پلیس تاجیکستان از شناسایی و ثبت 259 هم‌جنسگرا خبر داد

رمضان رحیم‌زاده حق نشر عکس BBC World Service
Image caption آقای رحیم‌زاده گفت: "ما همیشه روی این موضوع که باعث نگرانی در جامعه شده است، کار می‌کنیم”

وزیر کشور تاجیکستان می‌گوید که در شش ماه سال جاری مأموران پلیس 259 فرد هم‌جنسگرا را شناسایی کرده و در فهرست ویژه پلیس به ثبت رسانده‌اند.

رمضان رحیم‌زاده در نشست مطبوعاتی این نهاد که روز جمع 18 ژوئیه دایر شد، گفت که با توجه به این که همه‌روزه مسائل مربوط به هم‌جنسگرايی در تاجیکستان داغتر می‌شود، کارمندان پلیس به ثبت نام این گونه افراد و نظارت بر فعالیتهای آنان اقدام کرده‌اند.

آقای رحیم‌زاده افزود: "در جریان عملیاتهای ویژه کارمندان پلیس همه کردارهای این گونه افراد را ثبت و نواربرداری می‌کنند و به جوابگری می‌کشند. ما همیشه روی این موضوعی که باعث نگرانی در جامعه شده است، کار می‌کنیم.”

وی افزود که اخیرا مبارزه با چنین اعمال در میان کارمندان این نهاد افزایش یافته و در نتیجه موارد زیادی از “بداخلاقی جنسی” برای جامعه نامعلوم در این کشور افشا شده است.

وزیر کشور تاجیکستان گفت: "در سمت جنایتهای وابسته به اخلاق، فاحشگی و دلالی در این دوره 593 جنایت آشکار کرده شده، 1777 (نابالغان 30 نفر) فاحشه، 2502 دله و نگهدارندگان فاحشه‌خانه و 259 نفر هم‌جنسگرایان (مرد با مرد و زن با زن)، اینچنین 157 نفر شخصانی که به انتقال زنان و دختران به خارج کشور با مقصد استثمار شهوانی مشغولند، در قیدهای علیحده وزارت گرفته شدند."

مسئولان این وزارت می‌گویند که در میان این افراد که پلیس آنها را هم‌جنسگرا می‌داند، 49 نفر زنان بوده و بقیه را مردان تشکیل می‌دهند. اما آنها می‌گویند که در تاجیکستان هیچ مورد "ازدواج هم‌جنسگرایان" ثبت نشده است.

در سال جاری برای نخستین بار است که مسائل مربوط به هم‌جنسگرايی در سطوح بالای دولت تاجیکستان، بویژه از سوی پلیس این کشور مطرح می‌شود.

قبلا سعیدمکرم عبدالقادرزاده، رئیس شورای علمای اسلامی تاجیکستان، در مسجد جامع مرکزی شهر دوشنبه از هم‌جنسگرايی شدیدا انتقاد کرده و آن را یک "مصیبت و آفت" برای جامعه خوانده بود.

در دوران شوروی اطلاعات در باره افراد هم‌جنسگرا مخفی بود و بحث و گفتگوی در باره هم‌جنسگرایان در جامعه اصلا مطرح نمی‌شد.

قوانین شوروی اعمال هم‌جنسگرایانه را محکوم می‌کرد و پلیس با چنین افراد رفتار بی‌رحمانه داشته است. ولی طی دو دهه استقلال تاجیکستان نیز رفتار مردم با این قشر جامعه تغییر نکرده، هرچند در سال 1998 مجازات برای هم‌جنسگرايی از قانون کیفری لغو شده است.

در گذشته سازمانی موسوم به "امکانات برابر" اعلام کرده بود که از حقوق اقلیتهای جنسی در تاجیکستان حمایت می‌کند.

مسئولان این سازمان تصمیم گرفته بودند که یک سمینار آموزشی برای خبرنگاران رسانه‌های داخلی در شهر دوشنبه در رابطه با بی‌طرفی در انعکاس مسائل مربوط به افراد دارای "تمایولات جنسی غیرسنتی" در تاجیکستان دایر کنند.

ولی این همایش به دلیل تحریم آن از سوی خبرنگاران دعوتشده برگزار نشد. و این گروه مدافع حقوق بشر دیگر در باره این موضوع صدا بلند نکرد.

سخنان وزیر کشور تاجیکستان در حالیست که طی سالهای اخیر فعالیت مدافعان حقوق بشر در زمینه حمایت از حقوق هم‌جنسگرایان افزایش یافته است. از جمله در سال جاری در بسیاری از کشورهای جهان راه‌پیمایها به طرفداری از هم‌جنسگرایان برگزار شده است.

گروههای حقوق بشر از دولت تاجیکستان انتقاد کرده و می‌گویند که فعالیت پلیس این کشور علیه هم‌جنسگرایان ناقض حقوق و آزادیهای مدنی این افراد است که بر اساس قانون اساسی و موازین حقوق بشر با دیگران حقوق برابری دارند.

افراد هم‌جنسگرا که بیشتر به طور مخفی با هم همایشهایی برگزار می‌کنند، می‌گویند که آنها همواره هدف تبعیض و خشونت در محل کار و در جامعه قرار می‌گیرند.

مطالب مرتبط