لبنان، هدف بعدی حملات داعش؟

حق نشر عکس AP
Image caption این روزها بحث در باره دولت اسلامی، در لبنان زیاد است

در شبکه‌های اجتماعی لبنان، اعلام تاسیس خلافت اسلامی توسط نیروهای دولت اسلامی در ماه گذشته، در بدو امر مورد تمسخر قرار گرفت و نیروهای جهادی، مردان ریشوی عقب افتاده و تشنه به خون جلوه گر شدند.

ولی طولی نکشید که این خنده و تمسخر جای خود را به نگرانی داد. پس از چند ماه آرامش نسبی، اکنون لبنان یک بار دیگر هدف یک رشته حملات قرار گرفته وشماری از کسانی که ظن آن می رفت قصد بمبگذاری انتحاری را داشته اند دستگیر شده اند.

افکار عمومی به تدریج متقاعد می شود که دولت اسلامی که جایگزین دولت اسلامی عراق و شام شده، عامل اصلی تجدید بی ثباتی در لبنان است.

ژنرال عباس ابراهیم، رئیس سازمان کل اطلاعات امنیتی لبنان می گوید: "هنگامی که (خلافت) در سراسر مرز مشترک عراق و سوریه تاسیس شد، دولت اسلامی تهدید کرد که لبنان مرکز ثقل این طوفان خواهد بود........ موج اخیر حملات، تفسیر این تهدید است"

بخش اعظم نقشه های دولت اسلامی و عملیاتش در لبنان که رسانه ها به آن پرداخته اند از طریق افشای هماهنگ شده اطلاعاتی است که از مظنونان بازداشتی به دست آمده؛ اگر چه منبع این اطلاعات معلوم نیست.

شایعاتی شنیده شده مبنی بر این که دولت اسلامی درصدد انتصاب یک امیر برای لبنان است و نفرات جهادی در حال توطئه برای حملات گسترده به مناطق شیعه نشین و نیز هدف قرار دادن شخصیت های سرشناس لبنان هستند.

ولی هیچ یک از این شایعات تایید نشده و برخلاف چیزی است که خود دولت اسلامی اعلام کرده. دولت اسلامی می گوید برنامه بزرگی که دارد تخریب مرزهای بین کشورهای عربی و اداره تمام این کشورها تحت لوای یک موجودیت اسلامی است.

'پایان قرارداد سایکس-پیکو'

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption نگرانی‌های امنیتی در لبنان رو به افزایش است

در یک نوار ویدیویی که عده زیادی آن را تماشا کرده اند، یک نیروی دولت اسلامی دیده می شود که در منطقه ای که زمانی مرز بین سوریه و عراق بود راه می رود و سوگند می خورد که "انشاءالله تمام مرزهای اردن، لبنان و تمام مرزها را از میان برمی دارد."

نام این ویدیو "پایان سایکس- پیکو" است که اشاره ای به توافق پنهانی بریتانیا و فرانسه در سال ۱۹۱۶ است که بر اساس آن خاورمیانه کنونی شکل گرفت.

حتی سلفی ها که اسلامگراهای تندرو بوده و خواهان احیای موازین سیاسی و اخلاقی دوره صدر اسلام هستند، با برنامه جهادی های دولت اسلامی موافق نیستند.

شیخ نبیل رحیم، یک شیخ سلفی و مجری یک برنامه مذهبی که از یک کانال رادیویی اسلامی در شهر طرابلس در شمال لبنان پخش می شود، با برنامه جهادی های دولت اسلامی مخالف است. او می گوید اعلام تاسیس دولت اسلامی در میان تمام مسلمانان نتیجه عکس داشته و نهایتا به تقسیم عراق منجر خواهد شد.

شیخ رحیم و سایر روحانیون سنی مذهب آنچه را که به نظر آنان نقیصه های اعلام خلافت بوده خاطر نشان کرده و بی رحمی را که با این خلافت همراه بوده، به شدت رد می کنند.

ولی این انتقادات از چشم برخی از طرفداران دولت اسلامی در لبنان پوشیده نمی ماند.

مخالفان دولت اسلامی از جمله شیخ رحیم تا کنون تهدید به مرگ شده و پیام های ناراحت کننده ای از طریق پیامک‌ها و شبکه های رسانه اجتماعی دریافت می کنند که در آن گفته می شود آنان تاوان این مخالفت ها را خواهند پرداخت.

شیخ رحیم می گوید یکی از پیام دهندگان تهدید کرده بود که سر ما را از بدنمان جدا خواهند کرد.

تهدید ثبات کشور

به عقیده روحانیون، از هواداران متعصب دولت اسلامی-لااقل در حال- حاضر باید بیشتر از خود این سازمان تندرو ترسید.

ژنرال ابراهیم رئیس اطلاعات لبنان در تایید این نظر می گوید: "در حال حاضر مطمئنا کسانی هستند که به دولت اسلامی گرایش دارند. ایده هایی که آنها ترویج می دهند در لبنان وجود دارد. می خواهید آن را دولت اسلامی یا هر چیز دیگری که می خواهید بخوانید، واقعیت این است که (این) ایدئولوژی اینجا وجود دارد."

ولی کمتر کسی نگران رخنه دولت اسلامی به داخل لبنان یا برپا کردن پایگاهی توسط پیکارجویان در این کشور است.

ژنرال ابراهیم می گوید: "کاری که آنها می توانند بکنند یک حمله به اینجا یا یک بمبگذاری در آنجاست..... آنها می توانند ثبات لبنان را مختل کنند، این کاری است که آنها می توانند بکنند و ما هم تقلا خواهیم کرد مانع این کار شویم."

منابع غربی به بی بی سی گفته اند که یک رشته دستگیری ها در لبنان که در ارتباط با دولت اسلامی بوده، نشان دهنده موجه بودن نگرانی از رخنه نفرات جهادی به داخل این کشور است ولی لزوما به معنی مهم بودن یک چنین خطری نیست.

بمبگذاری اخیر که نفرات دولت اسلامی مسبب آن معرفی شدند باعث اتحاد دولت لبنان که غالبا دچار تفرقه است، شده است. این دولت برای مقابله با یک دشمن مشترک سعی می کند وحدتش را حفظ کند.

لطمه به صنعت جهانگردی

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption اماکن تفریحی در بیروت از ترس بمبگذاری‌ها خلوت شده‌اند

تا کنون مهمترین ضرر پیکارجویان جهادی برای دولت لبنان، لطمه به صنعت توریسم این کشور بوده.

از آنجا که گردشگران کشورهای حوزه خلیج فارس و سایر مناطق به دلیل نگرانی های امنیتی سفرهای خود به لبنان را لغو کرده اند، صنعت توریسم که بخش عمده تولید ناخالص داخلی لبنان را تامین می کند، هم اکنون لطمه شدیدی خورده است.

نقشی که دولت اسلامی در حوادث اخیر لبنان داشته و برنامه های واقعی اش برای شام سئوال هایی است که در حال حاضر هنوز بی جواب باقی مانده است.

آنچه که مسلم است این است که ایده های این گروه در ذهن مردم رسوخ کرده؛ خواه ناشی از کار رسانه ها بوده یا ناشی از وحشت.

این روزها بحث در باره دولت اسلامی، در لبنان زیاد است.

مطالب مرتبط