در پی تهدید داعش، مسیحیان از موصل گریختند

حق نشر عکس AFP
Image caption در آغاز اشغال موصل توسط داعش ده‌هزار مسیحی از این شهر گریختند

در پی تهدید پیکارجویان داعش، هزاران مسیحی ساکن موصل از این شهر گریخته و به کردستان عراق پناه برده‌اند.

روز جمعه، ۱۸ ژوئیه داعش با صدور بیانیه‌ای تا روز شنبه به مسیحیان فرصت داد که یا اسلام بیاورند، یا جزیه پرداخت کنند یا این که از موصل خارج شوند.

جزیه در فقه اسلامی مالیات ویژه اهل کتاب از جمله مسیحیان و یهودیان است که در مناطق تحت امر مسلمانان زندگی می‌کنند.

بیانیه داعش که در طول روز جمعه از بلندگوی مساجد خوانده شد، تهدید می‌کرد که در صورت نپذیرفتن این شرایط، مجازات مرگ در انتظار مسیحیان خواهد بود.

داعش در مناطقی از شمال عراق و سوریه که به اشغال خود در آورده، اعلام تشکیل "دولت اسلامی" کرده و ابوبکر بغدادی، رهبر این گروه خود را "خلیفه مسلمانان" خوانده است.

اسقف لوئیس ساکو، اسقف مسیحیان منطقه، روز جمعه به خبرگزاری فرانسه گفت: "خانواده‌های مسیحی در راه دهوک و اربیل (در کردستان عراق) هستند... برای اولین بار در تاریخ عراق، موصل از مسیحیان خالی شده است."

اسقف ساکو گفت که پیکارجویان خانه‌های مسیحیان را با حرف نون به نشانه 'نصارا' - آن‌طور که از مسیحیان در قرآن یاد شده - نشانه‌گذاری کرده‌اند.

عراق محل سکونت یکی از قدیمی‌ترین جوامع مسیحیان دنیاست، اما با شدت گرفتن خشونت‌های قومی و فرقه‌ای بعد از حمله به عراق در سال ۲۰۰۳ جمعیت آنها کاهش یافته است.

به گفته اسقف ساکو جمعیت مسیحیان موصل قبل از سال ۲۰۰۳ حدود ۶۰ هزار نفر بوده اما تا اوایل ماه گذشته میلادی به ۳۵ هزار رسیده بود.

او گفت حدود یک ماه پیش و هم‌زمان با اشغال موصل هم حدود ۱۰ هزار مسیحی از این شهر گریختند.

داعش در اواسط زمستان گذشته ضرب‌الاجل مشابهی را به مسیحیان شهر رقه در سوریه داد و از آنها خواست برای در امان ماندن جزیه بپردازند.

مطالب مرتبط