افزایش تنش میان غرب و روسیه در رابطه با سقوط هواپیمایی مالزیایی

حق نشر عکس AFP
Image caption کشورهای غربی از احتمال دستکاری جدایی‌طلبان در منطقه سقوط هواپیما برای از بین بردن شواهد ابراز نگرانی کرده اند

چهار روز پس از سانحه هوایی هواپیمای مسافربری مالزی، کشورهای غربی هنوز نتوانسته‌اند برای بررسی بیشتر علت این سانحه در شرق اوکراین، کارشناسان خود را به محل سقوط هواپیما اعزام کنند.

تونی ابوت، نخست وزیر استرالیا وضعیت در محل سانحه را شرق اوکراین را "به هم ریخته" خوانده است و گفته مطمئن است که شورشیان طرفدار روسیه این هواپیما را هدف گرفته و به آن شلیک کرده اند.

۳۷ شهروند استرالیا نیز در میان مسافران این هواپیما بودند. استرالیا از حامیان قطعنامه سازمان ملل متحد برای دسترسی کامل و نامحدود به محل سقوط هواپیما در اوکراین است.

جولی بیشاپ، وزیر خارجه استرالیا نیز از جدایی طلبان خواسته که از اجساد به عنوان حربه‌ای علیه دولت اوکراین استفاده نکنند.

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا نیز خواهان اعمال تحریم‌های بیشتر علیه روسیه و تحت فشار قرار دادن این کشور برای همکاری بین المللی در خصوص تحقیق برای یافتن علت سقوط هواپیما شده است.

در پی سقوط هواپیمای پرواز شماره ۱۷ شرکت هواپیمایی مالزی بر فراز منطقه تحت کنترل جدایی‌طلبان در شرق اوکراین در روز پنجشنبه، همه ۲۹۸ سرنشین این هواپیما کشته شدند.

گفته می‌شود این هواپیما به وسیله یک موشک زمین به هوا هدف قرار گرفته است.

مارک روت، نخست وزیر هلند در تماسی تلفنی با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه به وی گفته "زمان برای این که شما نشان دهید می‌خواهید یاری رسان باشید، رو به اتمام است."

۱۹۳ نفر از قربانیان پرواز ام.اچ.۱۷ اتباع هلند بودند.

ولادیمیر پوتین هم گفته است که تامین امنیت بازرسان در منطقه ضروری است، اما ماجرای سقوط این هواپیما نباید به مسائل سیاسی ربط داده شود.

کشورهای غربی از جمله آمریکا، روسیه را متهم می کنند که با تجهیز نظامی جدایی طلبان در شرق اوکراین امنیت منطقه را به خطر انداخته است.

همچنین گزارش شده که درگیری میان جدایی طلبان و نیروهای دولتی در شرق اوکراین از امروز صبح (دوشنبه) دوباره از سر گرفته شده است.

سرنوشت نامعلوم اجساد

حق نشر عکس AFP
Image caption نیروهای امدادی در اوکراین می گویند تاکنون جسد و بقایای جسد ۲۵۱ نفر از قربانیان سانحه هوایی هواپیمای مسافربری مالزی را پیدا کرده اند

نیروهای امدادی در اوکراین می گویند تاکنون جسد و بقایای جسد ۲۵۱ نفر از قربانیان سانحه هوایی هواپیمای مسافربری مالزی را پیدا کرده اند.

به گفته دولت اوکراین یک قطار یخچال‌دار دیگر برای جابجایی اجساد به محل سانحه فرستاده شده است. اوکراین می گوید عده ای که به گفته دولت "تروریست" هستند، مانع حرکت قطار یخچال‌دار اولی شدند و معلوم نیست که اجساد به کجا منتقل شده‌اند.

اما جدایی‌طلبان طرفدار روسیه می گویند که این قطار به ایستگاه شهر تورز، در ۱۵ کیلومتری محل سانحه منتقل شده تا در بقایای قربانیان در اختیار بازرسان بین‌المللی قرار داده شوند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption جدایی‌طلبان بقایای قربانیان سقوط هواپیما را به یک قطار یخچال‌دار منتقل کرده‌اند

به گفته الکساندر بورودای، رهبر جدایی طلبان در شهر دونتسک، علت انتقال بقایای قربانیان، گرمای هوا و وجود حیوانات درنده در منطقه بوده است.

کشورهای غربی از احتمال دستکاری جدایی‌طلبان در منطقه سقوط هواپیما برای از بین بردن شواهد ابراز نگرانی کرده اند.

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا می‌گوید شواهد زیادی وجود دارد که بیانگر نقش روسیه درهدف قرار دادن هواپیمای مسافربری مالزی بر فراز اوکراین است.

آقای کری یکشنبه در واشنگتن گفت روسیه باید مسئولیت اقدام‌های جدایی‌طلبان در شرق اوکراین را بپذیرد.

او همچنین از نحوه جمع آوری بقایای قربانیان سقوط هواپیمای مسافربری مالزی انتقاد کرد.

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا نیز روز یکشنبه گفت در صورتی که عملکرد ولادیمیر پوتین، در اوکراین تغییر نکند، کشورهای غربی باید رویکرد خود را نسبت به این کشور تغییر دهند.

مطالب مرتبط