بریتانیا در مورد مرگ مامور اطلاعاتی سابق روسیه تحقیقات رسمی می‌کند

حق نشر عکس GETTY IMAGES
Image caption دو سال پیش در دادگاهی در لندن گفته شد که مرگ آلکساندر لیتویننکو، در نتیجه آلودگی به یک ماده رادیواکتیو بود

ترزا می، وزیر کشور بریتانیا اعلام کرد که در مورد قتل آلکساندر لیتویننکو، مامور اطلاعاتی سابق روسیه در لندن، تحقیق و تفحص عمومی انجام خواهد شد.

آلکساندر لیتویننکو که به صف مخالفان ولادیمیر پوتین پیوسته و به بریتانیا پناهنده شده بود، در نوامبر سال ۲۰۰۶ میلادی در شرایطی مشکوک جان سپرد.

دو سال پیش در دادگاهی در لندن گفته شد که مرگ آلکساندر لیتویننکو، در نتیجه آلودگی به یک ماده رادیواکتیو بود و به گفته مقامات پلیس بریتانیا، رد این ماده در اماکنی در لندن و یک هواپیمای مسافربری که به مسکو سفر کرده بود، یافت شد.

هیات تحقیق و تفحص جدیدی که وزیر کشور بریتانیا تشکیل آن را اعلام کرده به بررسی این موضوع خواهد پرداخت که آیا آقای لیتویننکو به دستور حکومت روسیه کشته شده است یا نه.

مقامات روسیه تاکنون هر گونه دخالتی در این ماجرا را رد کرده اند.

بریتانیا پیشتر تحقیق و تفحص رسمی در مورد مرگ این افسر سابق اطلاعاتی روسیه را به دلیل مسایل مربوط به امنیت ملی رد کرده بود.

منابع دولت بریتانیا به بی بی سی گفته‌اند که زمانبندی اعلام این تحقیق ربطی به حوادث مربوط به سرنگونی هواپیمای مالزیایی در اوکراین ندارد. به گفته آنان، همزمانی این دو موضوع صرفا تصادفی بوده است.

آقای لیتویننکو ۴۳ ساله پس از آن که در یک هتل در لندن همراه با دو مرد روسی که یکی از آنها افسر سابق کا گ بود، چای نوشید با ماده رادیو اکتیو پلونیوم مسموم شد و در بیمارستان درگذشت.

خانواده او معتقدند که به هنگام مرگ، آقای لیتویننکو با سازمان اطلاعات خارجی بریتانیا کار می‌کرد و به دستور مقامات ارشد روسیه به قتل رسید.

مطالب مرتبط