گفت‌وگوی اختصاصی با وزیر اطلاعات اسرائیل

یووال استاینیتز
Image caption وزیر اطلاعات اسرائیل می‌گوید که این کشور آماده پذیرش آتش‌بس فوری، بدون قید و شرط است

یووال استاینیتز، وزیر اطلاعات اسرائیل در مصاحبه با تلویزیون بی‌بی‌سی فارسی گفت که در جریان حمله به غزه "تقریبا نیمی از ذخیره راکت های حماس" از بین رفته است.

آقای استاینیتز در بخش دیگری از گفتگوی خود با من برای برنامه شصت دقیقه، افزود که اسرائیل آماده پذیرش "آتش بس بدون قید و شرط" است.

* صدها نفر کشته شده اند، از جمله زنان و کودکان، شما در کابینه دولت اسرائیل پست‌های مهمی دارید، این کشته ها شما را ناراحت نمی کند؟

- ببینید این وظیفه هر کشوری، هر حکومت دموکراتیکی است که از مردم خودش دفاع کند. وقتی حماس ده دوازده روز پیش شروع به پرتاب صدها، هزاران موشک به طرف اسرائیل کرد، ما چاره ای جز این نداشتیم که مقابله به مثل کنیم تا حملات آنها را ریشه کن کنیم یا حداقل محدودشان کنیم، تا از مردم خودمان محافظت کنیم. متاسفانه حماس از مناطق پر جمعیت در حومه غزه راکت و موشک پرتاب می کند. باید یادآوری کنم که قرار بود براساس تمام توافق های بین المللی، غزه کاملا غیرنظامی شود. حملات آنها به این شکل باعث شد ما به مناطق غیرنظامی هم حمله کنیم. از کشته شدن هر غیر نظامی ای در غزه متاسفیم. ولی در نهایت اگر حماس حاضر به پذیرش آتش بس نشود، مثل چند روز پیش، و اگر به پرتاب صدها راکت به طرف شهرهای اسرائیل را ادامه دهد، ما چاره ای جز دفاع از شهروندانمان نخواهیم داشت.

* آیا هیچ نشانه ای از آتش بس دیده می شود، اصلا تمایلی وجود دارد؟

- امیدواریم. چند روز پیش مصر پیشنهاد آتش بس داد. ما قبول کردیم و حملات را متوقف کردیم، اما حماس رد کرد. بعد از شش ساعت که پرتاب راکت و موشک به سمت اسرائیل را ادامه دادند، ما هم دوباره حمله کردیم.

* جدا از اینکه کدام طرف مقصر است، در غزه غیر نظامیان کشته می شوند، زنان، کودکان، چرا شما پیشنهاد آتش بس نمی دهید؟

- ببینید اسرائیل قبلا اعلام کرده، هنوز هم موضع ما همین است. ما پیشنهاد مصر را برای آتش بس فوری قبول کرده ایم. البته طرف دیگر، حماس، هم باید این پیشنهاد را بپذیرد. به محض اینکه حماس اعلام کندکه پیشنهاد آتش بس فوری را پذیرفته، بدون هیچ شرط و شروطی، البته که ما گفته ایم که آتش بس را خواهیم پذیرفت. پس این دیگر به عهده حماس است که پرتاب راکت ها و رنج مردم غیرنظامی فلسطینی و اسرائیلی را متوقف کند. باید یادآوری کنم که اغلب راکت هایی که از سمت غزه به سمت اسرائیل پرتاب می شوند ساخت ایران هستند و از طرف رژیم ایران به حماس و جهاد اسلامی داده شده اند.

* دو هفته از دور جدید خشونتها می گذرد، اسرائیل در این دو هفته چه دستاوردی داشته؟

- ببینید ما تا به حال صدها نفر از اعضای حماس را کشته ایم. تقریبا نیمی از ذخیره راکت هایشان را از بین برده ایم. هنوز چند هزار راکت دارند ولی ما هم چند هزار راکت را قبل از اینکه به سمت اراضی ما پرتاب شوند در بمباران هایمان از بین برده ایم. تعداد زیادی از تونل های زیر زمینی که از غزه به اسرائیل کشیده شده اند و تروریست ها از طریق آنها به خاک اسرائیل نفوذ می کنند را از بین برده ایم و بخشی از صنعت راکت سازی آنها را از بین برده ایم. در نتیجه ضربات بزرگی به حماس زده ایم ولی همانطور که می بینید، درگیری تمام نشده و حماس به خشونت ادامه می دهد، اگر چه مردم غیرنظامی از هر دو طرف رنج می کشند.

مطالب مرتبط