شکایت زن آمریکایی به جریمه ۲۳ میلیارد دلاری دخانیات رینولدز انجامید

حق نشر عکس Getty
Image caption کارخانه دخانیات رینولدز اعلام کرده بنا دارد به حکم دادگاه اعتراض کند

دادگاهی در آمریکا کارخانه دخانیات رینولدز، دومین تولیدکننده بزرگ سیگار در آمریکا را ۲۳ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار جریمه کرد.

بخشی مهمی از این جریمه به عنوان غرامت به زنی تعلق خواهد گرفت که می گوید به علت اطلاع رسانی نادرست از مضرات سیگار شوهرش را از دست داده است.

سینسیا رابینسون نخستین بار در سال ۲۰۰۸ از دخانیات سازی رینولدز شکایت کرد. او به دنبال دریافت غرامت از این ابرگروه اقتصادی در برابر فوت همسرش بود که بر اثر سرطان ریه در سال ۱۹۹۶ درگذشته است.

یکی از مقام‌های کارخانه رینولدز که سیگارهای معروف کَمِل را تولید می‌کند در واکنش به رای دادگاه آن را "بسیار دور از منطق و انصاف" ارزیابی کرده است.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

در طول چهار هفته برگزاری دادگاه، وکلای خانم رابینسون دخانیات سازی رینولدز را متهم کردند که در زمینه آگاه سازی مصرف کنندگان از مضرات دخانیات اهمال کرده است.

این وکلا می گویند این "اهمال کاری" منجر شده تا مایکل جانسون بر اثر سیگار کشیدن به سرطان ریه مبتلا شود و با اعتیاد پیدا کردن به نیکوتین نتواند به رغم تلاش‌های پیاپی سیگار را ترک کند.

ویلیام گری، وکیل خانم رابینسون همچنین گفته است که حکم صادر شده از سوی دادگاه پیامی است محکم به کارخانجات تولید سیگار و مواد دخانی.

"ما امیدواریم این حکم برای دخانیات سازی رینولدز و سایر تولیدکنندگان سیگار این پیغام را داشته باشد که آنها باید از به خطر انداختن جان افراد بی گناه پرهیز کنند."

با وجود این، کارخانه دخانیات رینولدز اعلام کرده است که بنا دارد به حکم دادگاه اعتراض کند.

جفری رابرن، معاون مدیرکل این کارخانه گفته: "حکم دادگاه از انصاف به دور است و در مطابقت با آن چیزی نیست که مدارک ارایه شده به دادگاه مدعی اثبات آنند."

جریمه و غرامتی که دادگاه برای کارخانه رینولدز تعیین کرده و آن را به خانم رابینسون پرداخت خواهد کرد در نوع خود و در تاریخ قضایی ایالت فلوریدا بی‌سابقه بوده است.

مطالب مرتبط