تعداد کشته‌شدگان فلسطینی از مرز ۵۰۰ نفر گذشت

حق نشر عکس Reuters
Image caption یکشنبه پرتلفات‌ترین روز در غزه در دو هفته گذشته بود

با وجود درخواست شورای امنیت سازمان ملل متحد برای برقراری آتش‌بس، حمله نیروهای اسرائیلی به غزه همچنان ادامه دارد.

مقام‌‌های فلسطینی از افزایش رقم کشته شدگان فلسطینی به بیش از ۵۰۰ نفر خبر داده اند. به گفته وزیر بهداشت در غزه تعداد مجروحان نیز از مرز ۳۱۰۰ نفر گذشته است.

شورای امنیت با برگزاری یک نشست اضطراری شبانه اوضاع در نوار غزه و امکان برقراری آتش‌بس را بررسی کرد. در بیانیه‌ای که پس از جلسه اضطراری یکشنبه شب منتشر کرد از افزایش تعداد تلفات در نوار غزه ابراز نگرانی عمیق کرد و بار دیگر خواهان برقراری فوری آتش‌بس شد.

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد هم که به خاورمیانه سفر کرده، خشونت‌های روز یکشنبه در منطقه شجاعیه غزه را "بی رحمانه" عنوان کرده و خواهان توقف عملیات نظامی اسرائیل شده است.

بیشتر از صد فلسطینی در خشونت‌های روز یکشنبه جان خود را از دست دادند که بخش عمده ای از آنها زن و کودک بودند.

حدود هفتاد نفر از کشته شدگان در حمله اسرائیل به منطقه شجاعیه جان خود را از دست دادند.

ارتش اسرائیل هم کشته شدن ۱۳ نفر از سربازانش را در درگیری‌های نوار غزه تایید کرده است. رقم تلفات نظامی اسرائیل به ۱۸ نفر رسیده و دو غیرنظامی اسرائیلی هم در خشونت‌های دو هفته گذشته جان خود را از دست داده اند.

وزارت امور خارجه آمریکا تائید کرده است که دو تن از نظامیان کشته شده اسرائیلی، شهروند آمریکا هستند.

حماس همچنین یکشنبه از به اسارت گرفتن یک سرباز اسرائیلی خبر داده بود و سخنگوی گردان های عزالدین قسام، شاخه نظامی این گروه نام و شماره پرسنلی این نظامی را منتشر کرد.

انتشار این خبر با شادمانی و تیراندازی هوایی در نوار غزه همراه بود.

اما ران پروزور، سفیر اسرائیل در سازمان ملل متحد در حاشیه نشست اضطراری شورای امنیت گزارش‌های منتشر شده به وسیله حماس درباره به اسارت گرفتن یک سرباز اسرائیلی در نوار غزه را تکذیب کرد.

Image caption اسرائیل با تاخیر سخنان سخنگوی حماس درباره اسارت یکی از سربازانش را رد کرد

آقای پروزور با غیرواقعی عنوان کردن "شایعات" مربوط به اسارت یک سرباز اسرائیلی، هدف از عملیات در نوار غزه را از بین بردن تونل‌های زیرزمینی حماس عنوان کرد.

تلاش‌های دیپلماتیک

باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا یکشنبه در تماس تلفنی با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل خواهان آتش بس فوری بین اسرائیل و جنبش حماس شد.

آقای اوباما در این تماس نگرانی خود را از کشته شدن فلسطینی ها و اسرائیلی ها عنوان کرد و خواهان برقراری آتش‌بس شد.

بر اساس بیانیه کاخ سفید، آقای اوباما همچنین بر حق اسرائیل برای دفاع از خود تاکید کرد.

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا نیز عازم خاورمیانه شده است تا دوشنبه در قاهره با مقام های ارشد مصری و دیگر کشورهای منطقه درباره برقراری آتش‌بس در نوار غزه گفت‌وگو کند.

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا هم در تماس تلفنی با آقای نتانیاهو، کشته شدن شهروندان اسرائیلی را تسلیت گفت و از "افزایش تلفات غیرنظامی" در غزه ابراز نگرانی کرد.

آقای کامرون و آقای نتانیاهو در این تماس بر ابتکارعمل مصر برای پایان دادن به "چرخه خشونت‌ها" تاکید کردند.

محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی هم دوشنبه در قطر با خالد مشعل، رئیس دفتر سیاسی حماس درباره آتش بس گفت و گو می کند.

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد هم که در دوحه، پایتخت قطر به سر می‌برد، از اسرائیل خواسته است "حداکثر خویشتنداری" را نشان دهد.

آقای بان در کنفرانسی خبری گفت: "تعداد زیادی از افراد بی‌گناه کشته می شوند... و در ترس دائمی زندگی می‌کنند."

مطالب مرتبط