اوباما: اسرائیل حق دفاع دارد

حق نشر عکس Reuters
Image caption رییس‌جمهوری آمریکا از حملات اسرائیل علیه حماس در غزه حمایت کرده است

باراک اوباما، رییس‌جمهوری آمریکا از اسرائیل خواسته به شیوه‌ای عمل کند که مرگ و میر غیرنظامیان در غزه را به حداقل برساند.

آقای اوباما در کاخ سفید به خبرنگاران گفت روز جمعه، ۱۸ ژوئیه، با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل تلفنی صحبت کرده و به او اطمینان داده که دفاع از کشور، حق اسرائیل است.

به گفته رییس جمهوری آمریکا هیچ کشوری نمی‌تواند تحمل کند که به داخل مرزهایش موشک شلیک شود.

در همین حال، او درباره خطر بدترشدن اوضاع در غزه ابراز نگرانی کرده است.

شروع عملیات زمینی ارتش اسرائیل در غزه، نهادهای بین‌المللی را درباره افزایش کشته‌ها و بدتر شدن وضعیت آوارگان نگران‌تر کرده است.

۴۰ هزار آواره در غزه

سازمان ملل متحد می‌گوید شمار آوارگان فلسطینی در ۲۴ ساعت گذشته تقریبا دو برابر شده است.

به گفته آژانس امداد و کار پناهجویان فلسطینی وابسته به سازمان ملل متحد، از زمان شروع حملات زمینی ارتش اسرائیل، تعداد آوارگان فلسطینی از ۲۲ هزار نفر به ۴۰ هزار نفر رسیده است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption حملات زمینی شمار کشته‌های غیرنظامی را افزایش خواهد داد

آوارگان فلسطینی از هراس حملات زمینی اسرائیل به مراکز سازمان ملل متحد در غزه پناه می‌برند.

از دیشب که اسرائیل شروع عملیات زمینی را اعلام کرد، واحدهای زرهی، پیاده و توپخانه ارتش اسرائیل حملات علیه غزه را تشدید کرده‌اند.

مرگ سه کودک

با شدت گرفتن حملات زمینی ارتش اسرائیل به غزه، بیش از ۲۵ فلسطینی از جمله سه کودک کشته و ۲۰۰ نفر زخمی شدند.

به گزارش خبرنگار بی‌بی‌سی این سه کودک در حمله تانک‌های اسرائیل در شمال نوار غزه کشته شده‌اند. به این ترتیب شمار کشته‌های فلسطینی در طول ۱۱ روز درگیری به بیش از ۲۷۰ نفر رسیده است.

خبرگزاری آشویتدپرس گزارش داده که نظامیان اسرائیل با هدف از بین بردن موشک‎اندازهای حماس و تونل‌های زیرزمینی عملیات زمینی در عمق غزه افزایش داده‌اند.

توپخانه ارتش اسرائیل از دریا نوار غزه را هدف قرار داده و هلی‌کوپتر‌ها هم از هوا به مناطق مرزی غزه با اسرائیل حمله کرده‌اند.

همزمان، حماس هم به موشک پرانی به سوی شهرهای اشدود و اشکلون در جنوب اسرائیل مبادرت کرده است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption سی‌ان‌ان گزارشی از حمله هوایی به یکی از خانه‌های غزه منتشر کرده که در آن گفته می‌شود روز پنج‌شنبه سه کودک در حال دادن غذا به اردک‌ها روی سقف یک خانه کشته شدند

واکنش‌های بین‌المللی

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسراییل می‌گوید این کشور آماده گسترش حملات زمینی در غزه است.

به گفته آقای نتانیاهو، حملات هوایی نمی‌تواند باعث تخریب تونل‌هایی شود که حماس در آنها تجهیزات نظامی پنهان کرده است.

آمریکا هم از اسرائیل خواسته در نشانه‌گیری تونل‌های فلسطینیان دقت کند تا بحران شدیدتر نشود. اردن هم خواستار نشست اضطراری شورای امنیت سازمان ملل متحد شده است.

یکی از سخنگویان حماس گفته اسرائیل برای این حملات هزینه سنگینی خواهد داد.

محمود عباس، رییس تشکیلات خودگردان فلسطینی از اسراییل خواسته حملات زمینی را متوقف کند. آقای عباس که در مصر است، می‌گوید عملیات اسراییل تنها به خون‌ریزی بیشتر منجر می‌شود و نمی‌تواند باعث پایان مناقشه شود.

در ادامه درخواست‌های بین‌المللی گروه‌های مختلف برای توقف حملات نظامی به غزه، گروهی از استادان ایرانی دانشگاه های اروپا و آمریکا در بیانیه‌ای از سازمان ملل خواسته‌اند هیاتی مستقل به غزه و اسراییل بفرستد تا درباره تخلفات از قوانین بین‌المللی تحقیق کند.

حق نشر عکس Other

منابع فلسطینی می‌گویند ۲۳ نفر از زمان شروع عملیات زمینی در غزه کشته شده‌اند. یک سرباز اسرائیلی هم به گفته ارتش این کشور در شمال نوار غزه کشته شده است.

حماس می‌گوید این سرباز اسرائیلی در نتیجه حملات نفرات آن به نظامیان اسرائیلی کشته شده اما ارتش اسرائیل کشته شدن او را ناشی از آتش خودی اعلام کرده است.

پل آدامز، خبرنگار بی‌بی‌سی در شهر غزه می‌گوید عمده عملیات نظامی دور از نواحی مرکزی غزه جریان دارد. نواحی مرزی شمالی و جنوبی غزه شب گذشته به شدت بمباران شد اما دامنه عملیات زمینی به نسبت محدود‌تر است.

او می‌گوید اسرائیل مشغول ارزیابی است که ببیند آیا پیشروی در خاک غزه را افزایش دهد یا نه. مرگ یک سرباز اسرائیلی در اولین روز، هشداری درباره خطراتی است که ارتش اسرائیل در حمله زمینی پیش رو دارد. با این حال بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل مصمم است به حماس ضربات سنگین‌تری بزند و این بدان معناست که ممکن است نیروهای اسرائیلی وارد مناطق پرجمعیت‌تر غزه شوند.

به گزارش رویترز ارتش اسرائیل ویدئویی منتشر کرده که نشان می‌دهد نفرات ارتش حصارهای مرزی را باز کرده‌اند تا شش تانک و سربازان وارد خاک غزه شوند.

اسرائیل به دنبال ۱۰ روز حملات متقابل هوایی، اعلام کرد وارد مرحله عملیات زمینی علیه حماس می‌شود.

در این مدت بیش از ۲۰۰۰ حمله هوایی علیه غزه انجام شده اما ارتش اسرائیل نتوانسته مانع پرتاب موشک از غزه به این کشور شود.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption منطقه بیت‌حانون در شمال و خان‌یونس در جنوب نوار غزه زیر بمباران شدید بوده است. در شهر غزه حملات هوایی شدیدتر است و شمال غرب آن هدف حملات نیروی دریایی ارتش قرار دارد

مطالب مرتبط