'شبه‌نظامیان مانع دسترسی کامل بازرسان اروپایی به محل سقوط هواپیمای مالزیایی شدند'

حق نشر عکس AP
Image caption مقام‌های اروپایی می‌گویند شبه نظامیان مانع از انجام تحقیقات شدند

توماس گرمینگر، رئیس سازمان امنیت و همکاری اروپا، می‌گوید که شبه‌نظامیان شرق اوکراین مانع از دسترسی کامل بازرسان این سازمان به محل سقوط هواپیمای مالزیایی شده‌اند و آنها نتوانسته‌اند تحقیقات مورد نظرشان را انجام دهند.

اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد روز جمعه، ۱۹ ژوئیه، نشستی اضطراری در نیویورک داشتند و خواهان انجام تحقیقات کامل، دقیق و مستقل بین‌المللی شدند.

حدود ۳۰ نفر از بازرسان بین‌المللی با هلی‌کوپتر به محل سانحه هواپیمایی مالزی در شرق اوکراین رفتند اما به گفته مقام‌های اروپایی آنها نتوانستد ماموریت خودشان را انجام دهند.

به گفته یکی از سخنگویان سازمان امنیت و همکاری اروپا، جدایی‌طلبان هوادار روسیه در حضور بازرسان تیر هوایی شلیک کردند.

پرواز ام‌اچ۱۷ هواپیمایی مالزی با ۲۹۸ سرنشین، روز پنجشنبه، ۱۸ ژوئیه، در نزدیکی روستای گرابوو در محدوده تحت کنترل جدایی‌طلبان اوکراین سقوط کرد. مقامات اوکراینی گفته‌اند که شورشیان جدایی‌طلب جعبه سیاه حاوی اطلاعات پرواز را یافته و به روسیه تحویل داده‌اند.

باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا گفته است که براساس مدارک موجود، مشخص شده است که این هواپیما بر اثر اصابت یک موشک زمین به هوا سقوط کرده است و موشک از محدوده تحت کنترل جدایی‌طلبان اوکراین پرتاب شده بود.

او خواهان برقراری آتش‌بس فوری بین دولت و مخالفان جدایی‌طلب اوکراین شد.

سامانتا پاور، نماینده آمریکا در سازمان ملل نیز گفت که روسیه می‌تواند به این جنگ پایان دهد.

ویتالی چرکین، نماینده روسیه در سازمان ملل متحد در نشست شورای امنیت گفت که باید درباره سقوط این هواپیما تحقیقات بی‌طرف انجام شود.

آقای چرکین دولت اوکراین را مقصر اصلی معرفی کرد و گفت که نیروهای اوکراین در شرق این کشور، غیرنظامیان را هدف قرار داده‌اند.

حق نشر عکس AP
Image caption اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد به احترام کشته‌شدگان هواپیمای مسافربری مالزی یک دقیقه سکوت کردند

هر دو طرف درگیر در اوکراین یکدیگر را به دست داشتن در سرنگونی هواپیمای مسافربری متهم کرده‌اند. دولت اوکراین گفته است که مدارکی در اختیار دارد که نشان می‌دهد مخالفانش هواپیما را منهدم کرده‌اند. این مدارک هنوز به طور مستقل تایید نشده است. مخالفان جدایی‌طلب اوکراین هم می‌گویند که نقشی در سانحه نداشته‌اند.

هواپیمای مسافربری مالزی از نوع بوئینگ ٧٧٧ بود و از آمستردام در هلند راهی کوالالامپور، پایتخت مالزی شده بود.

هنوز علت سقوط هواپیمای مسافربری مالزیایی مورد بررسی کارشناسی قرار نگرفته اما با توجه به نحوه سقوط هواپیما، گفته می‌شود که به احتمال زیاد، هواپیما مورد اصابت موشک قرار گرفته است. در عین حال، از آنجا که هنگام وقوع حادثه، هواپیمای مسافربری در ارتفاع بسیار بالا پرواز می‌کرد، موشکی که احتمالا آن را هدف قرار داده، از نوع پیشرفته بوده است.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه هم در گفتگو با باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، از "تحقیقات مستقل و بی‌طرفانه" این واقعه حمایت کرد. مقامات روسی گفته‌اند که دولت اوکراین به دلیل اقدام نظامی علیه جدایی‌طلبان مسلح در شرق این کشور، مسئول سقوط این هواپیماست.

حق نشر عکس BBC World Service

مطالب مرتبط