افزایش فشارها بر روسیه برای دسترسی کامل به منطقه سقوط هواپیما

حق نشر عکس Reuters
Image caption اغلب مسافران پرواز خطوط مالزی اتباع هلند بودند و عازم تعطیلات تابستانی

رهبران کشورهای غربی در تماس‌های جداگانه با ولادیمیر پوتین از او خواسته‌اند که با فشار بر شورشیان در شرق اوکراین، دسترسی کامل و بدون ممانعت برای بازرسان و گروه‌های امدادی را فراهم کند. همزمان جابجایی برخی از اجساد با خشم هلند مواجه شده است.

مارک روت، نخست وزیر هلند در تماسی تلفنی با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه به وی گفته "زمان برای این که شما نشان دهید می‌خواهید یاری رسان باشید، رو به اتمام است." ۱۹۳ نفر از قربانیان پرواز ام.اچ.۱۷ اتباع هلند بودند.

آقای روت پس از گفتگو با رئیس جمهوری روسیه به خبرنگاران گفت که مکالمه‌ای "تند و تیز" با آقای پوتین داشته است.

وی اضافه کرد که به ولادیمیر پوتین گفته مردم هلند از دیدن جنازه‌هایی که همین‌طور در منطقه‌ای باز این طرف و آن طرف برده می‌شوند "خشمگین‌اند" و "شما باید با استفاده از نفوذتان همان کاری را کنید که از شما انتظار می‌رود."

همزمان آمریکا و بریتانیا هم خواستار دسترسی نامحدود بازرسان به منطقه سقوط بوئینگ ۷۷۷ خطوط هوایی مالزی شده اند که روز پنجشنبه هنگام عبور از آسمان شرق اوکراین ساقط شد.

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان هم که گفته می‌شود رابطه خوبی با آقای پوتین دارد در تماسی با وی خواستار همکاری او شده است.

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا هم اعلام کرده که در تلاش مشترک با همتای استرالیایی خود، تونی آبوت، تلاش خواهد کرد که از طریق شورای امنیت سازمان ملل متحد، فشارها بر روسیه برای ایجاد دسترسی کامل و نامحدود به منطقه سانحه را افزایش دهد.

آقای کامرون همچنین در یادداشتی که برای روزنامه ساندی تایمز نوشته هشدار داده اگر مسکو رویه خود را تغییر ندهد، اتحادیه اروپا می تواند به وضع تحریم‌های بیشتر علیه مسکو فکر کند. او گفته "شاید وقت آن رسیده باشد که نشان دهیم امکانات و منابع مان به چه کار می آید."

فیلیپ هاموند، وزیر خارجه جدید بریتانیا هم گفته: "جهان اکنون نظاره‌گر روسیه است تا ببیند این کشور به تعهدات خود پایبند است یا خیر."

در همین حال، روز شنبه (۱۹ ژوئیه) بارزسان سازمان امنیت و همکاری اروپا که به شرق اوکراین اعزام شده اند خبر دادند شورشیان هوادار روسیه از دسترسی کامل آنها به بقایای هواپیما و مناطقی که تکه های لاشه هواپیما در آن پراکنده شده، جلوگیری کرده‌اند.

این موضوع با اعتراض و خشم هلند روبرو شده که وزیر خارجه خود را برای نظارت نزدیک بر روند انتقال اجساد قربانیان به کیف، پایتخت اوکراین گسیل کرده است.

حق نشر عکس
Image caption بازرسان اروپایی می‌گویند جدایی طلبان هوادار روسیه مانع از دسترسی کامل آنها به منطقه سقوط هواپیما شده‌اند

فرانس تیمرمانس، وزیر امور خارجه هلند امروز گفت گزارش‌های مربوط به جابه جا کردن اجساد کشته‌شدگان، مردم کشورش را به خشم آورده است.

وی تاکید کرد بی‌احترامی به اجساد کشته‌شدگان "غیرقابل‌پذیرش" است و ممانعت از فعالیت بازرسان اتحادیه اروپا برای تحقیق و جمع‌آوری اطلاعات در منطقه هم پذیرفتنی نیست.

وزیر امور خارجه هلند گفت که انتقال اجساد نزدیک به ۲۰۰ هلندی که در این سانحه هوایی کشته شدند، در اولویت فعالیت‌هایش قرار دارد.

او گفت که اوکراین در حال آماده کردن طرحی بین‌المللی است تا گروه‌های جدایی‌طلب در دونتسک و لوهانسک در شرق اوکراین به عنوان گروه‌های تروریستی شناخته شوند.

اوکراین جدایی طلبان در شرق این کشور را متهم کرده که در تلاش برای محو آثار "جنایت بین‌المللی" خود هستند.

ریچارد گالپین، گزارشگر بی‌بی‌سی که به منطقه حادثه اعزام شده می‌گوید امدادگران اجساد را جمع آوری کرده‌اند اما مشخص نیست که خود آنها از نیروهای دولتی‌اند یا شورشی و این که اجساد را به کجا تحویل می‌دهند.

مطالب مرتبط