سقوط هواپیما - شباهتهای ایران و مالزی

ماجرای سقوط پرواز شماره MH۱۷ شرکت هواپیمایی مالزی در خاک اوکراین، با سقوط پرواز IR۶۵۵ شرکت هواپیمایی ملی ایران در خلیج فارس در سال ۱۹۸۸ شباهتهایی دارد.

در جریان جنگ ایران و عراق، ناو هواپیمابر آمریکایی وینسنس، یک فروند هواپیمای مسافربری ارباس ایران با دویست و نود سرنشین را هنگام پرواز از فراز خلیج فارس هدف موشک قرار داد و ساقط کرد.

آمریکایی‌ها گفتند این هواپیمای مسافربری را با هواپیمای شکاری به مراتب کوچکتر اف ۱۴ نیروی هوایی ایران اشتباه گرفته اند. البته، این در حالی است که اف ۱۴ یک جنگنده شکار هوایی است و قابلیت حمله زمینی ندارد.

علاوه بر این، هواپیمای ایرباس ایرانی پس از ترک بندر عباس به سوی دبی، در حال اوج گیری بود نه کاهش ارتفاع، که عملا حمله به اهداف روی زمین (یا دریا) را مشکل می کند.

آمریکا بدون قبول مسوولیت و عذرخواهی، پرداخت ۶۱.۸ میلیون دلار خسارت را پیشنهاد داد و سرانجام طرف ایرانی آن را پذیرفت.

اینک، دولت اوکراین شورشیان روس تبار در شرق آن کشور را به ساقط کردن هواپیمای مسافربری مالزیایی متهم کرده و شورشیان جدایی طلب هم می گویند حمله به این هواپیما کار ارتش اوکراین بوده است.

فارغ از بحث بر سر مسوولیت دولت یا شورشیان، نتیجه این حمله کشته شدن ۲۹۸ سرنشین آن هواپیما بوده است.

پرواز شماره MH۱۷ در ارتفاع ۳۳,۰۰۰ پا (بیش از ده هزار متر) از سطح دریا در حال پرواز بود که دو هزار پا (بیش از ۶۰۰ متر) بالاتر از حد اقل ارتفاعی بود که "امن" شناخته می شود.

دولت اوکراین مدعی شده است این هواپیما با سامانه پیشرفته ضد موشکی بوک که دولت روسیه در اختیار شورشیان اوکراینی قرار داده است، ساقط شده است. اما این ادعا ثابت نشده است.