'بیمه اوباما' نگرانیها و رضایت‌مندیها

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption از اکتبر سال گذشته میلیون‌ها نفر از مردم آمریکا از بیمه اوباما که مخالفان و موافقان زیادی دارد، استفاده می‌کنند

اصلاحات خدمات درمانی باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، فقط امضایی برروی کاغذ و بخشی از قوانین و مصوبات معمولی داخلی آمریکا نبوده، بلکه از اول موضوعی به شدت مورد مشاجره با مخالفان سیاسی قوی و همراه با چالش‌های مداوم بوده است. ولی میلیون‌ها نفر بیمه خدمات درمانی اوباما را در سال اول برگزیده‌اند تا بتوانند به درمان، که در گذشته از آن بی‌بهره بوده‌اند، دسترسی داشته باشند.

لیبرتی سایزمور ۲۶ ساله که صندوق‌دار پمپ بنزین است با لبخند به صندلیش تکیه می‌دهد. او تازه مطلع شده که نا‌م‌نویسی او برای بیمه درمانی اوباما کامل شده است.

حالا او بعد از هفت سال برای اولین بار آزمایش‌های معمولی پزشکی انجام می‌دهد. وقتی خانم سایزمور جلوی در ورودی مرکز درمانی کنتاکی منتظر است، می‌گوید: "من خیلی خوشحالم. من از زمانی که ۱۹ ساله شدم بیمه درمانی نداشته‌ام."

ولی لیبرتی سایزمور نگران هم هست. او بطور جدی اضافه وزن دارد و در نوجوانی‎‌اش به او گفته شده بود که ممکن است بیماری قند بگیرد. بدون بیمه او قادر نبود که آزمایش‌های لازم را انجام دهد تا معلوم شود که آیا بیمار شده یا نه.

Image caption لیبرتی سایزمور که بعد از هفت سال برای اولین بار آزمایش‌های پزشکی انجام می‌دهد، خوشحال از داشتن بیمه اوباما می‌گوید از نوزده سالگی بیمه درمانی نداشته‌ است

"من فقط در یک حالت اضطراری به بیمارستان منتقل می شوم." او که از دو سال پیش هنوز در حال پرداخت یک صورت حساب ۱۰۰ هزار دلاری برای برداشتن آپاندیسش است، با آه ادامه می دهد: "چیزی که در حال حاضر روی کارت اعتباری من وجود دارد، فقط صورت‌حساب بیمارستان است."

سایزمور یکی از ۴۲۱ هزار نفر در ایالت کنتاکی است که از اکتبر سال گذشته، وقتی مصوبه بیمه‌ای که به "بیمه اوباما" معروف است، به اجرا درآمد آنرا امضا کردند.

او هم مثل بسیاری دیگر، برای بیمه مستمندان، که دولت برای آمریکایی‌های نیازمند درنظر گرفته، صلاحیت دارد. طبق قانون جدید، حکومت فدرال پول کافی در اختیار دولت‌های ایالت‌ها می‌گذارد تا با آن افرادی با حقوق خیلی پایین مثل لیبرتی سایزمور را، با این بیمه پوشش دهند.

همینطور با پول حکومت مرکزی در طرح تبادل بیمه ایالت‌ها، شهروندان آمریکا می‌توانند بیمه خصوصی بخرند. بعضی از این بیمه‌ها به نسبت درآمد متقاضی با یارانه زیاد دولتی بسیار مناسب است.

ایالت کنتاکی یکی از حکومت‌های محدود و تنها ایالتی در جنوب کشور است که از پول‌های واشنگتن کاملا استفاده و از همه اصلاحات استقبال کرده است.

ولی این استقبال از اصلاحات بدون استفاده از اسم مردی است که همه این بیمه را به نام او می‌شناسند.

استیون بِشیر، فرماندار دمکرات کنتاکی با اشاره به ۳۴ درصد رای اوباما در منطقه تحت حکومتش (۸ درصد کمتر از حد رای سراسری) می‌گوید: "رئیس‌جمهوری در ایالت ما آنقدر محبوب نیست. برای همین ما از بیمه اوباما صحبت نمی‌کنیم."

بجای آن مقامات محلی با حرارت از بیمه خاص کنتاکی که آنرا "کین‌کِت" نامیده‌اند، حرف می‌زنند.

فرماندار می‌گوید این تدبیر در اینجا عمل کرده است. "قراردادها از همان روز اول امضا شدند و این راه از قدیم اینجا استفاده شده است.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption سدی اسمیت می‌گوید از بیمه اوباما ممنون ولی دلواپس و نگران کنترل حکومت بر افراد بیمه شده است.

نگرانی با وجود سودبردن

ولی هنوز نگرانی در مورد بزرگترین اصلاحات خدمات درمانی در طول ۵۰ سال وجود آن در آمریکا، حتی در میان آنهایی که از آن بخوبی استفاده کرده‌اند، وجود دارد.

سدی اسمیت که آرایشگر است عضو بیمه شده ولی امیدوار است که موقتی باشد. بیمه خانوادگی او بعد از آنکه شوهرش کارش را از دست داد، باطل شد. (بیشتر آمریکایی‌ها از طریق کار و با تقسیم هزینه بین کارگر و کارفرما بیمه می‌شوند.)

در حالیکه خانم اسمیت در سالن آرایش کوچکش در منچستر کنتاکی موهای مشتریش را درست می‌کند، می‌گوید او از بیمه اوباما ممنون ولی دلواپس است. " این من را می‌ترساند. حکومت می‌خواهد همه را کنترل کند. وضع مالی، بیمه،... این همه‌اش برای کنترل است."

حساسیت‌های مشابهی راجع به کنترل در پشت اعتراض به قانون‌های دیگر بیمه اوباما وجود دارد، مثلا: همه باید نوعی بیمه درمانی داشته باشند یا ممکن است جریمه شوند.

افراد دیگری بخاطر اینکه نمی توانند عضو آن بیمه‌ای که دوست دارند بشوند، چون شرایطش را بر اساس ضوابط ندارند، خشمگین هستند.

قوانین جدید می‌گویند طرح‌های بیمه باید یک طیف وسیع از درمان را پوشش دهند که برای عضویت در آن باید آزمایش‌های زیادی انجام داد که بر اساس نتیجه می‌توان از عضویت محروم شد.

روبرت استیورز، رئیس مجلس سنای کنتاکی که جمهوری‌خواه است، می‌گوید: "اینها باعث شده که بیشتر افراد بیمه خودشان را از دست بدهند تا بیمه شوند. سناتور استیورز معتقد است که این "پوشش دستوری" حق بیمه را بطور چشمگیری افزایش داده است.

او همچنین در مورد هزینه‌های بالا برای دولت ایالتی نگران است. حکومت فدرال فعلا یارانه بیمه را می‌پردازد ولی حکومت ایالتی باید از سال ۲۰۱۷ به بعد ۱۰ درصد آن را به عهده گیرد.

برخلاف بسیاری از همکاران جمهوری‌خواهش در کنتاکی و در واشنگتن، سناتور استیورز معتقد به لغو کامل بیمه اوباما نیست. او می‌گوید ما به دنبال یک راه حل عاقلانه جایگزین هستیم.

ولی استیون بشیر، فرماندار ایالتی می‌گوید احتمال این خیلی کم است. " ما حالا ۴۲۱ هزار نفر ساکن کنتاکی داریم که به این بیمه پیوسته‎اند و اینها رای‌دهنده‌های بالقوه هم هستند و آنچه به دست آورده‌اند را دوست دارند."

لیبرتی سایزمور هم که از همین دسته است، خوشحال از بیمه‌اش در مرکز درمانی منتظر جواب آزمایش خون خود است که پرستار برایش خبر خوب را می‌آورد و او آه راحتی می‌کشد.

اگرچه خانم سایزمور نزدیک به ابتلا به بیماری قند است ولی هنوز بیمار نشده. وقتی در جواب پرستار آرام می‌گوید "این خیلی تسکین‌دهنده است" صدایش می‌لرزد. بعد وقتی پرستار به او توصیه می‌کند حواسش به سلامتی‌اش باشد، گریه می‌کند و می‌گوید:

"من خیلی نگران بودم. ولی حالا حالم بهتر است چون یک دکتر دارم. من یک دکتر دارم و این یک بار بزرگ را از روی دوشم برمی‌دارد، بیشتر از آنچه شما می‌توانید بدانید."

مطالب مرتبط