تحقیق بازرسان هلندی در محل سقوط هواپیما در اوکراین آغاز شد

حق نشر عکس BBC World Service

بازرسان هلندی تحقیقات برای شناسایی قربانیان سانحه سقوط هواپیمای مالزیایی را در اوکراین شروع کرده‌اند.

مارک روت، نخست وزیر هلند پیشتر اعلام کرده بود که گروهی از کارشناسان هلندی برای شناسایی ۱۹۶ قربانی سانحه سقوط هواپیما وارد شهر تورز در اوکراین، محل نگهداری این اجساد شده‌اند.

پیکر قربانیان در قطاری یخچال‌دار نگهداری می شود و کارشناسان می‌خواهند کار تحقیقات را هرچه سریعتر آغاز کنند.

در عین حال فشارها بر شورشیان جدایی طلب هوادار روسیه برای دسترسی کامل به محل وقوع سانحه که در ۱۵ کیلومتری شهر تورز است افزایش یافته است.

آمریکا می‌گوید شواهد زیادی مبنی بر دست داشتن روسیه در سقوط هواپیمای مالزیایی که هفته پیش هدف شلیک موشک قرار گرفت و در نزدیکی شرق اوکراین سقوط کرد، وجود دارد.

این هواپیما دارای ۲۹۸ سرنشین بود که همه آنها در این حادثه کشته شدند.

روسیه متهم به تجهیز شورشیان به سیستم‌های ضد هوایی که ادعا شده در حمله روز ۱۷ ژوئیه (پنجشنبه ۲۶ تیر) به کار رفته شده است، اما روسیه این ادعاها رد کرده است.

حق نشر عکس BBC World Service

'مردم ما را پس دهید'

آقای روت امروز در پارلمان در لاهه به روسیه هشدار داد در صورتی که دسترسی کامل به بازرسان برای بررسی محل وقوع سانحه داده نشود، همه گزینه‌های سیاسی و اقتصادی برای مقابله با چنین موضعی در نظر گرفته خواهد شد.

او در ادامه خطاب به روسیه گفت: "ما مردم خود را پس می‌خواهیم."

۱۹۳ نفر از قربانیان هواپیمای ام‌اچ۱۷ از اتباع هلند بودند.

کارشناسان هلندی اولین گروه بازرسان بین المللی هستند که اجازه یافته‌اند به محلی در نزدیکی محل وقوع سانحه دسترسی پیدا کنند.

پیش از این بازرسان سازمان امنیت و همکاری اروپا در محل وقوع سانحه حضور یافتند اما شورشیان هوادار روسیه به آنها اجازه دسترسی به قطعات هواپیما را ندادند.

پیکر ۱۹۶ قربانی روز یکشنبه به قطاری یخچال دار منتقل شد و یک قطار دیگر هم امروز برای جابجایی اجساد به محل سانحه فرستاده شد.

مذاکره بین مقامات در کیف و شورشیان برای کسب اجازه عبور قطار‌ها به مناطق تحت کنترل دولت اوکراین به منظور انجام تحقیقات ادامه دارد.

جولی بیشاپ، وزیر امور خارجه استرالیا از جدایی طلبان هوادار روسیه خواست تا از بقایای قربانیان برای "گروکشی" در اختلافات خود با دولت اوکراین استفاده نکنند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption یکی از قطارهایی که بقایای قربانیان در آن نگهداری می‌شود

مطالب مرتبط