قانونی که از روز پنج‌شنبه ۱۷ ژوئیه در این شهر اجرا می‌شود، افرادی که کمتر از یک اونس معادل ۲۸ گرم ماریجوانا همراه داشته باشند، صرفا به پرداخت ۲۵ دلار جریمه محکوم می‌شوند.

این رقم، مشابه جریمه‌ای است که برای آشغال‌ریختن در کوچه و خیابان گرفته می‌شود.

پیش‌تر همراه‌داشتن این مقدار ماریجوانا می‌توانست تا شش ماه حبس و یک هزار دلار جریمه داشته باشد.

البته فروش ماریجوانا یا دود کردن آن در ملا عام همچنان جرم شناخته می‌شود و مجازات زندان دارد.

تغییر قانون برای رفع تبعیض در اعمال قانون

حق نشر عکس AP
Image caption اعضای شورای شهر واشنگتن در حال بررسی قانون جدید؛ داشتن این حجم از ماریجوانا مجازات کیفری ندارد

اعضای شورای شهر واشنگتن پیش‌تر که به این قانون رای مثبت دادند، یادآوری کردند که هرچند پیمایش‌ها نشان می‌دهد شهروندان سیاه‌پوست و سفیدپوست هردو تقریبا به یک اندازه علف می‌کشند ولی سیاه‌پوست‌ها به‌مراتب بیش از دیگران در این باره بازداشت و حبس می‌شوند.

تامی ولز، عضو شورای شهر واشنگتن، در این باره می‌گوید: "ما سابقه‌ای طولانی از تبعیض اجتماعی و قضایی داریم. به‌خصوص وقتی پای ماریجوانا در بین باشد. ۹۱ درصد از کسانی که به خاطر داشتن مقدار کمی از آن بازداشت می‌شوند، سیاه‌پوست اند. من باور نمی‌کنم که فقط سیاه‌پوست‌ها در این شهر علف می‌کشند."

استوارت اندرسون، بنیانگذار یک خیریه حمایت از خانواده زندانیان در واشنگتن، از تغییر در قانون جدید استقبال می‌کند.

او می‌گوید بازداشت جوان‌ها به خاطر همراه‌داشتن مقدار کمی از ماریجوانا، می‌توانست آنها را به زندان بیاندازد و در آن محیط، نهایتا از آنها یک مجرم واقعی بسازد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption مصرف دارویی ماریجوانا در واشنگتن آزاد بود

قوانین شهر واشنگتن که مستقل از ایالت‌های همسایه است و خودش هم یک ایالت حساب نمی‌شود، باید در کنگره آمریکا هم بررسی شوند.

مهلت بررسی کنگره بر قانون جرم‌زدایی از همراه‌داشتن ماریجوانا نیمه‌شب چهارشنبه سر آمد بدون آن که کنگره درباره این قانون اقدامی کرده باشد. به این ترتیب قانون جدید به مرحله اجرا در آمد.

گروهی که پی‌گیر اصلاح در قوانین مربوط به ماریجوانان در آمریکاست می‌گوید پیش از پایتخت، ۹ ایالت آمریکا هم داشتن ماریجوانا را از رده جرایم کیفری حذف کرده‌اند و آن را در حد یک تخلف شمرده‌اند.

پنج ایالت دیگر هم هستند که داشتن ماریجوانا را فقط با جریمه نقدی مجازات می‌کنند.

ایالت آلاسکا برای داشتن مقدار کم ماریجوانا هیچ مجازاتی ندارد و در ایالت‌های واشنگتن و کلرادو هم این ماده، مجاز شده است.

پیش‌تر یک نهاد سازمان ملل متحد از اقدام دو ایالت آمریکا در سال ۲۰۱۲ برای قانونی‌کردن استفاده تفریحی از ماریجوانا انتقاد کرده بود.

ایالت های واشنگتن و کلورادوی آمریکا در انتخابات محلی سال ۲۰۱۲ به قانونی‌کردن ماریجوانا رای داده بودند. آن قوانین مستقیما توسط رای‌دهندگان در این ایالت‌ها به تصویب رسیده بود.

یک سال بعد از اجرای آن قوانین، هیات بین‌المللی کنترل مواد مخدر به آن انتقاد کرد و از دولت فدرال آمریکا خواست پیمان‌های ضدمواد‌مخدر را "در سراسر خاک این کشور" اجرا کند.

دولت آمریکا می‌گوید علیه ایالت‌هایی که مصرف تفریحی ماریجوانا را آزاد کرده‌اند، اقدام نمی‌کند؛ بلکه بر پیش‌گیری از دسترسی نوجوانان به ماریجوانا و سرازیر شدن درآمد حاصل از فروش این ماده به جیب تبه‌کاران تمرکز می‌کند.

مطالب مرتبط