ساکنان غزه و اسرائیل: 'نمی‌خواهیم غیرنظامیان کشته شوند'

حق نشر عکس Reuters
Image caption خانه‌ای ویران شده در جنوب غزه بعد از حمله هوایی ارتش اسرائیل

ارتش اسرائیل با حمله زمینی به نوار غزه، تهاجم چهارده روزه خود را شدت و وسعت بیشتری بخشیده است، اما نظر ساکنان غزه و اسرائیل درباره اوضاع منطقه چیست؟

نجلا، امدادگر در غزه

من در غرب غزه نزدیک دریا زندگی می کنم و ما صدای بمباران و تیراندازی را از دور می شنویم. ما انتظار داشتیم از سمت دریا تحرکات بیشتری صورت بگیرد اما عملیات اسرائیل در شرق و مرز غزه با اسرائیل متمرکز شده است.

شب‌ ترسناک بود چون برق بسیاری از نقاط قطع بود و همه جا به خصوص مناطق نزدیک مرز زیر بمباران بودند.

ما نگران این هستیم که حمله زمینی مرگ و کشتار بیشتری به همراه بیاورد.

تمام مغازه‌ها تعطیل هستند و همه در خانه مانده‌اند، فقط بقالی‌های کوچک باز هستند.

غزه بشدت پر جمعیت است و جایی برای فرار مردمی که لب مرز هستند نیست.

ارتش اسرائیل روی تلفن ما پیغام گذاشته و حماس را مسئول این وضعیت دانسته که مسخره است، من سکولار هستم و طرفدار حماس هم نیستم اما اوضاع زندگی فلسطینی‌ها خیلی بد است و نمی‌توانند برای همیشه در محاصره زندگی کنند.

ترس وجود دارد اما روحیه مردم غزه خوب است چون می‌دانیم مقاومت فلسطین آماده عملیات زمینی شده است.

من می‌دانم که در نهایت یک توافق موقت حاصل خواهد شد اما ما توافقی را می‌خواهیم که برای فلسطینی ها عادلانه باشد تا بتوانند با عزت زندگی کنند.

الیشوا کورمن، معلم در بئرشبع، اسرائیل

ما چاره‌ای جز وارد شدن به غزه نداریم. من نمی‌توانم احساس امنیت و صلح کنم وقتی می‌دانم هر لحظه، چه شب چه روز، حماس ممکن است شهر من را هدف قرار دهد. نیمه شب‌ها از خانه‌ام به سمت پناهگاه می‌دوم و فقط یک دقیقه وقت دارم تا پناه بگیرم.

هدف حماس همیشه غیر نظامی‌ها است. این درست است که تلفات اسرائیلی‌ها کمتر است اما دلیلش این است که دولت ما از شهروندان محافظت می‌کند و آژیر خطر به ما حمله را هشدار می‌دهد.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل زمانی گفته بود اگر آنها به ما شلیک نکنند ما هم به آنها شلیک نخواهیم کرد. پاسخ صلح صلح است. اگر آنها می‌خواهند به جنگ ادامه بدهند، تصمیمش با خودشان است.

من دلم می‌خواهد دولت ما توان پرتاب راکت را از حماس بگیرد و تمام تونل‌های مرزی را تخریب کند. بعد باید عملیات نظامی متوقف شود و ما فلسطینی ها را به حال خود بگذاریم.

عبدالرزاق، فارغ التحصیل مدیریت بازرگانی در غزه

هواپیماهای زیادی بالای غزه پرواز می‌کنند و من صدای انفجارهای زیادی را می‌شنوم. حملات هوایی بر نواحی مرزی غزه متمرکز است نه مناطق مرکزی.

حمله زمینی اقدام بدی است چون باعث مرگ شهروندان بی‌گناه می‌شود و نفعی هم برای اسرائیل ندارد. ما نمی‌خواهیم مردم عادی چه فلسطینی چه اسرائیلی کشته شوند. من امیدوارم هر دو طرف برای آتش بس تلاش کنند و اسرائیل شرایط ما را بپذیرد چون اوضاع در غزه خیلی بد است. غزه در محاصره است و این مشکل زیادی ایجاد می‌کند، برق نیست و فرصت شغلی وجود ندارد.

من تازه از دانشگاه فارغ التحصیل شده‌ام و هیچ امیدی به پیدا کردن کار ندارم. اینجا در غزه کمترین امکانات زندگی وجود ندارد. ما نمی توانیم آزادانه رفت‌وآمد کنیم چون تمام گذرگاه‌ها بسته شده‌اند.

مقصر اسرائیل است که تمام راه‌ها به روی فلسطینی‌ها بسته و همین مردم را به سمت مقاومت سوق می‌دهد.

من به سیاست علاقه‌ای ندارم اما می‌خواهم از حقوق اولیه انسانی برخوردار باشم. امیدوارم بتوانم زندگی مناسبی داشته باشم.

دورون یانگروود، مدیر بازاریابی در مودین، اسرائیل

حمله زمینی، شر ضروری است. آخرین کاری که اسرائیل دلش می‌خواهد انجام دهد به خطر انداختن جان سربازان خودش و مردم بی‌گناه است اما ما باید جلوی پرتاب راکت‌ها را بگیریم و تونل‌ها را تخریب کنیم. این کار را نمی‌‌توانیم از هوا و دریا انجام دهیم.

ما نمی‌توانیم با حماس گفتگو کنیم جون گوش نخواهد کرد. اسرائیل سال ۲۰۰۵ از غزه خارج شد و از ده روز بعد تا به حال پرتاب راکت به شهرهای اسرائیل ادامه داشته است. ما نمی‌توانیم با حماس به صلح برسیم و آنها هم به پرتاب راکت بر سر ما ادامه خواهند داد.

من در تیررس راکت‌های حماس زندگی نمی‌کنم و آنچه را که خانواده‌هایی که نزدیک غزه تجربه می‌کنند، تجربه نمی‌کنم اما می‌دانم زندگی در آنجا سخت است.

دیدن تصاویر غزه غم‌انگیز است اما بعد حمله زمینی، ارتش اسرائیل یک انبار بزرگ مهمات را در یک مسجد کشف کرد. این انبارهای اسلحه در بیمارستان‌ها، مدارس و خانه‌های شخصی هم پیدا شده‌اند.

سوء استفاده حماس از مردم به عنوان سپر انسانی ابعاد بیشتری پیدا کرده و آنها عمدا راکت‌ها از مناطق پر جمعیت شلیک می‌کنند.

من برای صلح اسرائیل و فلسطین دعا می‌کنم اما با وجود حماس صلح ممکن نیست.

مطالب مرتبط