افزایش احتمال آتش بس در غزه در پی کشتار شجاعیه

حق نشر عکس AFP GETTY
Image caption حدود ۵۰۰ فلسطینی در روزهای گذشته کشته شدند

تلفات سنگین غیرنظامیان فلسطینی و ارتش اسرائیل در ناحیه شجاعیه، واقع در شرق غزه، می تواند احتمال آتش بس را افزایش دهد.

پس از دو هفته از آغاز بحران، سرانجام این تصاویر دلخراش کشتار زنان و کودکان در بمباران سنگین شجاعیه بود که توجه جامعه جهانی به خصوص واشنگتن را به غزه جلب کرد و جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا را برای میانجی‌گری به منطقه کشاند.

وقایع خونین غزه برای وجهه حکومت مصر، رابط و میانجی سنتی بین اسرائیل و حماس، هم خوب نیست و به احتمال زیاد باعث خواهد شد که هیات حاکمه در قاهره برخلاف گفتگوهای بی‌نتیجه هفته گذشته و با وجود رابطه سردی که با حماس دارد، این بار برای جلب رضایت و امتیاز دادن به حماس بیشتر تلاش کنند.

از طرف دیگر، انتظار می رود پس از آن چه در شجاعیه رخ داد، فشار افکار عمومی مردم غزه که از هر نظر قربانیان اصلی این جنگ هستند، قدری موضع رهبری حماس در غزه را نرم تر کند و این گروه انگیزه بیشتری برای مصالحه داشته باشد.

اسرائیل که در ۴۸ ساعت گذشته سنگین تلفات نظامی هشت سال گذشته را در حمله به شجاعیه متحمل شده است نیز خوب می داند که اگر دامنه عملیات زمینی گسترده تر شود و نیروهایش وارد مناطق مسکونی پرتراکم شوند، 'شجاعیه‌های بیشتری' در انتظارشان خواهد بود، هم تلفات بیشتری خواهد داد و هم امکان به اسارت گرفته شدن سربازانش وجود دارد،‌ دو موضوعی که می تواند احساسات عمومی را علیه دولت بنیامین نتانیاهو تحریک کند.

حق نشر عکس AFP
Image caption به نظر می رسد دو طرف این کارزار و حامیانشان از انگیزه کافی برای کاهش تنش و برقراری آتش بس برخوردارند

در چنین شرایطی به نظر می رسد دو طرف این کارزار و حامیانشان از انگیزه کافی برای کاهش تنش و برقراری آتش بس برخوردارند، هرچند احتمالا با وجود قوت گرفتن تلاش های دیپلماتیک، هنوز حداقل چند روز تا آتش بس احتمالی باقی مانده است.

وزیر امور خارجه آمریکا تازه امروز (دوشنبه) به قاهره می رسد و چانه زنی‌ها غیرمستقیم اسرائیل و حماس بر سر قیمت پایان دادن به این دور از خشونت‌هایشان مدتی طول خواهد کشید.

در این مدت، ارتش اسرائیل فرصت خواهد داشت که تونل‌های بیشتری را در مرز غزه نابود کند و به حملات زمینی و هوایی‌اش ادامه بدهد تا بعد از فروکش کردن آتش جنگ در موقعیتی قرار داشته باشد که ادعای پیروزی کند.

شاخه نظامی حماس (گردان‌های عزالدین قسام) هم در روزهای آینده فرصت خواهد داشت برای به اسارت درآوردن حداقل یک سرباز اسرائیلی تلاش کند و به عملیات نفوذی و حملات راکتی‌اش به داخل اسرائیل ادامه بدهد تا بتواند پس از امضای توافق آتش بس احتمالی به فلسطینی‌ها بگوید یک بار دیگر دشمن را شکست داده است.

مطالب مرتبط